Imperiálny postoj G7 už nezaberá: odpoveďou OPEC+ bolo zníženie produkcie ropy

Pred niekoľkými dňami imperiálna skupina krajín G7 oznámila plán na zastropovanie cien ruskej ropy, čiže zamerala sa na politické (imperiálne), netrhové kroky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Možno v 90-tich rokoch by toto opatrenie mohlo mať účinok, nie však dnes, kedy je starý svet v prestavbe a rúcajú sa pokusy Západu vybudovať svetové impérium. A každý takýto krok Západu odhaľuje oslabené pozície Západu a prehlbuje jeho izoláciu.

Ako odpoveď aj na tento krok G7 skupina OPEC+ (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci) sa dohodli, že od októbra znížia produkciu ropy o 100 000 barelov denne a vrátia sa na úroveň dodávok za august.

Samozrejme, to zníženie nepredstavuje veľký posun, ide o zlomok dennej produkcie ropy, predstavuje len 0,1 percenta celosvetového dopytu, skôr ním OPEC+ vysiela nezameniteľný signál, že v prípade potreby môže rozhodne brániť ceny ropy.

Zároveň to nepodstatné zníženie odkazuje na inú udalosť z tohto roku, kedy na nátlak USA, aby Saudská Arábia zvýšila produkciu ropy, tá blahosklonne zvýšila produkciu ropy práve o toto malé množstvo, čím ponížila USA.

Krajiny OPEC znížením ťažby reagovali aj na pokles cien ropy v dôsledku obáv z globálneho hospodárskeho útlmu, aby ceny udržali na súčasnej úrovni. A práve západné krajiny dnes trpia vysokými cenami ropy, čo citlivo zasahuje ich hospodárstvo.

Západný imperiálny mechanizmus, ktorým sa snažili držať krajiny sveta pod krkom, dnes dostal poriadne trhliny.

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s