Správa Čínskej ľudovej republiky o porušovaní ľudských práv v Spojených štátoch v roku 2021

Správa o porušovaní ľudských práv v USA v roku 2021

Informačná kancelária Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky

28. februára 2022

Obsah

PREDHOVOR

I. VYSOKÁ CENA ZA PREVENCIU A KONTROLU EPIDÉMIÍ V USA

II. ZAKORENENÉ NÁSILNÉ MYSLENIE OHROZUJE ŽIVOTY

III. HRANIE SA S FALOŠNOU DEMOKRACIOU ŠLIAPE PO POLITICKÝCH PRÁVACH

IV. ODDÁVAŤ SA RASOVEJ DISKRIMINÁCII ZHORŠUJE SOCIÁLNU NESPRAVODLIVOSŤ

V. VYTVORENIE MIGRAČNEJ KRÍZY PROTI ĽUDSKOSTI

VI. ZNEUŽÍVANIE SILY A SANKCIE PORUŠUJÚ ĽUDSKÉ PRÁVA V INÝCH KRAJINÁCH

PREDHOVOR

Situácia v oblasti ľudských práv v Spojených štátoch, ktoré majú notoricky známe záznamy, sa v roku 2021 zhoršila. Politická manipulácia viedla k prudkému nárastu úmrtí na COVID-19; Počet obetí streľby dosiahol nový rekord; Falošná demokracia pošliapaná politickými právami ľudí; Násilné presadzovanie práva skomplikovalo život migrantom a utečencom; Diskriminácia etnických menšín, najmä Aziatov, sa zintenzívnila. Jednostranné kroky USA medzitým vytvorili nové humanitárne krízy po celom svete.

Spojené štáty majú najvyšší počet prípadov a úmrtí na COVID-19 na svete s 34,51 miliónmi potvrdených prípadov a 480 000 úmrtiami, čo ďaleko prevyšuje čísla v roku 2020. Priemerná dĺžka života klesla o 1,13 roka, čo je najväčší pokles od druhej svetovej vojny.

Situácia v oblasti verejnej bezpečnosti v Spojených štátoch sa zhoršila a násilné trestné činy naďalej prevládali. V roku 2021 došlo k 693 masovým streľbám, čo je o 10,1 percenta viac ako v roku 2020. Pri násilnostiach so zbraňami zahynulo viac ako 44 000 ľudí.

Viac ako 420 zákonov s ustanoveniami, ktoré obmedzujú prístup k hlasovacím lístkom, bolo zavedených v 49 štátoch USA. Iba 7 percent mladých Američanov považuje krajinu za “zdravú demokraciu”, zatiaľ čo dôvera verejnosti vo vládu klesla od roku 1958 na takmer historické minimum.

Približne 81 percent dospelých ázijských Američanov uviedlo, že násilie voči ázijským komunitám rastie. Zločiny z nenávisti voči Aziatom v New Yorku vzrástli od roku 2020 o 361 percent. Päťdesiatdeväť percent Američanov uviedlo, že etnické menšiny nemajú rovnaké pracovné príležitosti.

Vo fiškálnom roku 2021 spojené štáty zadržali na svojich južných hraniciach viac ako 1,7 milióna migrantov vrátane 45 000 detí. Násilné orgány činné v trestnom konaní si vyžiadali 557 životov, čo je najvyšší počet od roku 1998, čo je viac ako dvojnásobok oproti predchádzajúcemu fiškálnemu roku.

Pri útoku amerického bezpilotného lietadla počas stiahnutia vojakov z Afganistanu zahynulo desať členov afganskej rodiny vrátane siedmich detí, z ktorých najmladší mal len dva roky. Spojené štáty zadržiavajú vo väznici na Guantáname 39 väzňov.

Fernand de Varennes, osobitný spravodajca OSN pre menšinové otázky, uviedol, že americký právny systém ochrany ľudských práv je neúplný a zastaraný, čo viedlo k rastúcej nerovnosti.

Pokiaľ ide o zlé praktiky USA pri vytváraní kríz v oblasti ľudských práv v iných krajinách v mene ľudských práv, Stephen Walt, profesor medzinárodných vzťahov na Harvardskej univerzite, povedal: “Američania musia najprv napraviť to, čo sa pokazilo doma, a prehodnotiť, ako zaobchádzajú so zvyškom sveta.”

V roku 2021 bola americká verejná osobnosť “obhajcu ľudských práv” úplne odhalená, pretože takzvaný “summit pre demokraciu” pod rúškom ochrany ľudských práv sa stal fraškou. Na 48. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva mnohé krajiny kritizovali Spojené štáty za to, že sú “najväčším ničiteľom” ľudských práv na svete, a vyzvali krajinu, aby riešila svoje vlastné vážne porušovanie ľudských práv.

I. VYSOKÁ CENA ZA PREVENCIU A KONTROLU EPIDÉMIÍ V USA

Napriek tomu, že spojené štáty majú najpokročilejšie zdravotnícke vybavenie a technológie na svete, majú najväčší počet infekcií a úmrtí na COVID-19 na svete. Americká vláda nikdy neprehodnocuje svoje reakčné opatrenia a stále nemá účinné protiepidemické plány. Namiesto toho podnietila pôvod covid-19 a chcela preniesť peniaze, presunúť vinu a politickú manipuláciu.

Nerešpektovanie práv ľudí na život a zdravie. Od vypuknutia ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch bola prevencia a kontrola epidémií vysoko spolitizovaná, čo sa stalo nástrojom a vyjednávacím čipom pre republikánov a demokratov, aby navzájom útočili, odmietali a konfrontovali sa. Americkí politici sa sústredili len na svoje politické zisky bez ohľadu na životy a zdravie ľudí. Federálna a miestna vláda išli svojou vlastnou cestou a navzájom sa obmedzovali, čo nielen veľmi sťažilo integráciu a koordináciu riadenia zdravotníckych zdrojov, ale tiež spôsobilo, že ľudia boli dezorientovaní v súvislosti s politikami prevencie a kontroly epidémií. A tak sa stali prevládajúcimi rôzne anti-intelektuálne slová a skutky, ktoré odmietajú vedu a zdravý rozum. Niektorí Američania, oklamaní politickou manipuláciou, odmietli nosiť masky a dokonca spustili hnutie proti očkovaniu, ktoré urýchlilo šírenie OCHORENIA COVID-19. Do konca roka 2021 takmer 30 percent Američanov stále nebolo zaočkovaných, podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Agentúra Associated Press (AP) 19. decembra 2021 informovala, že americké nemocnice sú preťažené, pretože prípady ochorenia COVID-19 a hospitalizácie spôsobené infekciami medzi neočkovanými naďalej stúpajú. Štáty, miestne vlády a verejnosť “boli teraz vynechané samy o sebe,” uviedol americký spravodajský web Vox 2. januára 2021. Podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa do konca februára 2022 počet potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch presiahol 78 miliónov a počet obetí presiahol 940 000. Počet úmrtí na COVID-19 zaznamenaných v roku 2021 ďaleko prevýšil celkový počet úmrtí na COVID-19 zaznamenaný v roku 2020. Podľa analýzy výskumníkov z University of Southern California a Princeton University, úmrtia spôsobené OCHORENÍM COVID-19 znížili celkovú očakávanú dĺžku života o 1,13 roka, čo je najväčší pokles od druhej svetovej vojny. Nevedecké, nerovné a nezodpovedné správanie americkej vlády v oblasti prevencie a kontroly epidémií vážne podkopalo práva jej ľudí na život a zdravie. New York Times 18. novembra 2021 informovali, že pandémia sa ukázala ako takmer dvojročný záťažový test, ktorý Spojené štáty “klesli” a že dôvera amerického ľudu v ich vládu bola “zbankrotovaná”.

Duševné zdravie ľudí sa zhoršilo v dôsledku nekontrolovanej epidémie. Štúdia publikovaná v časopise The Lancet Regional Health – Americas v októbri 2021 zistila, že 32,8 percenta dospelých v USA zažilo v roku 2021 “zvýšené depresívne príznaky” v porovnaní s 27,8% na začiatku roka 2020 pandémie a 8,5% pred pandémiou. Podľa prieskumu verejnej mienky viac ako tretina Američanov vo veku od 13 do 56 rokov uviedla, že pandémia je významným zdrojom stresu v ich živote. Prieskum zistil, že dospievajúci a mladí dospelí čelili niektorým z najťažších bojov, keď dospeli v čase extrémnych nepokojov, informovala agentúra AP 6. decembra 2021. Americký chirurg Vivek H. Murthy uviedol, že počet podozrivých pokusov o samovraždu v roku 2021 bol medzi dospievajúcimi dievčatami v roku 2021 o 51 percent vyšší ako v rovnakom období v roku 2019.

