V Číne sa začína diskusia o 14. päťročnom pláne a perspektívach do roku 2035. Prednosti plánovania oproti živelnému trhu

Od 26. do 29. 10. sa bude konať piate plenárne zasadanie 19. Ústredného výboru Komunistickej strany Číny.

V historické budově a podél řeky Jang-c' se bude každou noc konat světelná show. / CFP

Historická Wuhanská veža v symbióze s modernou Čínou

Na zasadaní sa bude hlavne diskutovať a formulovať 14. päťročný plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja od roku 2021 do roku 2025 a perspektívne ciele do roku 2035. Päťročné plány sú hlavnou súčasťou čínskeho systému správy spoločnosti, v ktorých sa stanovujú ciele, prostriedky na nasledujúce obdobie.

Výrobno-technologická úroveň civilizácie dosiahla značnú úroveň a zložitosť, smerovanie spoločnosti sa nedá zveriť do rúk živelnému pôsobeniu trhu, ale je nutné strategické kroky premyslieť, koordinovať a usmerňovať. Dá sa povedať, že plán a trh tu pôsobia v súlade, aj plánovaná ekonomika je trhová, ako plánovaná trhová ekonomika, na jednej strane sa líši od direktívne riadenej plánovanej ekonomiky, na druhej strane od živelnej, voľnotrhovej ekonomiky.

V tomto sa ukázali prednosti socialistickej plánovanej ekonomiky Číny pred živelnou kapitalistickou ekonomikou, socialistické výrobné (a spoločenské) vzťahy dávajú ekonomickému rastu väčší priestor ako živelná kapitalistická ekonomika. Nejde teda o konkurenciu autoritatívneho modelu spoločnosti voči liberálno-demokratickému, ako to prezentujú niektorí ekonómovia a politici, ale modernejšia socialistická spoločensko-ekonomická forma oproti zastaranejšej kapitalistickej spoločenskej forme. Ale inak povedané, socializmus ako vývojovo vyšší spoločenský objekt dokáže viazať viac sociálnej matérie, energie a informácie ako zastaranejší kapitalistický spoločenský objekt. Presne tak, ako dokáže kyslík viazať viac protónov a elektrónov ako vodík.

Otváranie sa čínskej ekonomiky, jej plné zapojenie do globálnej deľby práce, posun Číny do úlohy lídra globalizácie otvára čínskemu ekonomickému rastu ďalšie priestory.

Čínske vedenie od 15. augusta požiadalo verejnosť a vypočulo si množstvo názorov a návrhov na zostavenie 14. päťročného plánu. Prezident Si Ťin-pching predsedal sérii sympózií, aby si priamo vypočul názory a návrhy v rôznych oblastiach súvisiacich s plánom. Ide o prejav socialistickej demokracie v praxi.

Okrem päťročného plánu sa začala diskusia aj o perspektívnom výhľade do roku 2035, čo umožňuje efektívnejšie a dlhodobejšie strategicky usmerňovať investície do rozhodujúcich odvetví ekonomiky a spoločnosti.

K stému výročiu vzniku ČĽR, do roku 2049 si Čína stanovila dva ciele: dokončiť budovanie prosperujúcej spoločnosti vo všetkých smeroch do roku 2021 a vybudovať modernú socialistickú krajinu, ktorá bude prosperujúca, silná, demokratická, kultúrne vyspelá a harmonická do roku 2049.

Milan Antal

 

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s