Pred 10 rokmi policajti “demokraticky” mlátili demonštrantov proti Gorile

9.3.2012 za ministra vnútra Daniela Lipšila polícia zaútočila v Bratislave okrem vodných diel i gumovými projektilmi, slzným plynom a špeciálnou pyrotechnikou na zhromaždenie proti korupcii a Gorile. Zadržaných bolo 19 osôb. Bolo viacero zranených, niektorí museli byť ošetrení a liečení v nemocniciach. Daniel Lipšic o tejto udalosti opakovane tvrdil, vraj pri zásahu polície nebol nikto zranený, zranený mal byť aj policajt, v štatistikách sa však neskôr nevyskytol. Existuje dosť svedkov a videozáznamov zo zásahu polície proti zhromaždeniu.

Organizátori zhromaždenia považovali policajný zásah za neodôvodnený a podali trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Pre trestné oznámenie sa rozhodli až po medializovanom stanovisku ministerstva vnútra, že zásah polície proti demonštrantom bol oprávnený a primeraný z dôvodu, že občania pri demonštrácii použili proti polícii dlažobné kocky. „Voči tomuto tvrdeniu sa ostro ohradzujeme,“ uvádzali organizátori protestov v trestnom oznámení: „Podľa videa a fotografií z miesta útoku polície proti demonštrantom je zreteľne vidieť, že ide o asfaltovú a nie dláždenú cestu, na ktorej občania pokojne stáli a neskôr si na ňu posadali.

Organizátori ale tiež priznali, že niektorí občania, keď zistili, že zo strany polície boli vlákaní na neprístupnom teréne k stretu s políciou a zostali zomknutí v pasci ťažkoodencov, vyjadrili svoj hnev za potláčanie svojich základných ľudských práv hádzaním vajíčok a toaletného papiera do policajtov. Predpokladalo sa, že mohlo ísť o políciou nasadených provokatérov, ako pri takýchto akciách býva zvykom. Organizátori aj napriek tomu nevideli zákonný dôvod na tak brutálny útok polície proti bezbranným občanom. Trestný aj právny poriadok štátu definuje primeranosť obrany aj útoku.

Tvrdenia oboch strán sa rozchádzajú. Ale to nie je podstatné. Ako vidieť, tak aj v liberálno-demokratickom kapitalizme, ktorý sa tak rád oháňa ľudskými právami, polícia rada mláti účastníkov pre systém nepríjemných zhromaždení.

Milan Antal

 

Protest proti Gorile 9. 3. 2012 skončil zákrokom polície
<a href=”//ww651.smartadserver.com/call/pubjumpi/75403/559030/13082/M/1488997429/?” target=”_blank”> <img src=”//ww651.smartadserver.com/call/pubi/75403/559030/13082/M/1488997429/?” border=”0″ alt=”” /> </a>

https://ls.hit.gemius.pl/lsget.html

This entry was posted in 3.3. Problémy s demokraciou a ľudskými právami v kap. and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s