Počet bezdomovcov je ohromujúci. Washington Post 7. decembra 2021 napísal, že “bezdomovectvo je jednou z najväčších súčasných výziev Spojených štátov, bez ohľadu na región.” Agentúra AP 9. septembra 2021 informovala, že počet ľudí bez trvalého prístrešia na Rhode Islande sa od januára 2021 zvýšil o viac ako 85 percent. Podľa správy skupiny Advocates for Children bolo viac ako 100 000 školákov v New Yorku v určitom okamihu počas školského roka 2020-2021 bez domova. Celkový počet študentov bez domova počas školského roka predstavoval takmer jednu desatinu mestského školského systému. Niektorí študenti museli žiť v autách, parkoch alebo opustených budovách. New York Times 19. decembra 2021 informovali, že v San Franciscu je jeden zo 100 obyvateľov bez domova.

Práva starších ľudí na život sú flagrantne porušované. Americkí politici sa riadili prirodzeným zákonom “výberu nadradeného a odstránenia nižších”, pričom vyhlásili, že “starší ľudia by sa mohli obetovať za krajinu” a že “národná ekonomika je dôležitejšia ako životy starších ľudí”. Americké CDC uviedlo, že prevažná väčšina úmrtí na COVID-19 v USA bola medzi ľuďmi vo veku 65 rokov a staršími. Podľa amerického spravodajského webu Stat News, ktorý je zameraný na zdravie, zomrelo na COVID-19 viac ako pol milióna starších ľudí v Spojených štátoch, čo predstavuje štyri pätiny všetkých úmrtí. Podľa správy Claudie Mahlerovej, nezávislej expertky OSN na starších ľudí, z 21. júla 2020 diskriminácia pri poskytovaní zdravotníckych služieb, nedostatočné uprednostňovanie domovov s opatrovateľskou službou v reakcii na vírus a zákazy vychádzania zanechali starších ľudí zraniteľnejších voči zanedbávaniu alebo zneužívaniu. A počas pandémie došlo v Spojených štátoch k “významnému podhodnoteniu úmrtí v opatrovateľských domovoch”.

Vážne poškodenie globálnej protipandemickej spolupráce. Washington sa rázne usiluje o “Ameriku na prvom mieste”, a to nielen zadržanie protiepidemických materiálov z iných krajín, ale aj zákaz vývozu domáceho zdravotníckeho materiálu a nákup výrobnej kapacity liekov, ktoré môžu byť použité na liečbu pacientov s OCHORENÍM COVID-19. Spojené štáty opakovane nútili WHO, zasahovali a potláčali globálnu protipandemickú spoluprácu.

Spojené štáty sa zapojili do “vakcinačného nacionalizmu”, čím tlačia niektoré zaostalé krajiny a regióny do zúfalej situácie, keď nemajú žiadne vakcíny na podanie.

Od marca 2021 Spojené štáty vyhodili najmenej 15 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19, čo je výrazne viac, ako mnohé chudobné krajiny pripravili pre celú svoju populáciu, podľa NBC News 1. septembra 2021.

“Je naozaj tragické, že máme situáciu, keď sa plytvá vakcínami, zatiaľ čo mnohé africké krajiny nemali zaočkovaných ani 5 percent svojej populácie,” povedala Sharifah Sekalala, docentka globálneho zdravotného práva na anglickej univerzite vo Warwicku.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa tiež kritizoval bohaté krajiny za hromadenie vakcín a dodal, že “nám len dávajú omrvinky zo svojho stola. Chamtivosť, ktorú preukázali, bola sklamaním.”

Bidenova administratíva stále sleduje záujmy USA spôsobmi, ktoré poškodzujú záujmy zvyšku sveta, komentoval článok na webovej stránke amerického časopisu Foreign Policy.

II. ZAKORENENÉ NÁSILNÉ MYSLENIE OHROZUJE ŽIVOTY

Spojené štáty majú jednu z najvyšších mier násilných trestných činov na svete. Opatrenia na kontrolu zbraní stagnujú a násilie páchané strelnými zbraňami je rozšírené. Polícia je diskriminačná pri presadzovaní práva, zabíja nevinných ľudí a spôsobuje hnev verejnosti. Orgány činné v trestnom konaní páchajú zločiny beztrestne a súdna nespravodlivosť bola široko kritizovaná. Neoprávnené a nespravodlivé prípady naďalej existujú bez toho, aby boli účinne opravené a kompenzované. Väzni sú zneužívaní a domáce násilie, ako aj násilie mládeže sa výrazne zvýšili. Američania žijú v strachu z nedostatku bezpečnosti.

Zhoršenie spoločenského poriadku urýchlilo šírenie zbraní. Spojené štáty sú krajinou s najväčším počtom súkromných zbraní na svete. Americká verejnosť stratila dôveru vo vládu v správu sociálneho zabezpečenia a cítila sa mimoriadne neistá, čo mnohých vedie k nákupu zbraní, aby sa chránili.

Výskumníci z Prieskumu ručných zbraní (SAS) odhadujú, že Američania vlastnia 393 miliónov z 857 miliónov civilných zbraní, ktoré sú k dispozícii, čo je približne 46 percent svetovej civilnej vyrovnávacej pamäte zbraní.

Na každých 100 Američanov pripadá 120 zbraní, tvrdí SAS. Žiadna iná krajina nemá viac civilných zbraní ako ľudia.

Spoločnosť Everytown for Gun Safety tiež 21. decembra 2021 informovala, že do októbra sa predalo viac ako 15 miliónov zbraní.

“Ghost guns”, ktoré sú zostavené z častí zakúpených jednotlivcami online, sú ešte viac množiace.

Podľa správy webovej stránky The New York Times z 20. novembra 2021, za posledných 18 mesiacov tvorili ghost guns 25 až 50 percent strelných zbraní nájdených na miestach činu.

Do začiatku októbra minulého roka policajné oddelenie v San Diegu získalo takmer 400 ghost guns, čo je dvojnásobok celkového počtu za celý rok 2020 s takmer tromi mesiacmi v roku.

Od januára 2016 miestne a federálne orgány činné v trestnom konaní po celej krajine skonfiškovali približne 25 000 súkromne vyrobených strelných zbraní.

Násilie páchané zbraňami vážne ohrozuje životy ľudí. Spojené štáty majú najhoršie násilie páchané zbraňami na svete. Podľa štatistík zverejnených 5. januára 2022 webovou stránkou Gun Violence Archive sa počet úmrtí spôsobených streľbou v Spojených štátoch zvýšil z 39 558 v roku 2019 na 43 643 v roku 2020 a ďalej na 44 816 v roku 2021. V roku 2021 bolo v Spojených štátoch 693 masových prestreliek, čo je o 10,1 percenta viac ako v roku 2020.

Milwaukee Journal Sentinel 5. októbra 2021 informoval, že deti a dospievajúci v Spojených štátoch majú 15-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na streľbu ako ich rovesníci v 31 ďalších krajinách s vysokými príjmami dohromady, citujúc údaje z Detského obranného fondu.

Najmenej 30 prestreliek sa odohralo v amerických kampusoch počas školskej sezóny od 1. augusta do 15. septembra 2021, pričom zahynulo najmenej päť ľudí a 23 bolo zranených, čo je najvyšší počet v histórii.

Celkovo 1229 tínedžerov vo veku 12 až 17 rokov bolo zabitých a 3373 zranených pri streľbe v Spojených štátoch v roku 2021. 30. novembra 2021 boli štyria študenti zabití pri masovej streľbe na strednej škole v Michigane 15-ročným podozrivým, ktorý použil rovnakú zbraň, akú si kúpil jeho otec na Čierny piatok.

Cnn 26. novembra 2021 informovala, že Jason R. Silva, odborný asistent sociológie a trestného súdnictva na Univerzite Williama Patersona, povedal, že Spojené štáty sú jedinou rozvinutou krajinou, kde sa masové streľby dejú každý rok za posledných 20 rokov.

Streľba si vyžiadala veľké množstvo obetí a predstavuje veľkú hrozbu pre verejnú bezpečnosť. Podľa prieskumu Pew Research Center z apríla 2021 48 percent Američanov považuje násilie páchané zbraňami za veľmi veľký problém v dnešnej krajine.

Policajná brutalita pošliapa ľudský život. Podľa údajov zostavených mapovaním policajného násilia zomrelo v roku 2021 v dôsledku policajného násilia v USA najmenej 1124 ľudí. Väčšina vrážd sa vyskytla počas nenásilných trestných činov alebo keď nedošlo k žiadnemu trestnému činu.

