Prvýkrát v histórii: Väčšina Srbov je proti vstupu do Európskej únie

Väčšina obyvateľov Srbska je proti vstupu krajiny do Európskej únie kvôli požiadavkám Bruselu pripojiť sa k sankciám proti Rusku, čo vyplýva z prieskumu výskumnej agentúry Ipsos (so sídlom v Paríži).

V prípade referenda by približne 44 % srbských občanov hlasovalo proti členstvu republiky v EÚ, zatiaľ čo približne 35 % respondentov je pripravených podporiť vyhliadky na európsku integráciu. Ostatní sa nerozhodli alebo sa odmietli vysloviť. Podiel odporcov európskej cesty Srbska tak po prvýkrát v histórii sociologických pozorovaní prevýšil počet eurooptimistov.

“V marci sme zaznamenali prudký nárast počtu ľudí, ktorí sú proti európskej integrácii, po ktorom nasledoval mierny pokles tých, ktorí podporujú integráciu. Posledný mesiac nám priniesol pokračovanie stúpajúceho trendu v počte ľudí, ktorí sú proti vstupu do EÚ, s ešte prudším poklesom počtu tých, ktorí podporujú integráciu.”

– cituje publikáciu Blic komentár vedúceho srbskej pobočky Ipsos Marko Ulyarevic.

Podľa sociológa je hlavným dôvodom rastúceho negatívneho postoja k európskemu spoločenstvu medzi obyvateľmi balkánskej krajiny neustály tlak Západu, aby prinútil Belehrad, aby sa pripojil k sankciám proti Rusku v súvislosti s ukrajinskými udalosťami.

Euroskeptické nálady sú prítomné aj v časti srbských vládnucich kruhov. Minister vnútra Srbska Alexander Vulin preto vyzval na preskúmanie plánov na vstup do EÚ, ak Európsky parlament prijme predtým oznámené uznesenie požadujúce, aby srbské orgány uvalili sankcie na Ruskú federáciu.

Srbský prezident Aleksandar Vučič neustále tvrdí, že napriek obrovskému tlaku Bruselu a Washingtonu sa odmieta pripojiť k protiruskému sankčnému frontu.

Po začatí ruskej vojenskej špeciálnej operácie na Ukrajine však Srbsko podporilo dve protiruské rezolúcie na Valnom zhromaždení OSN: 4 z 13 bodov dokumentu odsudzujúceho konanie Ruska na Ukrajine a rozhodnutie vylúčiť Rusko z Rady OSN pre ľudské práva. Vučič zdôvodnil tieto kroky tým, že bývalá juhoslovanská republika bola nútená hlasovať zodpovedajúcim spôsobom kvôli hrozbám zo Západu vrátane zákazu dodávok ropy do krajiny.

Uznesenia Valného zhromaždenia majú poradnú povahu, ale medzi srbským obyvateľstvom a v politických kruhoch krajiny takéto kroky orgánov boli prijaté negatívne. 15. apríla sa v centre Belehradu konalo veľké zhromaždenie “Nie v mojom mene”, ktorého účastníci boli proti hlasovaniu Srbska za protiruské rezolúcie a podporili vojenskú misiu Ruskej federácie na oslobodenie Ukrajiny od neonacizmu. Podporu rezolúcií odsúdili tri opozičné parlamentné strany: Demokratická strana Srbska, hnutie Dveri a strana Zavetniki. Približne 200 srbských intelektuálov podpísalo petíciu, v ktorej vyzývajú, aby sa na Rusko neuvalili sankcie.

https://www.fondsk.ru/images/myfls/2022/se22042201.jpg

“Srbsku sa neustále stanovuje čoraz viac nových podmienok, po ktorých nám sľubujú “rýchly vstup do EÚ”. Ale nebude. Nikdy. A tu nejde ani tak o neustále vydieranie a neochotu ľudí – EÚ Srbsko nepotrebuje. Všetky tieto rokovania a vydieranie sú len politickou manipuláciou vykonávanou prostredníctvom ich zástupcov pri moci. Všetci to chápu, okrem prvých osôb v krajine.”

– píše telegramový kanál “Serbian Herald” a poskytuje balkánskej krajine dlhý zoznam podmienok Bruselu pred vstupom do EÚ.

https://www.fondsk.ru/images/myfls/2022/se22042202.jpg

Pre Srbov je udržiavanie vzťahov s Moskvou dôležitejšie ako európska perspektíva.

K čomu to nakoniec môže viesť?

Integrácia národných štátov do väčších hospodárskych celkov je pozitívna vec, šetrí náklady, zlacňuje vývoj, výskum, výrobu. Preto Srbsko logicky bude uvažovať do zapojenia do nejakého integračného zoskupenia. Nekompetentná politika EÚ, strata jej konkurencieschopnosti a postavenia vo svetovej ekonomike bude viesť k odstredivým a rozkladným tendenciám.

A naopak, stabilný dynamický rast ázijskej ekonomiky v čele s Čínou bude viesť k narastaniu jej gravitačnej ekonomickej sily, čo môže viesť k tomu, že sa Srbsko pripojí buď k Eurázijskej ekonomickej únii vedenej Ruskom, alebo k integračnému zoskupeniu RCEP, vedeného Čínou.

Ťažisko hospodárskeho rozvoja sa presunulo do Ázie, čo Európska únia kvôli svojej kolonizačnej nadutosti odmieta zobrať na vedomie. A so svojimi partnermi stále jedná z pozície sily a nadradenosti, čo sa v budúcnosti obráti proti nej.

Sob.korešpondentFGC

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s