Slovenská diplomacia jednostranne poukazuje na Navaľného ale ignoruje Assangea

Slovenskí a niektorí európski politici tvrdo útočia na Rusko za väznenie Navaľného, hoci bol odsúdený za spreneveru, nie politickú aktivitu. Naopak, ignorujú väznenie J. Assangea, ktorý je politickým väzňom svedomia.

Assange, 49-ročný Austrálčan, je v USA hľadaný za to, že v roku 2010 prostredníctvom WikiLeaks zverejnil 500.000 tajných dokumentov, ktoré obsahovali podrobnosti o vojenských operáciách v Afganistane a Iraku, informoval svetovú verejnosť najmä o vojnových zločinoch USA v týchto vojnách.

Londýnsky súd v januári zamietol požiadavku USA na vydanie Assangea, ale zároveň neumožnil jeho prepustenie na kauciu, pokým neprebehne konanie vo veci odvolania USA voči tomuto verdiktu.

30. 4. 2021 vyhlásil šéfredaktor oficiálnych webových stránok WikiLeaks Kristinn Frafnsson, že “pokračujúce väznenie zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangeho poškodzuje slobodu tlače v Británii. “Skutočnosť, že Julian je stále vo väzbe, závažným spôsobom oslabuje tvrdenia Spojeného kráľovstva o tom, že krajina je ochrancom slobody tlače na celom svete”, povedal pre médiá podľa tlačovej agentúry AFP.

Assangeovi stúpenci plánujú v nedeľu na druhé výročie jeho prevozu do londýnskej väznice Belmarsh tichou demonštráciou upriamiť pozornosť na aktivistovo pretrvávajúce väznenie. Rovnaký cieľ majú aj na pondelok – Svetový deň slobody tlače.


Členka Assangeovho právnického tímu Jennifer Robinsonová uviedla, že podmienky vo väznici Belmarsh sú „veľmi náročné“ a Assange ostáva po rokoch obmedzovania osobnej slobody stále „veľmi izolovaný“.

Robinsonová i Hrafnsson vyzvali administratívu prezidenta USA Joea Bidena na stiahnutie obvinení voči Julianovi Assangeovi, ako aj austrálsku vládu, aby v Assangeovom záujme robila viac.

Austrálčana držia v zmienenom prísne stráženom zariadení odvtedy, ako ho v roku 2019 uznali za vinného za nedodržanie podmienok prepustenia na kauciu po jeho násilnom vyvlečení z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval sedem rokov.

(TASR,, M:A.)

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s