Webová stránka USA TODAY 21. júna 2021 informovala, že polícia v Spojených štátoch smrteľne postrelila približne 1000 ľudí ročne. Polícia od roku 2015 smrteľne postrelila viac ako 6300 ľudí, ale len 91 policajtov bolo zatknutých, čo je len jedno percento zúčastnených.

Webová stránka USA TODAY 8. júla 2021 uviedla, že prieskum ukázal, že len 22 percent Američanov verí, že americká polícia zaobchádza so všetkými Američanmi rovnako.

Rasové a etnické skupiny sú často vystavené nespravodlivej spravodlivosti. Webová stránka USA TODAY 15. júla 2021 informovala, že 20-ročného Afroameričana v Minnesote, Daunte Wrightovej, zastrelila polícia po tom, čo ho zastavili pred Minneapolisom kvôli vypršanej poznávacej značke. Wrightova smrť bola jedným zo série incidentov, pri ktorých boli Afroameričania zastavení za dopravné priestupky a zabití nevinne.

Štúdia o 20 miliónoch dopravných zastávok v Severnej Karolíne za viac ako desať rokov ukazuje, že afroamerických vodičov je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že ich zastaví polícia ako bieli vodiči.

Webová stránka USA TODAY 24. mája 2021 informovala, že do jedného roka od smrti Georgea Floyda, ktorý zomrel po tom, čo mu policajt deväť minút kľačal na krku, zabil v Spojených štátoch stovky ľudí etnických menšín.

Od roku 2000 došlo v Minnesote k viac ako 470 vraždám v rukách orgánov činných v trestnom konaní. Iba jeden policajt bol odsúdený v histórii Minnesoty a to bol menšinový muž, ktorý zabil bielu ženu.

Webová stránka Christian Science Monitor 23. novembra 2021 uviedla, že Mestský inštitút zistil, že vraždy s bielym páchateľom a čiernou obeťou sú desaťkrát pravdepodobnejšie, že budú vyhlásené za opodstatnené ako prípady s čiernym páchateľom a bielou obeťou.

Porušovanie ľudských práv zo strany väzenského personálu je bežné. Spojené štáty majú najvyššiu mieru uväznenia a najvyšší počet uväznených ľudí na svete. Vyšetrovanie agentúry Associated Press zistilo, že americký federálny väzenský úrad je ohniskom štepov, korupcie a zneužívania.

CTV News 14. novembra 2021 informovala, že zločiny spáchané federálnym väzenským personálom v Spojených štátoch nie sú nezvyčajné. Od roku 2019 bolo zatknutých a odsúdených viac ako 100 zamestnancov federálnych väzníc v USA za sexuálne zneužívanie, vraždy a iné trestné činy.

Väzňom zadržiavaným v amerických súkromných väzniciach hrozí, že budú zneužití. Správa OSN 4. februára 2021 informovala, že v roku 2019 bolo v súkromných zariadeniach zadržiavaných približne 116 000 amerických väzňov, čo predstavuje približne 7 percent všetkých štátnych väzňov a 16 percent federálnych väzňov, s odvolaním sa na údaje amerického úradu pre štatistiku spravodlivosti.

20. apríla 2021 deväť expertov OSN vrátane pracovnej skupiny expertov Rady OSN pre ľudské práva pre osoby afrického pôvodu, osobitného spravodajcu pre práva osôb so zdravotným postihnutím, nezávislého experta na využívanie všetkých ľudských práv staršími osobami, osobitného spravodajcu pre právo na fyzické a duševné zdravie, Vydali spoločné vyhlásenie odsudzujúce porušovanie ľudských práv v USA voči Mumii Abu-Džamálovi, väzňovi afrického pôvodu.

Vo vyhlásení sa uvádza, že Abú Džamál, ktorý je vo väzení už 40 rokov, bol sociálnym aktivistom a novinárom. Šesťdesiatsedemročný muž trpí mnohými chorobami vrátane chronických srdcových ochorení, cirhózy pečene a vysokého krvného tlaku. Vo februári 2021 mu diagnostikovali COVID-19. Počas liečby srdcového zlyhania koncom februára bol pripútaný na nemocničné lôžko štyri dni; A keď bol začiatkom apríla opäť hospitalizovaný na operáciu, jeho rodine, právnikom a ďalším bolo odopretý prístup k nemu.

Vyhlásenie vyzýva americkú vládu, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky v oblasti ľudských práv, prijala naliehavé opatrenia na ochranu života a dôstojnosti Abú Džamála, okamžite zastavila prax zadržiavania informácií a umožnila vonkajšie návštevy na monitorovanie jeho situácie v oblasti ľudských práv.

Vyzýva tiež vládu USA, aby prijala všetky potrebné opatrenia na ochranu životov všetkých zadržaných, najmä starších a zdravotne postihnutých väzňov, ktorí sú neúmerne postihnutí epidémiou COVID-19.

Dôveryhodnosť amerického súdneho systému je v troskách. Podľa štatistík zverejnených Americkým národným registrom exonerácie 11. januára 2022 bolo v Spojených štátoch od roku 1989 neprávom odsúdených 2 933 ľudí, pričom celkovo bolo 25 600 rokov neprávom uložených trestov odňatia slobody. 14 štátov USA však nemá právne ustanovenia týkajúce sa odškodnenia za neoprávnené odsúdenia.

BBC 23. novembra 2021 informovala, že 62-ročný Kevin Strickland trvá na svojej nevine od svojho zatknutia vo veku 18 rokov. V júni 1979 bol neprávom odsúdený za vraždu tretieho stupňa, ale v roku 2021 bol uznaný za nevinného a potom bol uväznený na viac ako 42 rokov, čo je najdlhší neoprávnený trest v histórii Missouri. Podľa zákona je však nepravdepodobné, že by dostal žiadnu finančnú kompenzáciu.

Webová stránka USA Today 8. júla 2021 uviedla, že prieskum ukázal, že iba 17 percent Američanov verí, že americký systém trestného súdnictva zaobchádza so všetkými spravodlivo.

III. HRANIE SA S FALOŠNOU DEMOKRACIOU ŠLIAPE PO POLITICKÝCH PRÁVACH

Politické dary prinášajú prenos záujmov po voľbách, politická polarizácia ďalej zintenzívňuje antagonizmus a rozdelenie v americkej spoločnosti a legislatíva a gerrymander obmedzujúci spôsobilosť na hlasovanie sa stali nástrojmi pre strany na potlačenie verejnej mienky. Fungovanie amerického politického systému sa vzďaľuje od verejnej vôle a sociálnych požiadaviek, právo väčšiny verejnosti zúčastňovať sa na politike je v podstate zbavené a medzinárodná dôvera v demokratický systém USA naďalej klesá.

Demokracia v americkom štýle zostúpila do hry odovzdávania záujmov. Peňažná politika sa v Spojených štátoch stáva čoraz nekontrolovateľnejšou, čo spôsobuje, že politici viac zanedbávajú záujmy a požiadavky ľudí.

Noam Chomsky, politický komentátor a sociálny aktivista na Massachusetts Institute of Technology, poukázal na to, že existuje pozitívna korelácia medzi bohatstvom Američanov a ich vplyvom na tvorbu politiky a asi 70 percent na stupnici príjmov a bohatstva nemajú žiadny vplyv na politiku a sú účinne zbavení volebného práva. Ray La Raja, profesor na University of Massachusetts v Amherst, v článku pre The Atlantic poznamenal, že súčasný americký systém je demokratický len vo forme, nie v podstate, pretože proces nominácie je zraniteľný voči manipulácii plutokratov, celebrít, mediálnych osobností a aktivistov, zatiaľ čo mnohí voliči prezidentských primárok mylne podporujú kandidátov, ktorí neodrážajú ich názory.

Podľa the Guardian 7. januára 2021 kandidáti minuli 14 miliárd amerických dolárov len na reklamu pre volebný cyklus amerického prezidenta v roku 2020. Americký spotrebiteľský a obchodný kanál (CNBC) 15. apríla 2021 informoval, že vedúci pracovníci Wall Street, ich zamestnanci a obchodné združenia investovali najmenej 2,9 miliardy amerických dolárov do politických iniciatív počas volebného cyklu v roku 2020. Americký mediálny portál Politico 17. novembra 2021 uviedol, že tajná peňažná skupina “rozdala” 410 miliónov amerických dolárov v roku 2020 Demokratickej strane, čo pomohlo jej úsiliu získať späť kontrolu nad Senátom.

