Extrémne sucho a pritom planéta je pokrytá vodou

Je to paradox, obávame sa extrémneho sucha, neúrod – a pritom máme planétu pokrytú vodou.

Je jasné, že na to treba technológie a zdroje. Ale tie predsa máme. Dnešné ľudstvo na tejto planéte má obrovský prebytok produkčných kapacít, snahou každej krajiny a výrobcu je predať čo najviac na zahraničných trhoch. Najvýraznejšie o tom svedčí agresívne reklama, ktorá na mňa vyskakuje z každého kúta a nie a nie sa jej zbaviť.

Problém nie je v zdrojoch, ale v tom, že na planéte stále úraduje starý spoločenský systém – kapitalizmus, ktorý už nemá potenciál riešiť globálne výzvy. On je schopný príštipkovať na svojich súkromných drobných biznisoch, ale toto je otázka sústredenia prebytočných a nevyužitých zdrojov a kapacít na to, čo ako ľudia potrebujeme. Ja nepotrebujem, aby ma dennodenne niekto otravoval svojimi nepotrebnými alebo prebytočnými produktami a službami, zdeformovanými informáciami. Potrebujem, aby tu fungovali efektívne základné veci: dobré vzdelanie, efektívne zdravotníctvo, efektívne poľnohospodárstvo, zdravé potraviny, ap. Netreba, aby na pultoch svietili desiatky produktov, z ktorých sa dajú vybrať 2-3 a časť ide do odpadu.

Aj problém sucha je riešiteľný, ľudstvo už má na to zdroje, kapacity – ale bráni tomu stará spoločenská forma, ktorá sa nám tu prehlásila za najlepšiu pre všetky časy, večnú. Len nevie vyriešiť to, čo dnes riešiť ide. Tak nech sa nepchá tam, kam nemá.

Tento stav je teoreticky dobre známy, opísaný prírodnými zákonmi. Ale tie dnešnému Európanovi nič nehovoria, on premenil tento svet na subjektívne predstavy o svete. Ide o  zákon premeny kvantity na kvalitu (v sociálnej oblasti známy ako Zákon súladu výrobných vzťahov úrovni výrobných síl), alebo aj ako zákon súladu formy s obsahom. Určitej kvantitatívnej úrovni zodpovedá určitá kvalita, alebo určitému obsahu zodpovedá určitá forma (štruktúra väzieb). Ak sú v súlade, vtedy systém pracuje efektívne.

Každá forma (štruktúra, väzby) dokáže viazať len určité množstvo, kvantitu (matérie, energie, informácie), zvyšok vyžiari. Preto atómová forma bola nahradená molekulovou, makromolekulovou, biologickou, sociálnou. Preto padol aj skvelý antický systém, nie preto, žeby bol zlý, ale rastom kvantity stratil svoj rastový potenciál.

V spoločnosti sa tento stav prejavuje nadvýrobou a krízami z nadvýroby, ktoré signalizujú, že systém vyčerpal svoj potenciál rastu. Pre kapitalizmus tento stav nastal Veľkou hospodárskou krízou 1929-33.

Preto neexistuje najlepší systém pre všetky časy, každej dobe (kvantite) zodpovedá ako efektívny iný systém. Ak tu niekto nasilu vnucuje ľuďom kapitalizmus ako jediný možný systém, pácha zločin – a určite to nemá nič spoločné s liberalizmom. Hranie sa na liberalizmus cez LBGT ideológiu je len zástierkou.

Ak ma niekto obviní, že vnucujem socializmus – nuž hovorím tu o globálnej civilizácii, ona je schopná koncentrovať sily na riešenie takých problémov, ako je sucho. Socializmus bol v poriadku, ale v 90-tich rokoch aj on vyčerpal svoj rastový potenciál – a bolo potrebné prejsť k vyššej spoločenskej forme – globálnej civilizácii.

Európa po r. 1989 sa vrátila do starého kapitalizmu, hoci ten už nemá rastový potenciál. A dnes sa čuduje výsledkom. Veru nie, tento krízový stav nebude trvať 2 roky, ako si to mnohí predstavujú a všetko sa vráti znovu k rastu a blahobytu. Prírodné zákony nepustia – bez ohľadu na to, či ich Európania rešpektujú alebo nie.

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s