Program HarmonyOS od Huawei je na svete. Ponúka viacero nových funkcií, ktoré Android nemá

Martin Borko, vosveteit.sk

Huawei predstavil HarmonyOS. Rovnako ukázal ako tento operačný systém prepája zariadenia naprieč rôznymi kategóriami.

Huawei HarmonyOS_predstavenie iperacneho systemu

HarmonyOS je operačný systém, o ktorom sa aktívne hovorí už bezmála dva roky. Spoločnosť v rámci jeho predstavenia uviedla, že na ňom pracuje oveľa dlhšie, približne 5 rokov. Ak HarmonyOS ponúkne všetko, čo Huawei ukázal, tak musíme povedať, že Android bude mať čo robiť, aby si udržal svoju popularitu.

HarmonyOS pre smartfóny nie je len o smartfónoch

Hoci dnešný deň mal patriť výlučne smartfónom, tak tomu nebolo celkom tak. Dôvodom je, že Huawei nehovoril len o prepojení smartfónu s ďalšími zariadeniami využívajúcimi HarmonyOS, ale aj o prepojeniach ďalších druhov zariadení s HarmonyOS medzi sebou.

Poďme však pekne po poriadku. Spoločnosť Huawei v úvode konferencie ukázala niekoľko noviniek súvisiacich výlučne so smartfónmi. Vo veľkej miere išlo napríklad o nový Kontrolný panel, prostredníctvom ktorého môže používateľ spárovať svoj smartfón s inými chytrými zariadeniami. Napríklad s čističkou vzduchu, inteligentnou lampou a podobne.

Huawei_konrol panel
Zdroj: YouTube (Huawei)

Jednou z ďalších zaujímavých noviniek sú nové možnosti interakcií s widgetami. Napríklad v prípade, ak máte v smartfóne nainštalované viaceré aplikácie so zameraním na hudbu, tak používateľ môže s nimi pracovať cez jeden widget. Rovnako používateľ podľa publikovaných náhľadov, bude mať k dispozícii aj možnosť streamovania zvuku do rôznych zariadení z jednotlivých aplikácií prostredníctvom widgetu. Napríklad, ak budete mať k telefónu pripojené slúchadlá a reproduktor, tak si budete môcť vybrať zariadenia, v ktorom bude prebiehať prehrávanie zvuku.

HarmonyOS_kontrol panel_widget_s hudbou_1
Zdroj: YouTube (Huawei)
HarmonyOS_kontrol panel_widget_s hudbou_2
Zdroj: YouTube (Huawei)

Huawei hovorí o novom kontrolnom panely ako o nástroji, prostredníctvom ktorého môžu používatelia pohodlne kontrolovať a ovládať pripojené zariadenia.

HarmonyOS: Funkcia „Super zariadenia“

Čo je však jednou z najzaujímavejších funkcií nového operačného systému, je schopnosť vytvorenie jedného „Super zariadenia“. Vytvorenie tohto „Super zariadenia“ je možné pomocou jednoduchého spárovania telefónu s ďalšími zariadeniami, napríklad s notebookom, chytrým televízorom, slúchadlami a podobne.

Huawei HarmonyOS_Super zariadenie
Zdroj: YouTube (Huawei)

Pomocou tejto funkcie bude komunikácia medzi zariadeniami bohatšou. Napríklad v prípade prepojenia smartfónu s chytrým televízorom a Bluetooth slúchadlami, bude môcť používateľ jednoduchým potiahnutím dvoch ikon k sebe začať streamovať zvuk z televízora cez slúchadlá, namiesto klasického reproduktoru. Smartfón v tomto prípade zohrá akúsi rolu „sprostredkovateľa“.

HarmonyOS_Superzariadenie_2_prepojenie dalsich zariadeni
Zdroj: YouTube (Huawei)

Samozrejme, nie je to len o prenose zvuku, ale aj o ďalších funkciách. Používatelia budú môcť pomocou jedného kliknutia vytvoriť napríklad prepojenie medzi smartfónom a tabletom, či počítačom. Následne používateľ bude môcť medzi zariadeniami zdieľať dáta, napríklad fotografie a všetko to bude možné pomocou pretiahnutia súboru z jedného adresára do druhého. Rovnako nechýba ani možnosť spúšťania aplikácií zo smartfónu v rozhraní počítača pričom používateľ môže s nimi interagovať cez počítač.

HarmonyOS_komunikacia medzi smartfonom a pocitacom
Zdroj: YouTube (Huawei)

Domovská obrazovka ponúka viacero zaujímavých funkcií

Huawei ďalej ukázal viacero chytrých funkcií, napríklad, keď zlúčite jednu aplikáciu na domovskej obrazovke do druhej a vytvoríte tak priečinok, tak systém vám ponúkne vytvorenie priečinkov naprieč všetkými aplikáciami podľa toho, akého sú druhu.  To samozrejme nie je všetko.

HarmonyOS_uvodna obrazovka
Zdroj: YouTube (Huawei)

Nová domovská obrazovka v prevedení Harmony OS je prehľadnejšia ako kedykoľvek predtým. Potiahnutím nahor máte možnosť vygenerovať widgety služieb, ktoré zobrazujú v reálnom čase ľahko prístupné informácie alebo služby bez toho, aby ste museli otvárať samotnú aplikáciu, píše Huawei v publikovanej tlačovej správe.

HarmonyOS umožňuje aplikáciám “cestovať” medzi rôznymi zariadeniami

Spoločnosť ďalej hovorila o zaujímavej technológií, ktorá umožňuje pokračovať v práci s aplikáciou na ďalšom zariadení. Huawei hovorí, že pomocou pár klikov budete môcť preniesť obrazovku vášho smartfónu spolu s aplikáciou do druhého zariadenia, kde budete môcť s aplikáciou ďalej pracovať v reálnom čase presne tam, kde ste prestali. Rovnako však treba dodať, že nepôjde len o komunikáciu medzi smartfónom a napríklad notebookom, či chytrým televízorom, ale medzi viacerými druhmi zariadení využívajúcimi HarmonyOS.

pokracovanie v praci na dalsom zariadeni HarmonyOS
Zdroj: YouTube (Huawei)
pokracovanie v praci na dalsom zariadeni HarmonyOS_2
Zdroj: YouTube (Huawei)

Huawei okrem iného dodáva, že telefóny s novým operačným systémom dokážu udržať rýchlosť čítania a zápisu informácií na rovnakej úrovni, ako v novom telefóne, a to aj po 36 mesiacoch používania. Samotné predstavenie HarmonyOS si môžete pozrieť vo videu nižšie.

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s