V prezidentských voľbách v roku 2020 americké farmaceutické spoločnosti poskytli obrovské politické dary obom stranám a demokratická administratíva po nástupe do funkcie investovala obrovskú sumu peňazí späť zúčastneným spoločnostiam, pričom samotná Moderna zarobila zisk takmer 1 miliardu amerických dolárov. Federálna vláda potom previedla záujmy priamo na farmaceutické spoločnosti nákupom veľkého množstva vakcín proti ochoreniu COVID-19, čo viedlo k masívnemu hromadeniu a plytvaniu vakcínami v Spojených štátoch. Americká vláda dala farmaceutickým spoločnostiam voľnú ruku pri stanovovaní cien vakcín proti ochoreniu COVID-19, čo viedlo k neustálemu zvyšovaniu cien vakcín. Financial Times informovali, že Pfizer zvýšil cenu svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre Európsku úniu z 15,5 eura na 19,5 eura a cena moderny sa zvýšila na 25,5 eura z 19 eur. Výrobné náklady na dávku Moderny sa však odhadujú na menej ako 3 americké doláre.

Politická polarizácia vedie k čoraz rozdelenejšej americkej spoločnosti. Volebný chaos v Spojených štátoch ešte viac zintenzívnil politickú polarizáciu a naďalej rozdeľuje spoločnosť. V popoludňajších hodinách 6. januára 2021, vyvolané podnecovaním a manipuláciou extrémnych politikov, desiatky tisíc Američanov, ktorí odmietli výsledok prezidentských volieb v roku 2020, zaplavili Washington, D.C. a veľký počet demonštrantov sa vlámal do budovy Kapitolu a dostal sa do zrážok s políciou, pričom zanechal päť mŕtvych a viac ako 140 zranených. Ústavný proces na potvrdenie výsledku prezidentských volieb bol prerušený. Brookingsov online článok v máji 2021 naznačil, že hoci všetkých 50 štátov potvrdilo výsledky volieb v roku 2020, 77 percent republikánskych voličov stále spochybňuje legitimitu zvoleného prezidenta kvôli obvineniam z volebných podvodov, fenoménu, ktorý sa stal prvýkrát za takmer 100 rokov.

Zmeny vlády neznížili ani neodstránili politickú polarizáciu v Spojených štátoch. Americký ľud sa stáva čoraz viac nekompatibilným v takých otázkach, ako je prevencia a kontrola pandémie, rasové vzťahy, práva na potraty a kontrola zbraní, zatiaľ čo politický boj medzi demokratmi a republikánmi o výstavbu infraštruktúry, účty sociálneho zabezpečenia, strop vládneho dlhu a ďalšie právne predpisy týkajúce sa ekonomiky a živobytia ľudí sa zintenzívnili. Kongres bol takmer nefunkčný. Republikánsky líder dokonca zašiel tak ďaleko, že predniesol rekordný 8,5-hodinový prejav v Kongrese, aby zablokoval a oddialil hlasovanie o demokraticky navrhnutom návrhu zákona.

Pew Research Center 13. októbra 2021 informoval, že Spojené štáty boli považované za politicky polarizovanú krajinu v prieskume zahŕňajúcom 17 vyspelých ekonomík, pretože 90 percent amerických respondentov uviedlo, že existujú aspoň silné konflikty medzi tými, ktorí podporujú rôzne strany, a asi šesť z desiatich si myslí, že ich spoluobčania nesúhlasia nielen s politikou. Ale aj nad základnými faktami.

Konfrontácie medzi politickými stranami obmedzujú a poškodzujú právo voličov voliť. S cieľom vyhrať voľby republikáni a demokrati použili legislatívu a gerrymander, ako aj iné taktiky, aby agresívne zabránili voličom, ktorí ich nepodporujú, aby odovzdali hlas. V roku 2021 49 štátov USA zaviedlo viac ako 420 zákonov, ktoré by obmedzili hlasovanie. Tieto návrhy zákonov buď znížili čas, ktorý musia voliči požiadať alebo poslať poštou v hlasovaní, obmedzili dostupnosť miest na odovzdanie, zaviedli prísnejšie požiadavky na podpis pre hlasovanie poštou, alebo prijali nové a prísnejšie požiadavky na voličský preukaz, ktoré sťažili hlasovanie poštou a predčasné hlasovanie a vytvorili bariéry pre starších ľudí, zdravotne postihnutých, menšiny a iné skupiny pri uplatňovaní ich hlasovacích práv. NBC News 8. marca 2021 informovala, že štát Georgia presadzuje desiatky reštriktívnych volebných zákonov zameraných na afroamerických voličov. Odborníci na hlasovacie práva a skupiny pre občianske práva tvrdia, že “hnutie prispieva k národnému útoku, ktorý by vytlačil farebných voličov z voličov.”

Gerrymander sa stal nástrojom na potlačenie politického vplyvu menšinových voličov. Demokratické a republikánske strany využívajú svoj politický vplyv v každom štáte, aby zvýšili šance na víťazstvo prekreslením kongresových obvodov, často na úkor práv menšín.

CNBC 13. augusta 2021 informovala, že prax prekresľovania kongresových obvodov sa často zameriava na farebných voličov a gerrymandering v Michigane, Ohiu a Pensylvánii sám dal republikánom 16 až 17 ďalších kongresových kresiel. Denník Chicago Tribune 3. septembra 2021 informoval, že cieľom illinoiského prerozdeľovania bolo udržať demokratov pod kontrolou štátneho zákonodarného zboru najmenej desať rokov. Americká únia občianskych slobôd (ACLU) 30. novembra 2021 oznámila, že prekreslené kongresové obvody pre Ohio poskytujú republikánom protiústavnú stranícku výhodu, s ktorou môžu republikáni očakávať získanie 67 až 80 percent kresiel v Kongrese – aj keď je pravdepodobné, že získajú len asi 55 percent hlasov.

Los Angeles Times 8. decembra 2021 informovali, že hoci Texas zaznamenal výrazný nárast počtu farebných ľudí, jeho nový plán prerozdeľovania zámerne znížil silu latinskoamerických a afroamerických voličov. Latino Texasania tvoria takmer 40 percent populácie, ale len sedem z 38 kongresových okresov sú prevažne Latino. Texas je domovom najväčšej afroamerickej populácie v krajine, ale ani jeden z 38 kongresových okresov v štáte nie je prevažne čierny. V prieskume americkej verejnosti o spravodlivosti kongresového okresu si iba 16 percent opýtaných myslelo, že kongresové okresy budú vo svojich štátoch spravodlivo remízované.

Dôvera medzinárodného spoločenstva v americkú demokraciu naďalej klesá. Národný prieskum medzi americkými 18- až 29-ročnými, ktorý 1. decembra 2021 zverejnil Inštitút politiky harvardskej Kennedyho školy, ukázal, že iba 7 percent opýtaných vníma Spojené štáty ako “zdravú demokraciu” a 52 percent verí, že americká demokracia je buď “v problémoch” alebo “zlyháva”. Údaje zverejnené Výskumným centrom Pew v máji 2021 naznačujú, že dôvera americkej verejnosti vo vládu sa priblížila k historickému minimu od roku 1958, pretože iba 2 percentá Američanov uviedli, že môžu dôverovať americkej vláde, že urobí to, čo je správne “takmer vždy”, a iba 22 percent uviedlo, že môžu dôverovať vláde, že urobí to, čo je správne “väčšinu času”.

V stanovisku zverejnenom 12. júna 2021 The Washington Post uviedol, že v posledných rokoch bol svet zdesený chaosom, dysfunkciou a šialenstvom americkej demokracie, ktoré spojenci USA považovali za rozbité a vyplavené. Britský premiér Boris Johnson označil to, čo sa stalo na hlavnom kopci, za “hanebné”. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier povedal, že nepokoje v Kapitole sú “výsledkom lží a ďalších klamstiev, rozdelenia a pohŕdania demokraciou, nenávisti a podnecovania – dokonca aj z najvyššej úrovne”. Výskum ukázal, že len 14 percent Nemcov a menej ako 10 percent občanov na Novom Zélande videlo americkú demokraciu ako žiaduci model pre iné krajiny.

Napriek tomu, že americká demokracia sa ukázala ako úplné zlyhanie a jej globálny imidž je vážne poškodený, americká vláda usporiadala takzvaný “Summit lídrov pre demokraciu” vo vysokom profile, politizovala demokraciu a používala ju ako nástroj na vytváranie klikov a nútila ostatné krajiny, aby sa postavili na stranu v snahe rozdeliť svet. Takzvaný “samit lídrov pre demokraciu” je v podstate samitom, ktorý podkopáva globálnu demokraciu a bol široko kritizovaný a odsúdený medzinárodným spoločenstvom.

