Ako sa uvádza v článku časopisu Science, skupina vedcov z Francúzska a Nemecka dospela k poznaniu, že jeden z výskumných programov Pentagonu, ktorý predpokladá šírenie vírusov pomocou hmyzu, zrejme predstavuje pokusy vyvinúť nový druh biologickej zbrane.
Foto: Twitter
Autormi materiálu pod titulkom „Výskum v oblasti poľnohospodárstva alebo nový systém biologickej zbrane?“, ktorý bol uverejnený v časopise Science, sú špecialisti z Univerzity Monpellier (Francúzsko), Inštitútu evolučnej biológie Maxa Plancka (Nemecko) a Freyburgskej univerzity (Nemecko), uvádza TASS.
Vedci si všimli výskum Správy perspektívnych výskumných programov Pentagonu (Darpa) pod názvom Insect Allies (čo sa dá preložiť ako „Hmyz – spojenci“), ktorý beží od novembra 2016.
Na stránke DARPA sa hovorí, že v rámci programu Insect Allies sa má vypracovať metóda, umožňujúca infikovať poľnohospodárske kultúry vírusmi, ktoré im odovzdajú nejaké užitočné gény, zvýšia odolnosť rastlín.
Medzinárodná skupina vedcov však dospela k názoru, že poznatky, ktoré sa dajú získať programom DARPA, „sa zdajú byť veľmi obmedzené na využitie v poľnohospodárstve USA alebo pri reagovaní na mimoriadne situácie“.
„Daný program sa však môže považovať za pokus vývoja biologických pôvodcov a prostriedkov ich šírenia a ak je to pravda, tak ide o porušenie Konvencie o zákaze biologických a toxických zbraní”, zdôrazňuje sa v článku.
Vedci konštatujú, bez ohľadu na to, či sa DARPA riadi cieľmi, ktoré vyhlasuje, aj maličké zmeny v programe Insect Allies umožnia využiť ho na vyvinutie „novej triedy biologických zbraní“.
Podľa vz.ru, srspol.sk
Spätné upozornenie: Rusko je znepokojené vojensko-biologickou aktivitou USA | ALTERNATÍVY.SK