O nás

Vstúpili ste na stránku, ktorú vytvárajú a ponúkajú internetovej slovenskej verejnosti ľudia združení okolo občianskeho združenia Spoločnosť priateľov zdravého rozumu (SP ZR).

Autorský kolektív vás všetkých víta a želá vám poučné čítanie. Chceme vás informovať a pritom s vami diskutovať o tom, čím žije dnešná civilizácia a čo nás trápi a teší. Nie sme závislí na žiadnej politickej strane, ekonomickom subjekte alebo krajine, zodpovedáme sa len sami sebe, máme spoločný náhľad na svet a svetonázor, ktorý je ľavicový, socialistický,  marxistický i  komunistický.

Časť svojho života sme prežili v SOCIALIZME a časť svojho života žijeme v KAPITALIZME, radi by sme sa s vami podelili o svoje názory a spolupodieľali sa na tvorivých diskusiách, ktoré nás všetkých potešia a budú “posúvať vpred”, ako sa dnes hovorí.

Sme filozofi, ekonómovia, právnici, technici, prešli sme v živote mnohými povolaniami a máme rôzne vzdelanie. Máme skúsenosti a kvalifikáciu, ale necítime sa “byť najmúdrejšími”.  Napriek tomu si dovoľujeme predovšetkým na tejto stránke vykonávať osvetuvzdelávať sa navzájom. Preto sme za cielenú výmenu informácií, názorov a nebránime sa ani protikladným postojom, ak si ich vieme rozumne objasniť.

Juraj Janošovský

Milan Antal

Peter Zajac-Vanka

a ďalší…

K čomu má slúžiť táto webstránka

Web by mal vytvárať priestor pre aktivity ľudí vo viacerých smeroch. Budúca spoločnosť bude silne pluralitná, silne diverzifikovaná, s množstvom prúdov, smerov, ktoré budú utvárať bohatstvo a jednotu v rozmanitosti novej civilizácie.

Na Slovensku existuje viacero ľavicových webov, či médií a subjektov, ale jeden smer tu chýba.
Nové slovo (či Smer SD) je orientované viac sociálnodemokraticky. Myslím, že takáto orientácia je potrebná, robí záslužnú prácu pre Slovensko, ale pokrýva len malé spektrum potrieb ľudí. V podstate ide o konzervatívny pohľad na spoločnosť, konzervujúci model sociálneho kapitalizmu. Komunistické názory redakcii Nového slova napr. nevoňali, liberálno-komunistické názory ale neprijímajú ani konzervatívne zamerané komunistické strany a ich webové stránky.

Ako som už naznačil, všetky ľavicové smery, strany sú potrebné. Budúca spoločnosť bude silne pluralitná, diverzifikovaná a preto aj ľavicové, či komunistické hnutie bude prirodzene pluralitné, skladajúce sa z viacerých spolupracujúcich strán, hnutí, prúdov. Len tak môže byť zabezpečená tiež pluralita spoločnosti už v zmysle komunistického hesla Každý podľa svojich schopností – každému podľa jeho potrieb. V tomto zmysle hodnotím negatívne neochotu ľavicových strán spolupracovať. Odráža sa v tom nepochopenie, že komunistická pozícia neznamená len jednu úzku rieku, ale pôjde o množstvo riek a potokov, ktoré všetky budú potrebné pre krajinu.

Nie sme teda konkurenciou pre iné weby, vypĺňame prázdny priestor, ktorý sa zatiaľ nikto nechystal obsadiť, akoby sa bál tohto priestoru, akosi zraky všetkých hľadia skôr do minulosti, nie budúcnosti.

Nekladieme si za cieľ bojovať so starým kapitalizmom, usilovať o jeho odstránenie, ten vo svojej podstate už nedrží opraty dejín vo svojich rukách, aj keď sa vyhlasuje za hegemóna civilizácie, viditeľne na to už nemá kapacity, EÚ, Západ sa mu rozkladá pred očami. Umožňuje mu to len absencia revolučného, pokrokového subjektu, ktorý by rozpracoval, predstavil úplne nový, revolučný, pokrokový program, už ďaleko za hranicami kapitalizmu, ale aj socializmu. Dnes v podstate ide kapitalizmus negovať tým, že predstavíme viac demokracie, viac ľudských práv, slobôd, viac bezpečnosti, viac životnej úrovne, viac (ale produktívnej) spotreby, viac optimizmu a nadšenia. Neorientujeme sa teda na boj proti kapitalizmu, ale na predstavenie programu, vízie novej spoločnosti. Nie boj proti niečomu, ale za niečo.

Na Slovensku chýba priestor pre revolučný (liberálno-demokratický) ľavicový subjekt, v zmysle pokrokových, revolučne nových názorov, postojov. Ktorého program, nazeranie by odrážalo pohyb neustále sa meniacej, vyvíjajúcej materiálno-technickej základne spoločnosti. A túto medzeru by sme mohli vyplniť my. Samozrejme, za účasti množstva ľudí takejto orientácie, ktorí by sa mohli podieľať na tvorbe, činnosti, orientácii webu. Je snaha dať voľný, necenzurovaný priestor ľavicovému spektru. Ak si myslíte, že ste sa našli v takomto priestore, radi uvítame vaše príspevky, názory.
Samozrejme, neznamená to, že chceme byť jednofarební, pohybovať sa len v úzko vymedzenom priestore. Myslím, že nie je problém, aby tu zaznievalo široké spektrum ľavicových postojov, aj pravicových, konzervatívnych, ak budú poučné, racionálne, odborné.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s