Francúzsky politológ Dominique Moisi povedal, že je vždy ťažké kázať, čo človek robí tak zle. USA Today, The New York Times a ďalšie americké médiá tiež komentovali, že americká demokracia sa “rozpadá” a Spojené štáty sa musia najprv zaoberať svojimi vlastnými zlyhaniami a že kritici sa pýtali, “či by Spojené štáty mohli byť účinným obhajcom demokracie uprostred problémov doma.”

IV. ODDÁVAŤ SA RASOVEJ DISKRIMINÁCII ZHORŠUJE SOCIÁLNU NESPRAVODLIVOSŤ

“Vírus” hlboko zakoreneného rasizmu v Spojených štátoch sa šíri spolu s novým koronavírusom, pričom protiázijské zločiny z nenávisti sa často dejú, diskriminácia moslimských komunít sa neustále zvyšuje a rasové prenasledovanie domorodého obyvateľstva stále pretrváva, čo viedlo k ešte väčšiemu nárastu rasových ekonomických rozdielov a rastúcej rasovej nerovnosti.

Ázijskí Američania čelia čoraz závažnejšej diskriminácii a násilným útokom. V dôsledku manipulácie amerických politikov s rasovou otázkou sa počet útokov zameraných na ázijských Američanov drasticky zvýšil. Podľa správy zverejnenej 18. novembra 2021 národnou koalíciou Stop Asian American and Pacific Islander Hate, od 19. marca 2020 do 30. septembra 2021 bolo organizácii nahlásených celkovo 10 370 nenávistných incidentov proti ázijským američanom a tichomorským ostrovným ľuďom a väčšina incidentov sa odohrala v priestoroch otvorených pre verejnosť, ako sú verejné ulice a podniky.

Štatistiky, ktoré zverejnilo policajné oddelenie v New Yorku 8. decembra 2021, ukázali, že protiázijské zločiny z nenávisti v meste vzrástli o 361 percent oproti roku 2020. Podľa správy The Washington Post z 22. apríla 2021 prieskum Pew Research Center zistil, že 81 percent dospelých ázijských ľudí uviedlo, že násilie voči skupine rastie. The New York Times napísal, že “žiadna vakcína proti rasizmu”. Ázijskí Newyorčania žijú v strachu z útokov a psychologické účinky protiázijského násilia vystrašili ázijské komunity v Spojených štátoch. Americká televízna stanica NPR 22. októbra 2021 informovala, že jeden zo štyroch ázijských Američanov sa obáva, že členovia ich domácnosti budú napadnutí alebo ohrozovaní kvôli ich rase alebo etnickej príslušnosti.

16. marca 2021 21-ročný Robert Aaron Long, biely muž, spustil útoky strelnými zbraňami v troch ázijských kúpeľoch v Atlante, pričom zabil osem ľudí. Šesť z nich sú ázijské ženy.

Smrtiaca streľba stelesňuje eskaláciu diskriminácie a násilných útokov proti ázijským Američanom v krajine v posledných rokoch, čo vyvolalo bezprecedentný hnev a strach. Tisíce Aziatov a ľudí z iných etických skupín vyšli do ulíc na masívnych zhromaždeniach a pochodoch “Stop ázijskej nenávisti”.

28. januára 2021 bol 84-ročný muž z Thajska úmyselne zrazený na zem a potom zomrel v San Franciscu.

23. apríla 2021 bol Ma Yaopan, 61-ročný Číňan, napadnutý zozadu a spadol na zem na ulici v New Yorku. Potom bol opakovane kopnutý do hlavy, čo spôsobilo zlomeniny tváre. Po ôsmich mesiacoch v kóme nakoniec zomrel v nemocnici.

17. novembra 2021 boli traja čínski stredoškoláci násilne napadnutí vo vlaku metra na ceste domov zo školy vo Philadelphii. “Bolo jasné, že boli vybraní, pretože boli Ázijci,” povedal miestny policajný dôstojník.

3. apríla 2021 správa The New York Times zdokumentovala viac ako 110 protiázijských incidentov za posledný rok s jasnými dôkazmi rasovej nenávisti. “Za posledný rok, v neúprosnej sérii epizód s jasným rasovým animusom, boli ľudia ázijského pôvodu tlačení, bití, kopaní, pľuvaní a nazývaní nadávkami. Domy a podniky boli zničené,” uvádza sa v správe. To bol len vrchol ľadovca rasistických útokov na Aziatov v Spojených štátoch.

BBC 22. júla 2021 uviedla, že byť považovaný za “trvalého mimozemšťana” je bolestivá skúsenosť zdieľaná mnohými ázijskými Američanmi a pod kombinovaným účinkom xenofóbie a antikomunizmu americká vláda podozrieva čínskych vedcov už viac ako pol storočia.

Od zavedenia takzvanej “čínskej iniciatívy” v novembri 2018 boli čínski vedci často vystavení bezdôvodnému obťažovaniu, monitorovaniu a zásahom americkej vlády. Ohavné a absurdné činy amerických orgánov činných v trestnom konaní boli neustále odhaľované médiami.

New York Times 29. novembra 2021 na svojej webovej stránke informovali, že približne 2 000 akademikov v inštitúciách vrátane Stanfordskej univerzity, Kalifornskej univerzity, Berkeley a Princetonskej univerzity podpísalo otvorený list, v ktorom vyjadrili obavy, že iniciatíva sa neprimerane zameriava na výskumníkov čínskeho pôvodu.

Yale Daily News 9. decembra 2021 informoval, že takmer 100 profesorov z Yale spoločne publikovalo otvorený list odsudzujúci čínsku iniciatívu, v ktorom tvrdia, že je invazívna a diskriminačná, neprimerane sa zameriava na výskumníkov čínskeho pôvodu a predstavuje hrozbu pre vedecké vyšetrovanie a akademickú slobodu. Vyzvali na ukončenie iniciatívy.

Podľa vyšetrovania MIT Technology Review, väčšina prípadov v rámci iniciatívy mala obvinenia zamietnuté alebo sú do značnej miery neaktívne.

Niekoľko ázijsko-amerických skupín pre občianske práva v Spojených štátoch uviedlo, že vyšetrovanie proti Číňanom v rámci tejto iniciatívy povedie k “diskriminácii a stigmatizácii”.

Čínsky vedec Xiaoxing, ktorý sa stal obeťou tejto iniciatívy, povedal, že súčasná situácia vedcov čínskeho pôvodu je podobná situácii japonských Američanov vyslaných do internačných táborov počas druhej svetovej vojny, takmer ako návrat do éry McCarthyho.

28. júla 2021 zahraničné veci uverejnili na svojej webovej stránke článok s názvom Rivalita bez rasizmu, v ktorom sa uvádza, že “dôsledné preťažovanie čínskej hrozby zo strany amerických tvorcov zahraničnej politiky voči Spojeným štátom” je dôležitým prvkom nedávneho nárastu protiázijských incidentov. Démonizácia Číny vedie k démonizácii Ázijčanov v krajine a “kým politici neprestanú používať Čínu ako dierovací vak pre všetky problémy Spojených štátov, ázijskí Američania budú naďalej ohrození,” píše sa v článku.

Diskriminácia a útoky na moslimov sú na vzostupe. Agentúra Bloomberg 9. septembra 2021 uviedla, že za posledné dve desaťročia od teroristických útokov z 11. septembra 2021 sa diskriminácia moslimských Američanov zvýšila.

Agentúra Associated Press (AP) 9. septembra 2021 uviedla, že prieskum zistil, že 53 percent Američanov má nepriaznivé názory na islam.

V správe z roku 2021 Rada pre americko-islamské vzťahy uviedla, že každý rok dostáva viac sťažností na šikanovanie a islamofóbnu rétoriku. Správa zverejnená kapitolou rady v Kalifornii 28. októbra 2021 ukázala, že viac ako polovica študentov, ktorí sa zúčastnili prieskumu v Kalifornii, uviedla, že sa v škole necítia bezpečne, pretože sú šikanovaní pre svoje moslimské dedičstvo. To je najvyššie percento, ktoré kalifornská kapitola zdokumentovala od začiatku prieskumu v roku 2013.

Prieskum, ktorý 29. októbra 2021 zverejnil Inštitút pre iné a spolupatričnosť na Kalifornskej univerzite v Berkeley, zistil, že 67,5 percenta moslimských účastníkov zažilo škody súvisiace s islamofóbiou a že 93,7 percenta respondentov uviedlo, že boli emocionálne alebo fyzicky ovplyvnení islamofóbiou.

Domorodci už dlho trpia krutým rasovým prenasledovaním. Spojené štáty majú dlhú a temnú históriu porušovania práv domorodého obyvateľstva, vrátane Indov, ktorí zažili krvavé masakre, brutálne vyhostenie a kultúrnu genocídu.

