Snažili sa USA cez Litvu vyvolať vojnu v Európskej únii ?

Západný kapitalizmus je v kríze, preto hľadá spôsoby, ako z nej von. Osvedčeným spôsobom pre kapitalizmus v minulosti boli vojny a ničenie konkurentov. Preto USA vyvolávajú vojnové konflikty v rôznych oblastiach sveta: Irak, Juhoslávia, Afganistan, Sýria. Najnovšie sa zamerali na Európu, aby jednak zabránili prepojeniu európskej ekonomiky s ruskou a ázijskou, oslabili EÚ a Rusko ako konkurentov.

Najnovšie sa objavila priama hrozba vojnového stretu medzi RF a NATO kvôli litovskej akcii so zablokovaním dopravného tranzitu do ruského územia Kaliningradu. Je jasné, že samotné litovské vedenie by si to nedovolilo bez posvätenia z USA. Pretože týmto krokom nebola nadšená ani Európska komisia, ktorá si uvedomila riziko vojnového konfliktu priamo na území Európskej únie, ak by Litva tvrdo bránila zásobovaniu Kaliningradu a Rusko by nakoniec muselo reagovať.

Samotní bežní obyvatelia Litvy zostali zhrození blokádou Kaliningradu, pretože – ako to začína byť na upadajúcom Západe pravidlom – bežní ľudia si skôr uvedomujú dôsledky určitých krokov ako politici, ktorí sú za to dobre platení, aby mali štátnický nadhľad a chápali strategické súvislosti niektorých krokov. Litovčania si uvedomili, že tvrdá blokáda Kaliningradu by si nakoniec vyžiadala rôzne kroky Ruska, potenciálne aj vojenský zásah a ruské tanky v Litve. A teda vojenské stretnutie NATO s Ruskom, ktoré by mohlo prerásť do tretej svetovej vojny. Je zrejmé, že niektoré mocenské kruhy v USA a na Západe dúfajú vo vojnu na obmedzenom priestore, ktorý by jednak oslabil Európsku úniu a Rusko.

Je len zarážajúce na západných mocenských kruhoch, že si dobre nepreštudovali ruské postoje. Rusko by nešlo v takejto vojne po Litovcoch, ale po tých centrách, ktoré vydali rozkaz na konfrontáciu. Tu už vidieť intelektuálnu, spoločenskú, civilizačnú zaostalosť Západu, intelektuálnu zaostalosť jeho elít, ktoré zostali zakotvené hlboko v 19. storočí, s jeho starým kapitalisticko-imperiálnym myslením.

USA hlboko civilizačne zaostali

Ako sa vyjadril prezident USA J. Biden pri terajšej návšteve Blízkeho východu, cesta mala prispieť aj k potláčaniu vplyvu Ruska a Číny v tomto regióne. Nuž, takto sa môže vyjadriť skutočne len niekto, kto zostal visieť v starých časoch, kedy likvidácia konkurentov mala svoj zmysel.

USA sa síce pokúšajú stavať do pozície hegemóna, ale reálne starý kapitalizmus už storočie na to nemá potenciál. Prírodné zákony sa nedajú obísť. Hegemón by mal vysielať do civilizácie pozitívne, rozvojové impulzy, vízie, programy a mal by sa tešiť z každého napredovania, pokroku, úspechu iných krajín. A nie ničiť úspešné  krajiny, to je znakom jeho slabosti, úpadku, zaostalosti.

USA a Západ kvôli chybnej interpretácii roku 1989 akosi nepostrehli dôležitú zmenu – ocitli sme sa v globálnej civilizácii, s globálnou deľbou práce, špecializáciou, ktorá pomáha znižovať náklady, prináša prospech celému ľudstvu. V civilizácii sebestačných národných štátov bolo možné zničiť konkurenciu bez následkov, v globálnej civilizácii nie. Dôsledky tohto pokusu vidíme na zvyšovaní nákladov, cien a inflácii hlavne na Západe, ktorý delí svet na svoj údajne „vyspelý“ a vonkajší. Likvidujú sa tým totiž články globálnych vývojových, výrobných, dodávateľských reťazcov, ničí sa dôležitý prvok pokroku celého ľudstva. Ak sa USA zameriavajú na ničenie úspešných krajín, ako je Čína, tým v konečnom dôsledku utrpia aj oni, potopia sa do chaosu a úpadku, pretože všetky krajiny v globálnej civilizácii sú dnes na sebe silne závislé, obzvlášť Čína a USA. Čína je silne zapojená v globálnej deľbe práce a pokusy ju zastaviť, alebo zlikvidovať budú znamenať zničenie dôležitého globálneho prvku a tým ťažké dôsledky aj pre Západ.

