Izolácia Západu pokračuje. Ukrajinu v OSN podporilo len 54 krajín

Nedávno som napísal článok o tom, ako sa izolácia Ruska pomaly mení na izoláciu Západu. Tu máme ďalšiu udalosť, ktorá tomu nasvedčuje.

24. augusta ukrajinský predstaviteľ v OSN inicioval ďalšiu výzvu na odsúdenie konania Ruska počas špeciálnej operácie na Ukrajine.  Táto výzva však utrpela fiasko, preto sa západné médiá o nej zmieňovali veľmi sporadicky.

Výzvu podporilo len 54 krajín, 27 krajín EÚ (vrátane Maďarska, ktoré je proti sankciám), niektorých prakticky kolónií Západu, ako sú Marshalôove ostrovy. Turecka, ktoré s Ruskom veselo obchoduje. Ešte  v marci to bolo 141 krajín, čo naznačuje posun vo svetovej verejnej mienky náchylnej k zmene existujúceho imperiálneho usporiadania sveta. Ktoré Európania z neznámeho dôvodu nazývajú globalistickým usporiadaním a imperialistov globalistami.

Na stretnutí skupiny G20 polovica krajín odmietla podporiť sankcie proti Rusku, čo prakticky znemožnilo diktovať ceny ruskej ropy na trhu.

Čina oveľa sebavedomejšie podporuje RF, neobávajúc sa sekundárnych sankcií, pretože tie by Západ musel uvaliť aj proti Indii, Turecku, ktoré veselo s Ruskom obchodujú.  Nehovoriac o tom, že kroky a sankcie, ktoré USA na Čínu uvaľujú, postihujú silnejšie USA ako Čínu. Od dnešného dňa napr. začal platiť zákaz predaja niektorých produktov  a polovodičov Apple Číne. V reakcii na to akcie spoločnosti Apple poklesli o 6,6 percenta, čo je prirodzené, pretože strata čínskeho trhu bolestivo zasiahne hociktorú spoločnosť.

Viacero krajín oznámilo svoj zámer pripojiť sa k skupine BRICS ako určitej protiváhe skupiny G7, napr. Argentína, Egypt, Turecko, Saudská Arábia, Irán, Kazachstan.

Pokus Západu vybudovať po r. 1989 na Zemi impérium, kde by rozhodovala a určovala pravidlá tzv. Zlatá miliarda a zvyšok krajín a ľudskej populácie by predstavoval koloniálnu obslužnú perifériu, na úkor ktorej by bohaté krajiny žili, sa rúca. Preto je Západ urazený a vôbec neuvažuje o diplomatickom, politickom riešení konfliktu, ale len o silovom, dodávkach zbraní Ukrajine a vojenskej porážke Ruska.. Pritom by stačilo sadnúť za stôl a dohodnúť obojstranne prijateľné bezpečnostné a ekonomické pravidlá.

Dnešný konflikt na Ukrajine je  predovšetkým  o zápase dvoch geopolitických koncepcií: 1. imperiálnej západnej a 2. čínskej (a čiastočne aj ruskej, atď.) koncepcie spravodlivejšej, demokratickejšej, sociálnejšej globálnej civilizácie so spoločne zdieľanou budúcnosťou. Globálnej civilizácie založenej na globálnej deľbe práce, špecializácii a spolupráci rovnocenných krajín.

Dnes ľudstvo prechádza od civilizácie národných štátov ku globálnej civilizácii, pretože k tomu dospel ekonomický a technologický vývoj. Tak ako počas neolitu ľudstvo prechádzalo od prvobytnej (rodovej a kmeňovej) ekonomiky a spoločnosti k civilizácii mestských štátov, od 14. st. od civilizácie mestských štátov (a mestskej ekonomiky) k civilizácii národných štátov a národnému ekonomickému priestoru a trhu.

Európania, ak nechcú padnúť o 100 rokov dozadu a bývať v jaskyniach, tieto pojmy by si  mali ujasniť.

Dnešný výrobno-technologický proces dospel do globálnej úrovne, globálna deľba práce a špecializácia zefektívňujú výskum, výrobu, čo zaručovalo určitý blahobyt značnej časti ľudstva. Typickými globálnymi technológiami sú kozmické, atómové, biochemické, informačné, komunikačné, letecké. Vieme si predstaviť, žeby letecký či kozmický a atómový  priemysel bol rozvíjaný na úrovni kmeňa alebo mesta?

Bojom proti globalizácii mnohí podporujú imperiálne usporiadanie sveta, kde o usporiadaní sveta, pravidlách rozhodujú temné nevolené sily z pozadia. A o usporiadaní sveta, našich životoch rozhodujú tiež globálne korporácie, ktoré nie sú nikým poriadne spravované, zdaňované, pretože sú silnejšie ako národné vlády, chýba tu globálna správa.

Väčšina aj bojovníkov proti globalizácii používa globálne technológie, satelitnú tv, navigáciu, internet, sociálne siete, alebo priamo imperiálne nástroje USA (Facebook, Google, G-mail, YouTube), ale ekonomiku by najradšej izolovali do národného rámca. Lenže to znamená izolovaný a paralelný výskum a vývoj (ak vývoj čipov bol sústredený do zopár krajín, dnes sa triešti a zdražuje), výrobu, vzdelávanie, menší trh. Teda zdražovanie, čo vidíme pred našimi očami.

Bojom proti globalizácii je podporovaný starý kapitalizmus a teda aj imperializmus. Kapitalistický systém je založený na národnom ekonomickom priestore, národnom trhu a nedokáže ho prekročiť. Aj v globálnom svete bude vychádzať len zo svojich súkromných národných záujmov (typické hlavne pre USA, ktoré majú národné záujmy po celom svete), čo vedie v globálnej ekonomike k pokusom o vytváranie globálneho impéria.

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s