Článok s názvom “Spojené štáty musia počítať s vlastnými genocídami” publikovaný na webovej stránke zahraničnej politiky 11. októbra 2021 poznamenal, že v priebehu 19. a 20. storočia bolo viac ako 350 domorodých internátnych škôl financovaných vládou USA, ktorej cieľom bolo kultúrne asimilovať domorodé deti násilným oddelením od ich rodín a komunít k vzdialeným obytným zariadeniam.

Až do 70. rokov 20. storočia boli státisíce domorodých detí vykorenené zo svojich domovov a mnohé z nich boli násilne potlačené v tých internátnych školách, kde boli násilne potlačené ich indiánske, aljašské domorodé a domorodé havajské identity, jazyky a presvedčenia.

Spojené štáty nie sú len morálne, ale aj právne zodpovedné za zločin genocídy proti vlastnému ľudu, uvádza sa v článku.

Počas pandémie COVID-19 národ Navajo, národ Cherokee, národ Sioux a ďalší domorodí Američania bojovali s chorobami a chudobou, ktoré však boli systematicky ignorované. Národ Navajo, ktorý sa tiahne po celej Arizone, Utahu a Novom Mexiku, bol kedysi medzi oblasťami s najvyššou mierou infekcie COVID-19 v celej krajine.

The Guardian 24. apríla 2020 informoval, že prvé údaje naznačujú dramaticky neprimeranú mieru infekcie COVID-19 a úmrtia domorodých Američanov. Medzi približne 80 percentami amerických štátnych zdravotníckych úradov, ktoré zverejnili niektoré rasové demografické údaje o vplyve koronavírusu, takmer polovica z nich výslovne nezahŕňala domorodých Američanov vo svojich členeniach a namiesto toho ich kategorizovala pod označením “iné”. “Sme malá populácia ľudí kvôli genocíde,” povedala Abigail Echo-Hawková, vedúca výskumu v Seattle Indian Health Board. “Ak nás odstránite v údajoch, neexistujeme.”

Ruská spravodajská stanica RT 8. januára 2022 informovala, že od 50. rokov 20. storočia, medzi viac ako 1000 tajnými jadrovými skúškami, ktoré americká vláda vykonala, sa 928 uskutočnilo na územiach domorodého kmeňa Šošony a zanechalo 620 000 ton rádioaktívneho prachu. Množstvo rádioaktívneho prachu je takmer 48-krát vyššie ako pri jadrovej explózii v hirošime v Japonsku v roku 1945. Podľa Iana Zabarteho zo Šošonského národa zomrelo priamo na jadrovú explóziu viac ako 1000 ľudí domorodého kmeňa Šošonov a mnoho ľudí následne trpelo rakovinou.

Ekonomické rozdiely medzi rasami sa stále zväčšujú. Existuje dlhodobá a systematická ekonomická nerovnosť medzi etnickými menšinami a bielym obyvateľstvom v Spojených štátoch, ktorá sa prejavuje v rôznych aspektoch, ako je zamestnanosť a podnikanie, mzdy a finančné pôžičky.

USA Today 7. apríla 2021 informovali, že podľa Úradu štatistiky práce bolo 48 percent z odhadovaných 615 000 nezamestnaných v ázijskej komunite bez práce šesť mesiacov a viac ako v prvom štvrťroku 2021. Toto číslo prekonalo podiel dlhodobo nezamestnaných medzi nezamestnanými pracovníkmi iných etnických skupín.

Alexandra Suh, výkonná riaditeľka Koreatown Immigrant Workers Alliance v Los Angeles, uviedla, že Ázijci v Spojených štátoch boli rasistickí, nasmerovaní k pracovným miestam a odvetviam, ako je stravovanie, práčovňa a domáca práca, ošetrovateľstvo a osobná starostlivosť, ktoré sú počas pandémie devalvované, nedostatočne platené a najviac postihnuté.

30. júla 2021 USA Today na svojej webovej stránke informoval, že nový prieskum Gallup ukázal, že 59 percent Američanov neverí, že rasové menšiny majú rovnaké pracovné príležitosti.

The Hill na svojej webovej stránke 11. septembra 2021 informoval, že 27 percent malých podnikov vo vlastníctve menšín zostalo zatvorených, čo je oveľa viac ako malé podniky vlastnené bielymi. Startupy vlastnené bielymi osobami majú sedemkrát vyššiu pravdepodobnosť, že získajú pôžičky ako tie, ktoré vlastnia černosi počas svojho zakladajúceho roka. Počas pandémie podniky vlastnené farebnými ľuďmi nemali spravodlivý prístup k federálnej pomoci, čo bolo ekonomicky zasiahnuté tvrdšie.

Cnn 15. júla 2021 uviedla, že približne 17 percent afroamerických domácností nemá základné finančné služby v porovnaní s 3 percentami bielych domácností.

15. decembra 2021 Denník Los Angeles Times na svojej webovej stránke uviedol, že napriek tomu, že predstavujú 19 percent populácie USA, hispánske rodiny vlastnia len 2 percentá celkového bohatstva krajiny. Priemerná čistá hodnota bielych rodín je viac ako päťkrát vyššia ako hispánske rodiny.

Štrukturálne nedostatky v jeho systéme viedli k zvýšeniu rasovej nerovnosti v Spojených štátoch. 22. novembra 2021 osobitný spravodajca OSN pre otázky menšín Fernand de Varennes na konci 14-dňovej návštevy Spojených štátov povedal, že pokiaľ ide o ľudské práva a menšiny, Spojené štáty sú národom, “kde podpora otroctva viedla k jednej z najbrutálnejších občianskych vojen na svete, kde rasová segregácia pretrvávala až do 20. storočia, a kde skúsenosti domorodého obyvateľstva boli po stáročia jedným z vyvlastnenia, brutality a dokonca genocídy.”

S právnym systémom, ktorý je štrukturálne nastavený tak, aby zvýhodňoval a odpustil tým, ktorí sú bohatší, a zároveň penalizoval tých, ktorí sú chudobnejší, najmä menšiny, najmä menšiny, ako sú Afroameričania a najmä Latinskoameričania, sú rozdrvené do generačného cyklu chudoby, povedal de Varennes.

V. VYTVORENIE MIGRAČNEJ KRÍZY PROTI ĽUDSKOSTI

Americká vláda často zasahuje do vnútorných záležitostí iných krajín tým, že ovláda klub “ľudských práv”. Politika oddeľovania detí migrantov od ich rodín však vážne ohrozila životy, dôstojnosť, slobodu a ďalšie ľudské práva migrantov. Migračná a utečenecká kríza bola dokonca použitá ako nástroj pre americké stranícke útoky a politické spory. Neustále zmeny vládnej politiky a policajná brutalita zvyšujú utrpenie migrantov, ktorí už boli vystavení rozšírenej väzbe, krutému mučeniu, nútenej práci a mnohým ďalším neľudským zaobchádzaniam.

Žiadatelia o azyl sú vystavení policajnej brutalite. V roku 2021 sa humanitárna kríza naďalej zintenzívňovala, keďže južná hranica Spojených štátov zaznamenala rastúci prílev migrantov a príslušníci orgánov presadzovania hraníc používali čoraz násilnejšie prostriedky na vyhostenie alebo zabránenie žiadateľom o azyl vstúpiť do krajiny.

Údaje zverejnené americkou pohraničnou hliadkou ukazujú, že vo fiškálnom roku 2021 zomrelo na južnej hranici Spojených štátov až 557 migrantov, čo je viac ako dvojnásobok predchádzajúceho fiškálneho roka, čo je najvyšší počet od začiatku záznamov v roku 1998. Médiá tvrdia, že to neodráža zúfalú situáciu na južnej hranici USA a “skutočný počet úmrtí migrantov môže byť väčší”.

Webová stránka USA Today 29. novembra 2021 informovala, že od januára do novembra 2021 bolo verejne hlásených viac ako 7 647 prípadov vrážd, znásilnení, mučenia, únosov a iných násilných útokov proti žiadateľom o azyl.

V septembri 2021 sa viac ako 15 000 žiadateľov o azyl z Haiti zhromaždilo pod mostom v texaskom pohraničnom meste Del Rio, spalo v skvalitnených stanoch alebo špine v horúcom teple a bolo obklopených odpadkami v hrozných životných podmienkach. Americké pohraničné hliadky brutálne znásilnili žiadateľov o azyl, hliadkami na koni, šľahali kone a nabíjali sa smerom k davom, aby ich vyhnali do rieky. Zábery z miesta činu okamžite vyvolali pobúrenie, keď boli zverejnené.

