Izolácia Ruska sa obracia na izoláciu Západu, čo zdražuje jeho ekonomiku

Západ si zaumienil izolovať Rusko a následne aj Čínu a udusiť ich rozvoj, Rusko rozbiť. Chybné analýzy však logicky vedú k iným výsledkom. Západ na základe chybnej interpretácie udalostí roku 1989 vychádza z predstavy o nadradenosti svojho (kapitalistického) systému a nadradenosti Európanov nad ostatným svetom. V realite Západ/kapitalizmus posledných 100 rokov (Veľkou hosp. krízou 1929-33) však nebol skutočným hegemónom, len ťažil z nahromadeného bohatstva, z krízy klasického socializmu po roku 1989. Skutočný hegemón by vysielal do sveta pozitívne rozvojové impulzy, prichádzal s veľkými víziami, ideami a programami pre celú civilizáciu, rozvíjal globálnu spoluprácu, globálnu deľbu práce, špecializácie, v ktorej by sa našli všetky krajiny – a nie ničil konkurenciu a snažil sa zastaviť rozvoj krajín, rozbiť ich.

Nuž, a vychádzať z konzumného blahobytu ako kritéria civilizačnej vyspelosti je už totálny omyl (problém konzumu rozoberiem osobitne).

Viditeľne sa v smerovaní geopolitických pohybov a budúcej podobe civilizácie začínajú orientovať viaceré krajiny, napr. India, Argentína, Egypt, Malajzia, Indonézia, Saudská Arábia, Katar, Alžírsko, Maďarsko, (Irán, KĽDR, Pakistan, Bangladéš, ap. už dávnejšie patria do čínskej sféry vplyvu) a naposledy Turecko, ktoré pochopilo, kam je pre budúcnosť lepšie sa prikloniť. Tieto krajiny sa otvorene hlásia nie k Západu ale k BRICS.

Zreteľnou ukážkou podstaty súčasných procesov sa stal pokus sankciami zničiť Rusko, čo ale viedlo k bumerangovému efektu a v kríze sa dnes ocitá hlavne Európska únia. A také maličkosti, ako totálny obrat v postojoch politikov k tokom ruského plynu a ropy. Ak ešte pred dvomi mesiacmi mnohí európski politici (s našimi dvomi svetovými političkami v čele) kričali, že sa treba urýchlene odstrihnúť od ruského plynu a ropy, teraz nadšene kričali, že chvalabohu, ruská ropa tečie a plyn znovu ide.

Západ a západný blahobyt po roku 1989, resp. 1998 ťažil aj z výhodnej globálnej deľby práce, dodávok lacných ruských energií a lacných čínskych produktov. Akonáhle sa však odstrihol od týchto zdrojov, život na Západe prudko zdražel a v zime budeme zrejme spávať v baraniciach.

Pokus sankcionovať a izolovať Rusko a Čínu sa pomaly obracia na izoláciu Západu.

Pridávať totiž na zoznam ďalšie krajiny, ktoré sa pokúša potrestať a izolovať, (Rusko, Čínu, Venezuelu, Kubu, Irán, KĽDR, Sýriu, Bielorusko), za zvýšený dovoz ruskej ropy boli úvahy o Indii, najnovšie za podporu Ruska o sankciách na Turecko – znamená reálne sa sám odstrihávať od značnej časti sveta, pretože tieto krajiny predstavujú väčšinu svetovej populácie. Ázia sa blíži k 50 % globálneho HDP, tento proces sa po podpise dohody RCEP (nadobudla platnosť 1. 1. 2022) o integrácii juhovýchodnej Ázie zrýchlil.

Dnes poukážem na ďalší krok k izolácii Západu/USA od sveta.

USA už dlhšie vedú hospodársku, obchodnú a propagandistickú vojnu proti Číne v snahe zastaviť jej rast. Sankciami proti jej spoločnostiam, pokusom Čínu izolovať. Znovu chyba analýzy, tieto kroky nevedú k izolácii Číny ale k izolácii USA/Západu a budú znamenať ďalšie zdraženie života Západu.

12. 8. vláda USA oznámila, že zavedie vývozné obmedzenia na štyri pokročilé technológie, vrátane EDA, teda technológií spojených s vývojom polovodičov. Aká bola reakcia trhov na tieto oznámenia? 15. 8. čínske akcie súvisiace s automatizáciou elektronického dizajnu (EDA) vzrástli.

Spoločnosť Empyrean Technology so sídlom v Pekingu vzrástla o 6,03 percenta na 121,8 juanu (18 usd). S emisnou cenou 32,69 juanov za akciu bola spoločnosť zverejnená 29. júla a v prvý obchodný deň vzrástla o 130 percent. Akcie spoločnosti Primarius Technologies so sídlom v Šanghaji vzrástli o 6,32 percenta na 44,39 juanov a akcie spoločnosti Semitronix Corp so sídlom vo východočínskej provincii Zhejiang vzrástli o 2,82 percenta na 118,25 juanu.

USA si dobre neuvedomujú, že Čína si uvedomovala výhodu globálnej deľby práce, špecializácie a prenechávala vývoj a výrobu polovodičov iným krajinám. Zákaz predaja amerických technológií však znamená vytvorenie priestoru pre čínske spoločnosti. Preto ich akcie na pozadí zákazov rastú. Čínski odborníci sa vyjadrili, že technologické objavy nebudú problémom, najmä pri masívnej podpore vlády a verejnosti. 50-percentný nárast tržieb čínskych spoločností EDA nebude v budúcom roku alebo dvoch ťažkou úlohou. Medzitým dôjde k obrovským stratám pre amerických dodávateľov EDA vzhľadom na bezkonkurenčný rozsah čínskeho trhuČína je najväčším spotrebiteľským trhom s integrovanými obvodmi na svete a podľa správ v médiách spotrebúva približne dve tretiny svetovej produkcie polovodičov.

Nie je ťažké hádať, čo sa stane so Západom po odstrihnutí od takéhoto ekonomického priestoru. Nuž, zo Západu sa pomaly stane periféria civilizácie, skanzen starého kapitalizmu.

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s