Globálny prieskum: USA sú vnímané ako väčšia hrozba pre demokraciu než Rusko a Čína

Nadácia aliancie demokracií (AoD) uskutočnila pomocou organizácie Latana globálny prieskum s účasťou 50 tisíc osôb z 53 krajín. Výsledky prieskumu zverejnil na svojej webovej stránke britský denník The Guardian.

Účastníci prieskumu považujú USA za väčšiu hrozbu pre demokraciu než Rusko alebo Čínu.

Celkovo 44 percent účastníkov prieskumu vyjadrilo znepokojenie, že USA v ich krajinách ohrozujú demokraciu. Čínskeho vplyvu sa obáva 38 percent respondentov a ruského 28 percent.

Vnímanie USA ako hrozby demokracie sa vo svete od minulého roka výrazne posilnilo, píše The Guardian. Nárast je obzvlášť výrazný v Nemecku a Číne.

Až 81 percent účastníkov prieskumu uviedlo, že pre ich krajiny je dôležité mať demokraciu. Svoju krajinu za demokratickú považuje 53 percent účastníkov. Za najväčšiu hrozbu pre demokraciu ľudia považujú hospodársku nerovnosť, ktorú uviedlo 64 percent účastníkov.

Nadácia aliancie demokracií je nezisková organizácia, ktorú v roku 2017 založil Anders Fogh Rasmussen. Ten bol v rokoch 2009-14 generálnym tajomníkom NATO. Nadácia sa venuje podpore demokracie a voľného trhu vo svete.

Prieskum sa uskutočnil v období medzi februárom a aprílom tohto roka, preto naň môže mať vplyv zahraničná politika bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, informoval The Guardian. Vnímanie USA sa na základe celkových výsledkov v porovnaní s minulým rokom začína zlepšovať.

This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s