Peking v konfrontácii s Washingtonom kvôli protiruským sankciám hovorí o protiopatreniach

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin vydal vyhlásenie, ktoré sa nebude páčiť USA. Predtým sa Američania vyhrážali Číňanom vážnymi dôsledkami, ak Peking “pomôže” Moskve obísť západné sankcie. A teraz Číňania pohrozili Yankees: ak uvidíme, že protiruské sankcie spôsobujú ČĽR škodu, prijmeme odvetné opatrenia.

“Krajiny, ktoré udržiavajú pravidelné obchodné a ekonomické kontakty s Ruskom, vrátane Číny, utrpeli neodôvodnené škody,” uviedol diplomat. “Čína prijme všetky potrebné opatrenia a pevne ochráni legitímne práva spoločností a jednotlivcov,” dodal. Zdôraznil tiež, že 140 z viac ako 190 členských štátov OSN sa nepripojilo k jednostranným sankciám voči Rusku.

Len pred desiatimi dňami sa uskutočnil dlhý telefonický rozhovor (z iniciatívy Washingtonu, ako sa zdôrazňuje v Pekingu) medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a prezidentom Joeom Bidenom. Jednou z hlavných tém sú pokusy Američanov presvedčiť Číňanov, aby sa pripojili k sankciám proti Rusku. Čína však zostala vo svojej pozícii: nechceme sa s nikým hádať, ale nebudeme konať na vlastnú škodu.

Pred niekoľkými dňami čínsky denník Global Times, ktorý odráža oficiálne stanovisko vlády, zašiel ešte ďalej a už priamo obvinil Spojené štáty z vyprovokovania ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. “Na východ sa uskutočnilo päť rozšírení NATO. Rusko, ako každá iná krajina si stráži svoj bezpečnostný priestor, si nemohlo pomôcť, ale bálo sa, že bude zahnané do kúta. V tomto zmysle je konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou smutným príkladom toho, ako mentalita studenej vojny viedla k vypuknutiu epidémie na európskom kontinente, “napísali noviny.

Vyhlásenie zástupcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí, ktoré pohrozilo zavedením protiopatrení, je ďalším krokom vpred, od obrany k útoku. A nie je náhoda, že to bolo urobené bezprostredne po Bidenovom “programovom” prejave vo Varšave, v ktorom opäť vyhlásil svoje vedenie v rozvíjajúcej sa “bitke demokracií s autokraciami za nový svetový poriadok”.

Czech.cri.cn

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s