Demografické údaje o Číne zo sčítania 2020

шанхай

11.mája 2021 čínska vláda zverejnila údaje o 7. sčítaní obyvateľstva Čínskej ľudovej republiky v roku 2020. Populácia Číny v roku 2020 dosiahla 1,41 mld., čo predstavuje asi 18 % svetovej populácie, čím zaujíma prvé miesto vo svete.

Za posledných 10 rokov sa celkový počet čínskej populácie zvýšil o 72,06 milióna ľudí. 30,92 miliónov z nich tvoria deti vo veku 0-14 rokov.  V súčasnosti predstavuje populácia v produktívnom veku 16-59 rokov 880 miliónov. Priemerný vek populácie je 38,8 roka, čo je približne rovnaké ako v USA.

Toto sčítanie ukázalo, že situácia nie je pesimistická, ako sa to snažili vykresľovať západné médiá, že čínska populácia starne a bude sa zmenšovať, čo by znamenalo obmedzenie rastu čínskej ekonomiky. Určite, problémy sú.  Celková miera plodnosti žien v plodnom veku je 1,3, čo je nízka úroveň. V Číne žije viac ako 260 miliónov ľudí vo veku nad 60 rokov, čo predstavuje 18,70 % celkovej populácie.

Údaje zo sčítania ukazujú, že demografickým plusom Číny je premena kvantity na kvalitu, čínske obyvateľstvo je viac vzdelanejšie a talentovanejšie, čo upevňuje sebadôveru Číny v naplnenie smelých rozvojových plánov. Populácia so stredoškolským vzdelaním v rámci populácie v produktívnom veku dosiahla viac ako 385 miliónov, čo predstavuje 43,79 %, ide o nárast o 12,8 % od roku 2010.
Ekonomický rast založený na populačnom raste bol prirodzený pre minulosť a hlavne pre kapitalizmus. Do budúcnosti je však potrebné založiť ekonomický rast aj na rovnakej alebo nižšej populácii, zvyšovaním vzdelania a kvalifikácie ľudí, vyššou produktivitou práce zavádzaním nových technológií v rámci digitálnej ekonomiky.
Je predsa známe, že na Západe existujú obavy, že zavádzanie digitálnej ekonomiky vytlačí masy ľudí z pracovného procesu a urobí ich prebytočnými. Preto je potrebné reagovať na výrobno-technologické zmeny aj zmenami spoločensko-vedných koncepcií, a hlavne zmenou zastaranej spoločenskej formy s jej starými vzťahmi a kritériami.

(ma, czech.cri.cn)

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s