Český sociológ Peter Hampl porovnal dva články o prezidentských voľbách v Bielorusku uverejnených na webových stránkach Českej televízie. Prvý z nich bol napísaný pár týždňov pred voľbami, druhý po voľbách. Oba texty si vzájomne odporujú a zámerne vytvárajú opačný dojem.
Články sa týkajú prítomnosti pozorovateľov OBSE na prezidentských voľbách v Bielorusku.
„Dva týždne pred bieloruskými voľbami prešla spravodajstvom informácia o tom, že Lukašenko žiada o medzinárodných pozorovateľov a OBSE pozorovateľov odmieta poslať. O dva týždne sa z tých istých novín dozvieme, že voľby neplatia, pretože tam neboli medzinárodní pozorovatelia“, napísal Hampl.
V júnovom článku ČT sa píše, že OBSE prvýkrát nevyšle na bieloruské voľby pozorovateľov, pretože nedostala včas pozvanie.
Na začiatku júna parlamentné zhromaždenie OBSE prehlásilo, že nebude vysielať svojich pozorovateľov k voľbách v Bielorusku.
„Samozrejme, máme záujem pozvať našich kolegov. PA OBSE však už uviedlo, že k nám nebudú môcť vyslať svojich pozorovateľov. Dôvodom je epidemiologická situácia“, uviedol predseda parlamentnej komisie pre medzinárodné záležitosti Andrej Savinych.
Pritom aj český minister zahraničných vecí Tomáš Petríček v programe Otázky Václava Moravca v ČT sa vyslovil:
„Pre náš bolo jasným signálom, že tie voľby nie sú demokratické, keď sa ich nemohli zúčastniť pozorovatelia OBSE“.
Podľa sociológa Hampla „je vytváraný dojem, že Lukašenko nepustil pozorovateľov do krajiny“.
Aj keď podľa týchto informácií skôr OBSE zámerne vytvorila situáciu, aby sa jej pozorovatelia nezúčastnili volieb s cieľom ich spochybniť.
Západná kapitalistická demokracia sa dostala do stavu, kedy inštitúcie, ktoré majú chrániť demokratický priebeh volieb, nimi manipulujú. V silno triedne polarizovanej spoločnosti, ovládanej oligarchickými skupinami je logické, že rozhodujúce inštitúcie budú pracovať v záujme týchto zoskupení. Nie náhodne sa medzi ľuďmi hovorí, že ide o panskú demokraciu.