Čína požaduje od USA vysvetlenie vojensko-biologickej aktivity na Ukrajine

Peking vyzval Američanov, aby plne vysvetlili svoju činnosť v oblasti vojenských biologických výskumov, vrátane tých, ktoré boli prevádzkované na území Ukrajiny. Dnes to prehlásil oficiálny zástupca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Zhao Lijian. USA by mali umožniť nezávislým expertom prístup k týmto laboratóriám. Tým skôr, ak tvrdia, že išlo o bežné biolaboratóriá, skúmajúce nové vírusy, aké sa nachádzajú vo väčšine krajín sveta.

Fakt, že sa na Ukrajine nachádzali objekty biologického výskumu, už skôr potvrdila pred vyšetrovacím výborom Senátu USA námestníčka ministra zahraničných vecí V. Nulandová. Uviedla tiež, že Kyjev a Washington pracovali na tom, aby sa obsah výskumu nedostal do rúk ruskej armády. Napriek ich zničeniu sa v laboratóriách našli stopy moru a antraxu.

Čínsky diplomat uviedol, že fakty svedčia o tom, že Ministerstvo obrany nie Ministerstvo zdravotníctva USA, prevádzkoval na Ukrajine viac ako 30 biologických laboratórií, do ktorých investovali viac ako 200 miliónov dolárov.

11. marca bola otázka biolaboratórií prerokovávaná na Rade bezpečnosti OSN. Americká zástupkyňa v OSN Linda Thoms-Greenfield uviedla, že Čína šíri nepravdivé informácie s cieľom podporiť Rusko. Dôveryhodné vysvetlenie však neposkytla.

Peking ale požaduje vysvetlenie od americkej strany ohľadom týchto laboratórií a ich preskúmanie nezávislými odborníkmi.

„Pokiaľ USA chcú preukázať priezračnosť svojej činnosť, prečo by nesprístupnili tieto biolaboratóriá pre nezávislý výskum zo strany medzinárodných expertov“, položil otázku čínsky diplomat. Ak ide o bežné biolaboratóriá, USA sa predsa nemajú čoho obávať a bez obáv môžu sprístupniť tieto laboratóriá expertom, aby vyvrátili podozrenia porušenia medzinárodných dohovorov a obnovili dôveru v svoj biologický výskum.

Čína položila otázku USA ohledně biologických laboratoří na Ukrajině, czech.cri.cn

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s