Cnn poznamenala, že táto scéna pripomína temnú éru v americkej histórii, keď boli otrocké hliadky použité na kontrolu čiernych otrokov. The New York Times poznamenal, že “tam boli poburujúce obrázky agentov na koni pasúcich sa migrantov ako dobytok” a americká vláda vo všeobecnosti vždy hovorí správne veci o rasových otázkach, ale príliš často ich činy prichádzajú krátke, keď sa merajú proti ich rečiam.

Americká vláda, ktorá čelí záplave kritiky, čoskoro násilne deportovala tisíce žiadateľov o azyl späť na Haiti, z ktorých väčšina tam nežila takmer desať rokov od zemetrasenia na Haiti v roku 2010.

Osobitný spravodajca Rady OSN pre ľudské práva pre súčasné formy rasizmu a pracovná skupina expertov na ľudí afrického pôvodu vydali 25. októbra 2021 vyhlásenie, v ktorom odsúdili systematické a masové deportácie haitských utečencov a migrantov Spojenými štátmi bez toho, aby posúdili situáciu jednotlivcov ako porušenie medzinárodného práva, “Masové deportácie zdanlivo pokračujú v histórii rasistického vylúčenia čiernych haitských migrantov a utečencov v amerických vstupných prístavoch.”.

Nespokojný s neľudským zaobchádzaním americkej vlády s haitskými migrantmi a utečencami, Daniel Footie, osobitný vyslanec USA pre Haiti, rezignoval v hneve po dvoch mesiacoch v úrade.

Deti prisťahovalcov čelia dlhodobému zadržiavaniu a zneužívaniu.” A zatiaľ čo Biden oficiálne ukončil Trumpovu politiku “odlúčenia rodiny”, jeho používanie hlavy 42 vytvorilo oddelenie rodiny 2.0, “uviedla webová stránka USA Today 29. novembra 2021. To prinútilo mnoho maloletých, aby sa oddelili od svojich rodičov.

“V americkej colnej a hraničnej ochrane je viac ako 5000 detí bez sprievodu,” uviedla CNN 23. apríla 2021. Mnohí z nich zostávajú vo väzbe dlhšie, ako je 72-hodinový limit stanovený federálnym zákonom.

“Skrýša zredigovaných dokumentov zverejnených skupine pre ľudské práva (Human Rights Watch) po šiestich rokoch právnych sporov odhalila viac ako 160 prípadov pochybenia a zneužívania zo strany popredných vládnych agentúr, najmä colnej a hraničnej ochrany a americkej pohraničnej hliadky,” napísal The Guardian. “Noviny zaznamenávajú udalosti medzi rokmi 2016 a 2021, ktoré siahajú od sexuálnych útokov na deti až po vynútený hlad, hrozby znásilnenia a brutálne podmienky zadržiavania.”

Podmienky v súkromných zadržiavacích zariadeniach, kde sú migranti zadržiavaní, sú zlé. Väčšina zadržiavacích zariadení v Spojených štátoch je postavená a prevádzkovaná súkromnými spoločnosťami. S cieľom znížiť prevádzkové náklady a maximalizovať zisky súkromné spoločnosti vo všeobecnosti stavajú v súlade s minimálnymi normami zmluvnými s vládou, čo vedie k zlým zadržiavacím zariadeniam a drsnému vnútornému prostrediu. Nedostatočný dohľad viedol k chaotickému riadeniu väzenských zariadení a opakovanému porušovaniu ľudských práv, zatiaľ čo zadržaní utrpeli rôzne stupne fyzických a duševných škôd.

Americké úrady zadržali viac ako 1,7 milióna migrantov pozdĺž hranice s Mexikom počas fiškálneho roka 2021, ktorý sa skončil v septembri.

Až 80 percent z nich je zadržiavaných v súkromných zadržiavacích zariadeniach vrátane 45 000 detí.

“Podmienky sa zhoršovali vo vnútri krytu pre “núdzový príjem”, ktorý bol postavený v drsnej púšti Fort Bliss (Texas),” napísali 25. júna 2021 noviny El Paso Times.

“Bolo tam takmer 5 000 detí a približne 1500 detí je stále zadržiavaných na problémovom mieste, kde podmienky v “zaseknutých” stanoch pripomínali “sklad”, boli “traumatizujúce” a riskantné pre zdravie a bezpečnosť detí, podľa pol tucta súčasných a bývalých pracovníkov, dobrovoľníkov a štátnych zamestnancov, ako aj interných e-mailov získaných El Paso Times.

Mnohí prisťahovalci sú obeťami obchodovania s ľuďmi a nútenej práce v Spojených štátoch. Prísnejšia prisťahovalecká politika USA v kombinácii so slabým dohľadom doma zhoršila pašovanie ľudí a obchodovanie s ľuďmi zamerané na prisťahovalcov.

V správe AP z 10. decembra 2021 sa uvádza, že prisťahovalci, ktorí pašovali do USA, boli roky nútení pracovať dlhé hodiny na farmách, žijú v špinavých, preplnených prívesoch, nemajú jedlo a čistú pitnú vodu a čelia hrozbám násilia zo strany regulačných orgánov. Preukazy a cestovné doklady pracovníkov boli zadržané, čo obmedzuje ich schopnosť vyhľadať pomoc, aby unikli ich ťažkostiam.

Obžaloba z obchodovania s ľuďmi zverejnená 22. novembra 2021 na webovej stránke amerického ministerstva spravodlivosti dokumentuje, že desiatky pracovníkov z Mexika a krajín Strednej Ameriky boli prepašované na farmy v južnej časti štátu Georgia, kde boli nezákonne uväznení za neľudských podmienok ako zmluvní poľnohospodárski robotníci a stali sa obeťami novodobého otroctva v USA.

Potom, čo boli podvedení na farmách s prísľubom hodinového platu vo výške 12 amerických dolárov, boli povinní kopať cibuľu holými rukami, zaplatiť 20 centov za každé zozbierané vedro a vyhrážali sa zbraňami a násilím, aby ich udržali v rade. Najmenej dvaja z pracovníkov zomreli v dôsledku pracovných podmienok a jeden utrpel viacnásobné sexuálne napadnutie.

Webová stránka New York Times 11. novembra 2021 informovala, že stovky pracovníkov z Indie boli lákané do New Jersey, Atlanty, Chicaga, Houstonu, Los Angeles atď. s prísľubom spravodlivého odmeňovania a dobrých hodín, ale namiesto toho nemali takmer žiadne voľno z práce, ktorá bola vyčerpávajúca a často nebezpečná, pohybujúce sa kamene, ktoré vážili niekoľko ton a čelili zdravotným rizikám z vystavenia škodlivému prachu a chemikáliám. Robotníci boli uväznení vo svojich obytných priestoroch a skonfiškovali im pasy a hrozili im aj odvetné opatrenia.

Vylúčenie prisťahovalcov je čoraz extrémnejšie. Prisťahovalecká politika, ktorá váha, je nekonzistentná a často ignoruje ľudské práva, je hlavnou príčinou hraničnej krízy a tragédie prisťahovalcov. Situácia odráža, že politika je hlboko ovplyvnená extrémnou xenofóbiou. Podľa článku uverejneného washingtonským postom 22. augusta minulého roka, s domácimi debatami v USA o prisťahovalectve, ktoré sú čoraz viac poháňané rasovým odporom, protiimigračnými náladami a zapletenými do domácich politických bojov, americkí politici sú pri presídľovaní utečencov viac naklonení používaniu techník, ako je sila a donútenie. Podľa ďalšieho článku o Washington Post uverejnenom 20. októbra minulého roka americká pohraničná hliadka zadržala viac ako 1,7 milióna prisťahovalcov pozdĺž južnej hranice počas fiškálneho roka 2021, čo je najvyššia úroveň od roku 1986. Americká vláda dúfa, že zabráni nelegálnemu prekračovaniu hraníc prostredníctvom prísnych orgánov činných v trestnom konaní, čo sťažilo nelegálnym prisťahovalcom vstup do krajiny, čo viedlo k tomu, že boli nútení prekročiť nebezpečnejšie oblasti. Situácia zase vytvára väčšiu humanitárnu krízu.

VI. ZNEUŽÍVANIE SILY A SANKCIE PORUŠUJÚ ĽUDSKÉ PRÁVA V INÝCH KRAJINÁCH

Spojené štáty sa vždy usilovali o hegemónstvo, unilateralizmus a intervencionizmus. Krajina často používa silu, čo vedie k veľkému počtu civilných obetí. Jeho zneužívanie jednostranných sankcií spôsobilo humanitárne krízy, spochybnilo spravodlivosť hegemóniou, pošliapalo spravodlivosť vlastným záujmom a bezohľadne porušovalo ľudské práva v iných krajinách. Stala sa najväčšou prekážkou a ničiteľom zdravého rozvoja medzinárodného problému ľudských práv.

