Briti odhalili detaily Churchillovho plánu útoku proti ZSSR

Portál Armadnymagazin.sk priniesol nové informácie ohľadom západných plánov na útok proti ZSSR.

Noviny The Telegraph uverejnili dokument z Národného archívu o pláne vojenskej operácie proti ZSSR, ktorý dal vypracovať ministerský predseda vlády V. Británie Winston Churchill.

Zo spisu (CAB 120/691) vyplýva, že niekoľko dní po dobytí Berlína Červenou armádou nariadil vojenským plánovačom vypracovať operáciu s krycím názvom „Nemysliteľné“ (Operation Unthinkable), vychádzajúcu z toho, že západní spojenci do dvoch mesiacov po kapitulácii Nemecka musia začať mohutný pozemný, vzdušný a námorný útok do hĺbky územia, ktoré obsadil ZSSR.

Základným cieľom operácie bolo nanútiť ZSSR „vôľu USA a Britskej ríše,“ poznamenáva The Telegraph. Zorganizovaním útoku bol poverený bývalý veliteľ Kráľovského delostrelectva brigádny generál Jeffrey Thompson, ktorý ho chcel odštartovať 1. júla 1945.
Podľa britského listu plán predpokladal mohutný útok britských a amerických divízií na Berlín a za jeho hranice, aby bola Červená armáda odtlačená k riekam Odra a Nisa. Hlavná bitka sa mala konať na území pri súčasnom meste Pila vo Veľkopoľskom vojvodstve (bývalé mesto Schneidemühl).https://6ba3d248ee4a39e2fe067ebd72326613.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Mapa potenciálneho bojiska

Podľa Churchilla to mala byť tanková bitka, ktorá by rozsahom prevýšila Kurskú bitku. Celkovo malo byť západnými spojencami v operácii „Nemysliteľné“ nasadených vyše osem tisíc tankov, vrátane amerických, britských, kanadských a poľských jednotiek.
Thompson rátal s tým, že na porážku sovietskej armády bude potrebovať ďalšie sily. Preto navrhol vyzbrojiť aj zajaté a odzbrojené jednotky Wehrmachtu a Zbraní SS, čo znamenalo ďalších desať plnohodnotných divízií. Okrem toho sa generál usiloval aj o hospodárske oslabenie ZSSR, čiže obmedziť mu dovoz kaučuku, hliníka, medi a výbušnín.

Kde stáli útvary Červenej armády, jej protivníci a jej spojenci?

Keď si návrh o zapojení Wehrmachtu a vojsk SS do operácie vypočul hlavný vojenský poradca britského premiéra generál Hastings Ismay, tak sa zhrozil a vyhlásil, že „taká politika“ „je pre demokratické štáty absolútne nemožná“. Pripomenul, že počas niekoľkých rokov vláda presvedčovala britskú verejnosť o tom, aký úder zadržali Rusi a čo všetko si vytrpeli. Preto by sa vraj napadnutie ZSSR hneď po vojne stalo pre morálku „katastrofou“.

Jeho názor podporil aj poľný maršal Alan Brooke, pričom podtrhol, že šance na dosiahnutie rýchleho víťazstva nad Sovietskym zväzom sú mizerne malé.

S „Operáciou Nemysliteľné“ nakoniec skoncoval nesúhlas niekoľkých britských vojvodcov, obávajúcich sa 3. sv. vojny, čo Churchill ešte dlho ľutoval. Nazdával sa totiž, že Červená armáda sa časom stane neporaziteľnou a sama začne útočiť proti západnej Európy.
Plán podľa The Telegraph doposiaľ leží v šedivej zložke s názvom „Rusko: hrozba západnej civilizácie“ s puncom „prísne tajné“.
Armádny magazín pred časom uviedol k tejto „nemysliteľnej operácii“ niečo, čo autori britského článku nespomínajú. A síce, že Stalin o jej existencii vedel a že tesne pred jej spustením úplne poprehadzoval vojská na svojej línii, čím ju vlastne zrušil. Lebo západní vojaci by boli museli „nemysliteľne“ útočiť naslepo. No a to by bola pre nich zaručená katastrofa.
Vladimír Mikunda

Briti odhalili detaily Churchillovho tajného plánu proti ZSSR | (armadnymagazin.sk)

This entry was posted in Nekategorizované and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s