V októbri pokračoval výpredaj amerických štátnych dlhopisov ich najväčšími držiteľmi, Japonskom, Čínou a Spojeným kráľovstvom.
Je to jednak znakom klesajúcej dôvery v americkú ekonomiku, ktorá dlhodobo trpí krízovými stavmi a je tiež dôsledkom neuvážených krokov americkej vlády, ktorá americký dolár, dlhopisy a globálny platobný systém SWIFT využíva na vydieranie iných krajín. Zmrazenie a uvažovanie o rozkradnutí ruských devízových rezerv, cenných papierov, a iných aktív v hodnote okolo 300 miliárd USD, vyhrážanie sa Číne zhabaním jej aktív v dolároch, uskutočnenie takýchto krokov voči Líbyi, Venezuele, Iránu, Afganistanu, Sýrii, čo sa rovná faktickému okradnutiu týchto krajín, silne podkopalo dôveru v americký dolár a americké štátne dlhopisy.
Podľa údajov Treasury International Capital (TIC), spravodajského systému USA, zverejnených 16. 12. 2022, čínske vlastníctvo amerických štátnych dlhopisov sa v októbri znížilo o 24 miliárd USD na 909,6 miliardy USD, pritom ešte pred obchodnou vojnou USA proti Číne sa dlhodobo držali na úrovni 1,3 biliónov USD, Čína bola najväčším držiteľom amerických dlhopisov.
Japonské vlastníctvo amerických štátnych dlhopisov v októbri kleslo o 42 miliárd USD na 1,078 bilióna USD, čo prestavuje štvrtý po sebe idúci mesiac a najnižší za viac ako tri roky. V októbri len Belgicko a Francúzsko medzi 10 najsilnejšími držiteľmi amerického dlhu zvýšili svoje podiely, zatiaľ čo ostatných osem krajín ich znížilo.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.