Webová stránka USA Today 26. augusta 2021 komentovala, že stiahnutie USA z Afganistanu bolo totálnou katastrofou. Tragédie, ako je stiahnutie USA z Afganistanu a Vietnamu, ukazujú, že Washington má históriu ignorovania základného humanizmu pre svoje vlastné sebecké ciele.

V chaose na letisku v Kábule americké dopravné lietadlo.C-17 násilne vzlietlo bez ohľadu na bezpečnosť afganských civilistov, pričom niekto bol rozdrvený na smrť v kolese dobre, zatiaľ čo lietadlo stiahlo pristávací podvozok a iní padli na smrť zo vzduchu.

Dokonca aj v posledných minútach zúrivej evakuácie spôsobili nálety americkej armády ťažké civilné obete. Americké ministerstvo obrany však verejne vyhlásilo, že žiadny americký vojenský personál nebude potrestaný za smrť civilistov pri útokoch dronov.

Americká vojna proti terorizmu zabila milióny ľudí. Od 21. storočia spojené štáty spustili sériu globálnych zahraničných vojenských operácií v mene boja proti terorizmu, čo viedlo k takmer miliónu úmrtí. Webová stránka USA Today 25. februára 2021 uviedla, že takzvaná protiteroristická vojna, ktorú začali Spojené štáty za posledných 20 rokov, si vyžiadala životy viac ako 929 000 ľudí, podľa štúdie Watsonovho inštitútu pre medzinárodné a verejné záležitosti Brown University. 20-ročné americké vojenské operácie v Afganistane zabili 174 000 ľudí vrátane viac ako 30 000 civilistov a zranili viac ako 60 000 ľudí. New York Times 18. decembra 2021 informovali, že vyšetrovanie zistilo, že viac ako 50 000 amerických náletov v Iraku, Sýrii a Afganistane bolo bezohľadných a slabo cielených, pričom zabili desaťtisíce civilistov. Armáda tají počet obetí a skutočný počet civilných obetí je oveľa vyšší ako zverejnené údaje armády. Najzrejmejším prípadom je americký nálet na sýrsku osadu Tokhar v roku 2016. Armáda tvrdila, že asi sedem až 24 civilistov “zmiešaných s bojovníkmi” mohlo zomrieť, ale americká armáda v skutočnosti zaútočila na súkromné domy a viac ako 120 nevinných civilistov bolo zabitých.

Pokračujúca vojna a nestabilita spôsobili, že takmer tretina afganského obyvateľstva je utečencami. Celkovo bolo v dôsledku konfliktu vysídlených 3,5 milióna Afgancov a takmer 23 miliónov čelí extrémnemu hladu, vrátane 3,2 milióna detí mladších ako päť rokov. Keď Spojené štáty stiahli svojich vojakov z Afganistanu, okamžite zmrazili miliardy dolárov v devízových rezervách afganskej centrálnej banky, čo spôsobilo, že afganská ekonomika bola na pokraji kolapsu a zhoršila život ľuďom. Podľa hodnotenia Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo a Svetového potravinového programu, ktoré bolo zverejnené v novembri 2021, len 5 percent Afgancov dostáva dostatok potravy denne. New York Times uviedli, že americkí dodávatelia národnej obrany boli skutočnými víťazmi “vojny proti terorizmu” a že 20 rokov Spojených štátov v Afganistane “skutočne nepostavilo krajinu, ale viac ako 500 vojenských základní a osobné bohatstvo tých, ktorí ich dodali.” Len asi 12 percent pomoci na obnovu, ktorú Spojené štáty poskytli v rokoch 2020 až 2021, skutočne išlo afganskej vláde, pričom väčšina z nich išla americkým spoločnostiam, ako je Lewis Berger. Webová stránka Gulf Today v Spojených arabských emirátoch uverejnila 19. decembra 2021 článok s názvom “Ako Spojené štáty zničili Irak”, v ktorom uviedla, že nedostatočné dodávky potravín a inflácia zanechali Iračanov chronicky hladných. V dôsledku škôd na elektrárňach a zariadeniach na úpravu vody spôsobených americkými bombovými útokmi bol počet ľudí trpiacich hnačkovými chorobami štyrikrát vyšší ako predvojnová úroveň. Nedostatok liekov a zdravotníckeho vybavenia spôsobil, že iracký zdravotnícky systém je v kríze, pričom najviac trpia chudobní, deti, vdovy, starší ľudia a ďalšie najzraniteľnejšie skupiny.

Jednostranné sankcie negatívne ovplyvňujú ľudí z iných krajín. Osobitná spravodajkyňa OSN pre negatívny vplyv jednostranných donucovacích opatrení na ľudské práva Alena Douhanová zdôraznila ničivý vplyv sankcií na celé obyvateľstvo Venezuely, ako aj na ich uplatňovanie ľudských práv. Americké sankcie voči iránskemu ropnému sektoru viedli k neschopnosti Iránu dovážať dostatok zdravotníckeho materiálu, čo ovplyvnilo právo Iráncov na život a zdravie. Americké embargá voči Sýrii vážne ovplyvnili využívanie hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv sýrskeho ľudu. Valné zhromaždenie OSN 23. júna 2021 hlasovalo za rezolúciu, ktorá už 29. rok po sebe vyzýva Spojené štáty, aby ukončili embargo voči Kube a začali dialóg s cieľom zlepšiť bilaterálne vzťahy s touto krajinou. Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez uviedol, že Spojené štáty naďalej uvalia embargo a sankcie na Kubu v súvislosti s ochorením COVID-19, čo spôsobuje obrovské straty kubánskej ekonomike a spoločnosti, a kubánsky ľud trpí škodami spôsobenými týmto mimoriadne neľudským činom. Ekonomické embargo je masívnym, flagrantným a neprijateľným porušením ľudských práv kubánskeho ľudu a “rovnako ako vírus, blokáda sa dusí a zabíja, musí sa zastaviť,” dodal.

Väznica v zálive Guantánamo je dejiskom opakovaných škandálov mučenia. 23. februára 2021 skupina 16 expertov OSN uviedla, že mnohí zo zostávajúcich väzňov sú zraniteľní a teraz starší jedinci, ktorých fyzická a duševná integrita bola ohrozená nekončiacim pozbavením slobody a súvisiacim fyzickým a psychickým mučením a iným krutým, neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním alebo trestaním. Odborníci vrátane osobitného spravodajcu pre presadzovanie a ochranu ľudských práv pri boji proti terorizmu, osobitného spravodajcu pre mučenie a iné kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie a osobitného spravodajcu pre mimosúdne, súhrnné alebo svojvoľné popravy sú súčasťou osobitných postupov Rady pre ľudské práva. CBS News 29. októbra 2021 informovala, že Spojené štáty stále zadržiavajú 39 ľudí v zálive Guantánamo. Majid Khan, bývalý väzeň tam, po prvýkrát verejne odhalil mučenie, ktoré utrpel, vrátane bitia, núteného klystírov, sexuálneho napadnutia, hladovania a zbavenia spánku. “Myslel som si, že zomriem,” povedal, “prosil by som ich, aby prestali.” Povedal, že bol dlho zavesený nahý zo stropného trámu, opakovane ho poliali ľadovou vodou, aby ho udržali hore celé dni. Opísal, že mal hlavu držanú pod vodou až do bodu, keď sa takmer utopil.

Nezávislá skupina expertov na ľudské práva menovaná Radou OSN pre ľudské práva vydala 10. januára 2022 vyhlásenie, v ktorom uviedla, že dve desaťročia praktizovania svojvoľného zadržiavania bez súdneho procesu sprevádzaného mučením alebo zlým zaobchádzaním porušujú medzinárodné zákony o ľudských právach a sú “škvrnou na záväzku vlády USA voči právnemu štátu”. Napriek silnému, opakovanému a jednoznačnému odsúdeniu operácie tohto hrozného väzenského komplexu Spojené štáty naďalej zadržiavajú osoby, z ktorých mnohé neboli nikdy obvinené zo žiadneho trestného činu, uviedli experti. Experti vyzvali USA, aby zatvorili väznicu v zálive Guantánamo. Žiadali tiež, aby sa vykonali reparácie za mučených a svojvoľne zadržiavaných väzňov a aby tí, ktorí povolili a zapojili sa do mučenia, boli braní na zodpovednosť, ako to vyžaduje medzinárodné právo.

http://english.scio.gov.cn/scionews/2022-02/28/content_78076572.htm

This entry was posted in Nekategorizované and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s