Dobre to vidieť aj na pokusoch zničiť Rusko, zlikvidovať ho. Rusko bolo plne zapojené do globálnej deľby práce, preto sankcie nakoniec majú zničujúcejší dôsledok na USA a EÚ, ako samotné Rusko. Ako vtipne poznamenal jeden diskutujúci, vlastne stratil prehľad, kto na koho uvalil sankcie, podľa výsledku akoby ich uvalilo Rusko na EÚ.

Podľa číselného vyjadrenia ruský HDP predstavuje asi 3 % globálneho HDP, z prvého pohľadu by sa teda zdalo, že výpadok Ruska z globálnej ekonomiky (reálne západnej) by nemal pre Západ vyjadrovať vážnejší problém. Tu sa však ukazuje, že význam a podiel Ruska na západnej ekonomike a jej blahobyte bol oveľa vyšší a vlastne išlo o koloniálne využívanie Ruska, najmä jeho energetických zdrojov v prospech európskeho blahobytu.

Je preto neuveriteľné, že európski politici namiesto toho, aby sa silou mocou pokúšali udržať tento stav a veľmi výhodnú spoluprácu s Ruskom – a rokovali a rokovali s Ruskom, samovražedne začali presadzovať znižovanie závislosti EÚ od ruských energií, dodávkach zbraní pre Ukrajinu namiesto rokovania, teda zlikvidovanie blahobytu Európy. Rusko pritom bolo ochotné akceptovať tento stav za zaručenie svojej bezpečnosti, požadovalo jedine nerozšírenie NATO o Ukrajinu a záruky bezpečnosti. To všetko stačilo na pokračovanie doterajšieho blahobytu EÚ.

Namiesto toho odohnali od seba lacného dodávateľa energií a ponúkli ho expandujúcej Ázii, ktorá dnes predstavuje civilizačný pokrok. To signalizuje totálny úpadok myslenia Západu, psychické, poznatkové bloky, urazenosť, povýšenosť v dôsledku chybnej interpretácie roku 1989.

Znižovanie závislosti od ruských energií

Je neuveriteľné, na akej nízkej odbornej a intelektuálnej úrovni sú dnes západní/európski politici. Je predsa samozrejmé, že v globálnej civilizácii budú všetci závislí na všetkých, o tom je globálna špecializácia a globálna deľba práce. Ak nebudeme závislí na lacnom ruskom plyne, budeme závislí na drahom americkom. Niekto sa napr. pozastavil nad tým, či si Rusko nevie samo opraviť turbínu pre plynovod NS 1, alebo Čína nevie sama vyrobiť niektoré čipy. Vedia, ale o tom je globálna špecializácia a deľba práce, že je lacnejšie prenechať výrobu niekomu, kto sa na to globálne špecializuje, pretože to viedlo k zníženiu nákladov a prijateľným globálnym cenám. Len to Západ pokazil pokusmi o vybudovanie svetového impéria a pokusmi o delenie sveta na „vyspelé“ imperiálne centrum (USA/G7) a obslužnú perifériu a dnes delením na euratlatický hospodársky a civilizačný okruh a ázijský hospodársky okruh.

Dnes za zdražovaním nestojí priamo vojna na Ukrajine, ale pretrhnutie globálnych vývojových, výrobných, technologických, dopravných, energetických, ap. reťazcov v dôsledku sankcií. Inflácia je teda spôsobená aj sankciami a deglobalizáciou, nad čím časť Európanov zajasala ako víťazstvom. Nuž, ešte keby dokázali odlíšiť globalizáciu a imperializmus. Ale diskutovať dnes o týchto otázkach s Európanmi, ktorí po r. 1989 poznatkovo spadli o 100 rokov dozadu, Sizyfovská drina.

Ako zdôraznila v poslednom čase Čína niekoľkokrát, globalizácia riadená múdrou globálnou správou prospeje celému ľudstvu. Dostali sme sa do stavu, kedy ide o zdieľanie spoločného osudu ľudstva.

Ľudstvo dnes dospelo do takej technologickej, výrobnej úrovne, že je schopné vytvoriť na Zemi celkom príjemné prostredie pre život všetkých ľudí. S dostatkom produktov na základnej úrovni pre každého, bez vojen, ale aj bez ekonomického rastu. Nie je dnes problém vyprodukovať dostatok produktov, služieb a poznatkov aj pre 50 miliárd ľudí. Reklama ako symbol nadvýroby a neschopnosti umiestniť ju na mňa vyskakuje z každej stránky. Problém je v starej kapitalistickej spoločenskej forme, ktorá neumožňuje využiť tento obrovský potenciál v prospech ľudí.

Milan Antal

Advertisement
This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s