Do práce na bicykli 2021

Do práce na bicykli (DPNB) je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste, motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

Vyhlasovateľom súťaže je: Národný cyklokoordinátor Peter Klučka, Ministerstvo dopravy a výstavby SR
Koordinátorom a odborným garantom súťaže je: Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica

Po piatich úspešných ročníkoch kampane Do práce na bicykli máme aj v roku 2021 ambíciu v projekte pokračovať a vytrvať v snahe, aby nielen jazda na bicykli, ale aj každodenný život vo vašom meste bol príjemnejší, zdravší a kvalitou sa približoval vyspelým európskym metropolám.

Kampane na podporu cyklistickej dopravy prebiehali vo viacerých mestách. Počas nich sa zistilo, že keď určitá časť obyvateľov začala častejšie používať bicykel, zároveň tým vzrástla aj priemerná rýchlosť osobných automobilov. Zvýšením podielu cyklistickej dopravy pribudlo na uliciach viac voľného miesta, a v konečnom dôsledku to ocenili všetci užívatelia verejného priestoru, vrátane motoristov. Procesy zmien, myslenia a konania ľudí vo vyspelejšej časti Európy a nastúpený trend už viac rokov smerujú k trvalo udržateľnému rozvoju miest. Faktom je, že väčšinou začal zdola – z radov obyvateľov, aktivistov a iniciatív, ktorí cítili, že zmena je potrebná.

“Rozvoj cyklistickej dopravy nie je sám o sebe cieľom, ale vysoko efektívnym prostriedkom k dosiahnutiu mesta príjemnejšieho pre život.”
Stratégia rozvoja cyklistickej dopravy mesta Kodaň

Do práce na bicykli je súťaž určená pre všetkých obyvateľov slovenských miest, ktoré sa v termíne od 1. marca do 5. mája 2021 a v zmysle štatútu súťaže oficiálne zaregistrujú na internetovej stránke http://www.dopracenabicykli.eu.

Okamžite po potvrdení registrácie samosprávy je možné začať registrovať 2 až 4-členné tímy, ktoré vytvoria zamestnanci firiem, inštitúcií a organizácií. Tie budú počas mesiaca máj dochádzať do zamestnania a budú si o tom viesť evidenciu na internetovej stránke http://www.dopracenabicykli.eu v zmysle štatútu súťaže. Registrácia tímov je možná až do  ?.

Organizovaním súťaže máme ambíciu pozitívne ovplyvniť široké spektrum jednotlivcov, organizácií a inštitúcií v mestách v prospech používania bicykla na krátke vzdialenosti. Veríme, že postupne sa bude kampaň šíriť, a z bicykla sa aj na Slovensku stane plnohodnotný dopravný prostriedok na presun po meste tak, ako je to v okolitých krajinách. Veríme, že cyklistom sa dostane nielen patričné uznanie spoločnosti za to, že významne prispievajú k ochrane životného prostredia, ale stanú sa aj inšpiráciou pre tých, ktorí ešte stále na presun po meste používajú auto.

„So zlepšujúcim sa počasím sa v uliciach objavuje čoraz viac cyklistov, čo vnímam veľmi pozitívne. Zároveň by som na tomto mieste chcela apelovať na vodičov motorových vozidiel, aby brali ohľad na zraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, ktorými sú práve cyklisti a chodci. Využitie tohtoročnej kampane Do práce na bicykli čo najvyšším počtom účastníkov je dobrou príležitosťou na vzájomné rešpektovanie sa a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Využime nielen tento mesiac napríklad na dodržiavanie bezpečného 1,5 metrového obchádzania cyklistov motoristami, ale dbajme aj na dodržiavanie najvyššie povolenej rýchlosti v obciach.
Ako matka a cyklistka je mojím úprimným želaním, aby bola vzájomná úcta a ohľaduplnosť medzi všetkými účastníkmi cestnej premávky základným posolstvom tohtoročnej kampane!”
Denisa Saková, ministerka vnútra SR

Veríme, že hlavnou motiváciou pre zapojenie sa do súťaže bude predovšetkým dobrý pocit súťažiacich, že šetria svoje zdravie, svoje financie, svoje mesto a životné prostredie. V snahe zatraktívniť podujatie, okrem súťažných kategórií uvedených v štatúte súťaže, sme v spolupráci s partnermi pripravili pre ročník 2019 aj bonusy navyše.

Viac podrobností o súťaži Do práce na bicykli 2019, ako aj o podmienkach a možnostiach zapojiť sa do súťaže o bonusové ceny nájdete v sekcii Informácie.

Po rekordnom ročníku 2018, kedy sa do kampane do Práce na bicykli zapojilo 81 miest a obcí Slovenska, v r. 2019 sa prihlásilo 99 súťažiacich.

Výsledky kampane 2018

V kategórii aktívne samosprávy si víťazstvo vybojovalo mesto Martin, druhé miesto získala Galanta a tretia priečka patrí Liptovskému Mikulášu.

V kategórii spoločnosť s najväčším počtom prihlásených zamestnancov získala prvenstvo Železničná spoločnosť Slovensko s 262 súťažiacimi, druhé miesto a ocenenie v tejto kategórii si odniesla spoločnosť AT&T Global Network Services Slovakia s počtom 191 prihlásených zamestnancov a tretiu priečku si vybojovala Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského v Bratislave so 187 prihlásenými súťažiacimi.

Súťaž v roku 2018 zaznamenala rekordnú účasť, prihlásilo sa do nej 11.061 účastníkov v 3332 tímoch z 1349 spoločností, inštitúcií a firiem. Registrovaní súťažiaci v 81 mestách na Slovensku najazdili na bicykli takmer 1.400.000 kilo­metrov.

Milan Antal

This entry was posted in Nekategorizované and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s