Plynovod do Poľska nerieši energetickú bezpečnosť Slovenska

Objavil sa oslavné články na otvorenie plynovodného prepojenia s Poľskom, ako deň, ktorý sa zapíše do dejín slovenskej energetiky a bulvárne reči o tom, že Putin sa zlostí na Hegera za tento plynovod. Nuž, rád by som si prečítal vyjadrenia odborníkov. Ja som laik, ale nie je ťažké odsledovať, že o žiadnu významnú udalosť nejde. Určite, je dobré prepojiť plynovodnú sústavu Európy, prináša to pružnosť a viac možností. Lenže táto udalosť nemení celkovú energetickú bilanciu Európy a sveta, v tom je háčik. My môžeme nastavať ešte 5 ďalších plynovodov, niet ich čím naplniť.

Keby tento plynovod riešil energetickú bezpečnosť Slovenska, takisto by mohol plynovod Jamal riešiť energetickú bezpečnosť Nemecka, cez Poľsko by mohol prúdiť LNG plyn aj do Nemecka. Ako však vidíme, Nemci to tak nevnímajú a neboli rokovať v Poľsku o dodávkach, ale v Kanade, kde nepochodili.

Pretože zvýšené dodávky LNG nemajú vo veľkom množstve odkiaľ prichádzať. Katar, Austrália, Kanada to jasne vysvetlili. EÚ sa spoliehala hlavne na USA, ale je zrejmé, že USA precenili pri pokuse nahradiť ruský plyn svojim, svoje možnosti a zatiaľ je to skromné. A hlavne poriadne drahé. V praxi ukázalo, že USA nie sú schopné nahradiť ruský plyn v dostatočnom množstve a prijateľnej cene.

Žiadam médiá a politikov, keď hovoria o náhrade ruského plynu za iný plyn, aby jasne uvádzali, v akej cene to bude. Inak to považujem za neprípustnú manipuláciu a podvádzanie spotrebiteľa. Zaplatia mi redaktori zvýšenú faktúru za plyn a elektrinu?

Páni politici a páni redaktori a prestaňte hlavne hovoriť o znížení závislosti od ruského plynu, ukazujete tým len nekompetentnosť. Viete, čo znamená globálna deľba práce, špecializácia v rámci globálnej ekonomiky, ktorá priniesla zníženie nákladov a prijateľné ceny a určitý blahobyt ľudí? V globálnej ekonomike, v globálnej deľbe práce všetci závisia od všetkých, je to prirodzené. Preto znižovanie závislosti od ruského plynu môže znamenať buď 1. nahradenie závislosťou od iných dodávateľov za vyššie ceny a tým zdraženie európskej ekonomiky, 2. znižovanie závislosti, deglobalizácia viedla k narušeniu globálnych výskumných, výrobných, dodávateľských reťazcov, čo viedlo k enormnému rastu nákladov a cien.

Navyše, nekompetentná Európska komisia do energetického sektora zaviedla burzový, starý kapitalistický voľnotrhový systém, hoci pre toto strategické odvetvie sa vyslovene žiada plánovaný systém, s dlhodobými zmluvami. Na jednej strane ide o vysoké investície do tohto sektora, dlhodobého charakteru, producenti plynu preto zainvestujú len vtedy, ak majú dlhodobo zaistený odbyt. Po druhé, potreba energonosičov, ich množstvo, načasovanie je známe na roky dopredu a je možné ho roky dopredu plánovať. Prináša to výhody pre všetkých, odstránenie špekulantov z trhu, a hlavne dlhodobo prijateľné ceny.

Predstavme si, žeby domácnosti nemali uzatvorené dlhodobé zmluvy s energetickými spoločnosťami, ale nakupovali energie dennodenne na trhu a vniesli tým podobný chaos do energetiky, ako ho vniesla Európska komisia. Hoci aj obyčajné domácnosti vedia plánovať svoje energetické potreby na rok, mnoho rokov dopredu. Zmluvy zabezpečujú určitú stabilitu energetického sektora. Len tí, ktorí poberajú za to veľké výplaty, to nevedia.

Nuž, aj by vedeli, ale už aj vrabce na streche čvirikajú, že na burze, voľnom trhu, tomto kapitalistickom chaose sa priživujú špekulanti. A to nie hocijakí. Za burzou s elektrinou stojí spoločnosť Deutsche Borse, ktorej majoritným vlastníkom je americký investičný fond BlackRock a za obchodmi stojí aj ďalší americký investičný fond Vanguard. Dobre známa dvojica z obrovskej globálnej kampane za očkovanie, na ktorom sa určité skupiny pekne nabalili. Zrejme na iných burzách s energiami to bude podobné, len sa to propagandisticky prekrýva rôznymi udalosťami.

Podľa toho európsky spotrebiteľ vysokými cenami energií dotuje Američanov. Je tým niekto prekvapený?

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s