Japonsko sa pokúša vytvoriť protiruský front v Ázii

Noviny japonských obchodných kruhov “Nihon Keizai Shimbun” informujú o zámere japonského premiéra Fumia Kišidu pomôcť svojmu vládcovi Spojeným štátom presvedčiť krajiny východnej a juhovýchodnej Ázie k protiruskej politike sankcií. V poslednej dobe to neúspešne urobili Američania v Číne a Indii. Kišida má v úmysle navštíviť krajiny ASEAN na tento účel, načasované tak, aby sa zhodovali s tradičným “zlatým týždňom” v Japonsku koncom apríla – začiatkom mája.

Prvým v programe cesty japonského premiéra je Indonézia, nasledovaná Thajskom a Vietnamom. “Ázijské krajiny sa obávajú sankcií voči Rusku, ktoré na Ukrajine vykonáva špeciálnu operáciu. Vo všeobecnosti sa dištancujú od útočných a dokonca agresívnych akcií Spojených štátov a západnej Európy v tomto ohľade. Japonsko sa snaží zabrániť rozkolu medzi Spojenými štátmi, Európou a Áziou a trochu “zmierniť” proces vytvárania “obliehacieho reťazca” okolo Ruska, poznamenávajú japonské noviny. V skutočnosti Kišida a jeho kabinet, mstiaci sa Moskve za zlyhanie japonských pokusov získať ruské Kurilské ostrovy, nezjemňujú takýto “obliehací reťazec”, ale naopak ho posilňujú. Japonská vláda sa zároveň snaží vytvoriť na Ďalekom východe takmer “druhý front” proti Rusku, ktorý sa jeden po druhom rozbíja “sankčné balíky” a eskaluje vojenskú situáciu okolo ruských území.

Podľa Nihon Keizai Shimbun, v Indonézii, Kišida bude spracovávať miestnych vodcov, aby vyradila Rusko z G20“Indonézia bude predsedať tohtoročnému summitu G20. V “sedmičke” existuje silný názor, že Rusko by malo byť odstránené z “dvadsiatky”. Je známe, že prezident Putin oznámil svoj zámer zúčastniť sa na novembrovom summite G20. V rámci tejto veľkej skupiny krajín je veľa krajín, ktoré majú blízko k Rusku. Samozrejme, hlavnou z týchto krajín je Čína. Očakáva sa, že premiér ponúkne indonézskemu prezidentovi Joko Widodoovi, ktorý bude predsedať summitu, aby pomohol koordinovať postoj k účasti Ruska. Na tlačovej konferencii 8. apríla v reakcii na otázky novinárov Kišida povedal: “Musíme diskutovať o tejto otázke s indonézskym predsedníctvom a ďalšími členskými krajinami G20,” napísali japonské noviny.

Pozornosť Japoncov na Thajsko je vysvetlená skutočnosťou, že táto krajina bude tento rok predsedať fóru APEC. Na tomto fóre sa zúčastnia aj Spojené štáty, Čína a Rusko. Japonsko sa zrejme pokúsi skomplikovať situáciu Moskvy v tejto organizácii.

“Krajiny ZDRUŽENIA ASEAN tradične zaujali rovnaký zahraničnopolitický postoj voči Spojeným štátom, Číne a Rusku. Je tu dobre známe, že aj keď z nejakého dôvodu majú krajiny regiónu napätie s Čínou a Ruskom, Spojené štáty ich nemusia nevyhnutne podporovať. To sú obavy krajín ASEAN-u o ich bezpečnosť,” vysvetľujú noviny.

Činnosť Spojených štátov a Japonska, ktorá hrá úlohu svojho posluhovača v krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie, je vysvetlená pochopením, že sily anglosaských a japonských krajín nestačia na to, aby rozhodne oslabili Rusko a odstránili jeho vplyv vo svete. K dnešnému dňu z ázijských štátov iba Japonsko, Taiwan, Južná Kórea a Singapur uvalili sankcie na Rusko. Väčšina štátov v rozsiahlom ázijskom regióne udržiava tradičné hospodárske vzťahy s Ruskom. India, Laos, Vietnam a ďalšie ázijsko-tichomorské krajiny sa zdržali hlasovania o rezolúcii Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcej Rusko v marci tohto roku.

Nie je to prvýkrát, čo japonský premiér uskutočnil takúto misiu. V dňoch 19. a 21. marca navštívil Indiu a Kambodžu za týmto účelom a potom informoval členov skupiny G7 o výsledkoch cesty. A tentokrát sa po návšteve ázijsko-tichomorských krajín skúma možnosť letu Kissidy do Európy, predovšetkým do Londýna, kde bude pokračovať v rozvíjaní protiruskej politiky. Zdá sa, že Bidenova cesta do Ázie sa môže uskutočniť za týmto účelom.

Japonsko a Západ akosi nechce zobrať na vedomie vyvíjajúcu sa globálnu ekonomickú a obchodnú štruktúru. Rozhodujúcou hospodárskou silou sa stáva ´ázijský hospodársky okruh v čele s Čínou. A Čína dokázala pacifikovať aj tradičných politických spojencov USA, napr. Južnú Kóreu, stačilo zaviesť proti nim ekonomické a obchodné embargo.

Navyše, od prvého januára vstúpila do platnosti dohoda o voľnom obchode 15 krajín juhovýchodnej Ázie (RCEP), najväčšieho spoločenstva voľného obchodu na svete.

Nečudo, že ázijské krajiny, ale aj africké krajiny nie sú ochotné obetovať svoje ekonomické záujmy ako to robia Európania.

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s