Denník Bild: Video s mučením ruských zajatcov je autentické

Z analýzy, ktorú previedli odborníci oslovení nemeckým denníkom Bild, vyplýva, že video, na ktorom ukrajinskí vojaci strieľajú do nôh ruských zajatcov, je autentické.

Zachytené chovanie, ktoré napĺňa skutkovú podstatu vojnového zločinu, ukrajinské vedenie označilo za neprijateľné a uviedlo, že prípad vyšetrí. Britská spravodajská stanica BBC na svojich internetových stránkach pred týždňom uviedla, že sa jej zatiaľ nepodarilo overiť, či je video skutočné.

Denník Bild sa ale obrátil na ruskojazyčných expertov aj na odborníkov hovoriacich ukrajinsky. Tí potvrdili, že ukrajinskí trýznitelia síce hovoria rusky, ale so silným ukrajinským prízvukom. Stanica BBC to okomentovala tak, že prízvuk, s akým hovoria vojaci vypočúvajúci zajatcov, zodpovedá tomu, „čo sa dá očakávať u Ukrajincov hovoriacich rusky“. Stanica ale nezabudla pripomenúť, že to, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o obyvateľov východnej Ukrajiny, nemusí automaticky znamenať, že ide o ukrajinských vojakov. Nemožno vylúčiť, že to sú proruskí aktivisti z tejto oblasti.

Azov nechýbal

Lenže Bild overil, že incident sa stal v Malej Rohani na predmestí Charkova, konkrétne v mliekárni na severe tejto obce. Malú Rohaň v sobotu 26. marca dobyli späť ukrajinské jednotky. Podľa miestnych aktivistov išlo o vojakov z 92. mechanizovanej brigády a dobrovoľníkov blízkych pluku Azov, jednotke špeciálneho určenia. Je zložená z priaznivcov krajnej pravice, veľká časť pluku sú neonacisti.

Podľa denníku Bild a ČTK všetko nasvedčuje tomu, že sa príslušníci ukrajinských síl v Malej Rohani dopustili na ruských vojakov vojnového zločinu. Podľa západných médií ide o ojedinelý prípad, nie o systematickú prax.

(ihano)

This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s