Výfukové plyny z áut prispievajú k riziku mŕtvice

Podľa výskumnej štúdie zo Švédska môžu výfukové plyny z áut pri dlhodobom pôsobení v blízkosti domov obyvateľov zvyšovať riziko mozgovej príhody.

Podľa výskumu sa ukazuje, že vinníkom je znečisťujúca látka jemných častíc nazývaná čierny uhlík. A cestná doprava je hlavným zdrojom čierneho uhlíka, pretože výfukové plyny túto časticu emitujú. Je to v podstate sadzový materiál, ktorý pochádza zo spaľovania fosílnych palív.Výfuk, Diesel, Trubka, Vozidlo, Fcc, Motor

Výfukové plyny obsahujú nebezpečné množstvo čierneho uhlíka

Cievna mozgová príhoda (mozgová mŕtvica, porážka či iktus) je jedným z najväčších zabijakov súčasnosti. Vo svete je treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Dochádza k nej pri prerušení toku krvi do niektorej časti mozgu. Krv privádza do mozgu dôležité živiny a kyslík.

Mozog je nesmierne energeticky náročný orgán. Hoci tvorí len asi 2 % hmotnosti ľudského tela, kyslíka spotrebuje viac ako 20 %. Bez krvi, a teda aj bez kyslíka, vydržia mozgové bunky, neuróny, len asi 5 minút, potom začínajú odumierať.

Vedci sa rozhodli skúmať súvislosti medzi expozíciou rôznych druhov tuhých častíc a výskytom srdcových chorôb a mozgových príhod v troch mestách Švédska. Svoje zistenia uvádzajú v nedávnom študijnom dokumente Perspektívy zdravia životného prostredia. Došli k záveru, že dlhodobé zaťaženie miestnymi emisiami, ako sú výfukové plyny, priamo súvisí s výskytom mŕtvice.

Táto štúdia identifikuje výfukové plyny z miestnej dopravy ako rizikový faktor pre mŕtvicu, bežné ľudské ochorenie, ktoré prináša veľa utrpenia. Účastníci prieskumu žili v troch rozdielnych mestách a pri nábore boli zdraví a v strednom veku. Štúdia začala v roku 1990 a trvala približne 20 rokov. Súbor údajov obsahoval históriu pobytových adries účastníkov za dané obdobie.

POČAS 20 ROKOV SLEDOVANIA SA U 5166 JEDINCOCH VYVINULA ISCHEMICKÁ CHOROBA SRDCA A 3119 SI PREŠLO MŔTVICOU.

Pritom sledovali aj iné faktory, ktoré by tieto hodnoty mohli ovplyvniť. Zamerali sa na výfukové plyny z miestnej dopravy, opotrebovanie ciest a vykurovanie domácností. Ako sa ale obsah čierneho uhlíka z dopravy zvyšuje, ľudské telo je náchylnejšie k srdcovým chorobám.

Analýza taktiež odhalila, že riziko mŕtvice sa zvýšilo o 4 % za každých 0,3 mikrogramu na meter kubický znečisťujúcej látky. Čierny uhlík z výfukových plynov z dopravy by mohol byť dôležitým faktorom pri posudzovaní kvality ovzdušia a jeho zdravotných následkov.

 

Zdroj: medicalnewstoday 

This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s