USA kradnú nielen sýrsku ropu ale aj obilie

Na pravidelnom týždennom brífingu 21. 7. hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin poukázal na nezákonnú okupáciu sýrskeho územia Spojenými štátmi americkými. Americká armáda okupuje stále dôležité oblasti ropných polí a pestovania poľnohospodárskych produktov, navyše kontroluje aj hlavné komunikácie v krajine. Čínsky diplomat to nazval okupáciou a rabovaním na štátnej úrovni a požadoval zastavenie drancovania sýrskych zdrojov, ako aj kompenzáciu všetkých škôd, ktoré Američania spôsobili arabskej krajine.

O americkom lúpení v Sýrii písalo aj iránske vydanie Resalat.

Podobne sa o tomto lúpení uvádza aj v saudskoarabskom vydaní Asharq al-Awsat. Vydanie uvádza, že Američania a nimi kontrolované skupiny denne vyvážajú zo sýrie až 70 tisíc barelov ropy.

V roku 2015 ministerstvo obrany USA odhadlo príjem Islamského štátu z predaja sýrskej ropy na 40 miliónov dolárov mesačne. O dva roky neskôr boli jednotky IŠ nahradené Američanmi a Kurdskými demokratickými silami, podporovanými USA, USA tak získali kontrolu nad hlavnými ropnými poľami v krajine. Podľa všetkého o to išlo pri fiktívnom boji s IS, získať zámienku na okupáciu krajiny.

Produkcia ropy v Sýrii v roku 2008 predstavovala 406 tisíc barelov denne. Do roku 2015 klesol objem vyrobenej ropy na 27 tisíc barelov, v roku 2018 produkcia predstavovala iba 24 tisíc barelov denne. Potom sa v roku 2020 zvýšila a dosiahla 89 tisíc barelov denne, ale ako uviedol minister pre ropu a nerastné zdroje Sýrie B. Tuome, takmer všetka ropa vyrobená teraz vo východnej Sýrii je ukradnutá.

Bývalý americký prezident Donald Trump skutočnosť lúpeže v Sýrii: „Držíme ropu. Pamätajte na to. Vždy som hovoril, nechajte si ropu. A chceme udržať ropu na úrovni 45 miliónov dolárov mesačne.“

USA rabujú nielen sýrsku ropu, ale aj sýrske obilie. Pred konfliktom bola Sýria prosperujúcou agrárnou krajinou a produkovala najmenej tri až štyri milióny ton pšenice ročne. Úroda stačila nielen na uspokojenie domáceho dopytu, ale aj na vývoz, a to aj do Európskej únie. Teraz v Sýrii nie je dostatok obilia a Damask je nútený ho kupovať v zahraničí.

Americká armáda a jej podriadené Sýrske demokratické sily obsadili a držia územia na východnom brehu Eufratu s centrom v provincii al-Hasakah, ktorá je najväčším producentom pšenice v krajine. Obilie, ktoré sa tam vyrába, ako aj ropu, ktorá sa tam vyrába, vyvlastňujú Američania a ich sýrska klientela a obchádzajúc Sýriu sa presúvajú do Iraku.

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s