Čínska ekonomika rastom za rok 2020 prekonala odhady

Ako v pondelok informoval čínsky štatistický úrad, ekonomika Číny vzrástla v roku 2020 o 2,3 %. Čína sa tak stala jedinou z veľkých ekonomík, ktorá za minulý rok nezaznamenala pokles. Rast bol navyše výraznejší, než očakávali mnohí analytici. Prekonala aj odhady Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý odhadoval rast čínskej ekonomiky na úrovni 1,9 %. Stále bol však najslabší od roku 1976.

Celoročné výsledky ovplyvnilo najmä výrazné zrýchlenie v poslednom kvartáli minulého roka. Za 4. štvrťrok vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) o 6,5 % po 4,9-percentnom raste v 3. štvrťroku. Aj rast vo 4. štvrťroku prekonal odhady, keďže sa očakávalo zrýchlenie rastu ekonomiky iba na 6,1 %.

V tomto roku sa počíta s pokračovaním výrazného rastu. MMF očakáva zrýchlenie HDP na 7,9 % a podľa prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Reuters, by čínska ekonomika mohla vzrásť až o 8,4 %.

Za výraznejším než očakávaným rastom v minulom roku je podľa niektorých analytikov fakt, že Čína sa dokázala rýchlo adaptovať na nové požiadavky vyvolané pandémiou. Urýchlene po nástupe novej situácie začala vo zvýšenej miere dodávať na ostatné trhy ochranné zdravotné pomôcky či elektroniku potrebnú pre prácu z domu, citovala analytikov agentúra DPA.

Pre odborníkov výsledky nie sú prekvapením. Čínska spoločenská forma (socializmus s prechodom k plne globalizovanej podobe) je historicky vyšším typom ako západná zastaraná kapitalistická forma. Vyššia forma v súlade so zákonom súladu výrobných vzťahov úrovni výrobných síl, alebo súladu formy s obsahom dáva vždy väčší priestor hospodárskemu a spoločenskému rozvoju ako stará forma. Ktorá v prípade USA už dávnejšie namiesto pozitívnych rozvojových impulzov, vysielaných do civilizácie začala tento rozvoj brzdiť rozvracaním krajín i celých regiónov, obchodnými vojnami, sankciami a sústavným zasahovaním.

Odstraňovanie bariér v globálnej deľbe práce a spolupráci nutne dáva lepšie výsledky oproti všemožnému budovaniu týchto bariér.

Milan Antal

This entry was posted in Nekategorizované and tagged . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s