Podľa panelu WTO sú americké clá na čínske tovary za 200 mld. USD nelegálne

Panel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) dospel k záveru, že clá na čínske tovary v hodnote 200 mld. USD, ktoré uplatnila administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa, sú nelegálne. Utorkové rozhodnutie WTO dáva za pravdu Číne, avšak postup USA znamená, že organizácia je takmer neschopná prijať konečný záväzný verdikt.

Správa uvádza: “Expertná skupina poukázala na to, že dospela k predbežnému záveru, že Spojené štáty nemôžu svoje opatrenia zdôvodniť.”

Click here to return to homepage

Rozhodnutie ukazuje na porušovanie pravidiel slobodného obchodu Spojenými štátmi americkými, čoraz silnejšie zasahovanie americkej vlády do ekonomiky a obchodu. Pokiaľ neokoloniálne prostredie vyhovovalo USA, tak trvala na plne slobodnom obchode a voľnom trhu. Akonáhle sa v tomto prostredí začala lepšie presadzovať Čína, USA sa postavili proti pravidlám slobodného obchodu.

Pri prevádzaní colných opatrení sa Washington odvolával na oddiel č. 301 zákona USA o obchode z r. 1974, ktorý zmocňoval prezidenta ukladať obchodné obmedzenia a clá na cudzie krajiny, ktoré nespravodlivo bránili obchodu v USA.

Vláda prezidenta D. Trumpa tvrdila, že čínske spoločnosti vstupujúce na americký trh sú podozrivé z porušovania práv duševného vlastníctva v USA, takže tarify sú primerané. Ako väčšinou, znovu ide len o vyhlásenie bez akýchkoľvek dôkazov, aby americká vláda ideologicky nejako zdôvodnila svoj neoprávnený krok.

V reakcii na to Čína podala žalobu u WTO a tvrdila, že USA porušili články Všeobecnej dohody o clách a obchode z r. 1994, čo je právna dohoda medzi krajinami zameraná na obmedzovanie prekážok obchodu.

Rozhodnutie WTO teoreticky umožňuje Číne uvaliť odvetné clá na americké tovary za miliardy dolárov. USA sa môžu odvolať proti rozhodnutiu. Apelačný súd Svetovej obchodnej organizácie však v súčasnosti nie je funkčný, hlavne preto, že Washington odmietol akceptovať jeho nových členov. Apelačný súd, ktorý vynáša definitívne rozhodnutia v obchodných sporoch, prestal fungovať vlani, kedy sa bez náhrady skončili funkčné obdobia dvoch z jeho posledných troch sudcov.

USA tak znefunkčnili ďalšiu globálnu organizáciu, slúžiacu regulácii globálneho prostredia podľa dohodnutých pravidiel.

https://www.wto.org/english/news_e/news20_e/543r_e.htm

http://czech.cri.cn/worldnews/3884/20200916/545117.html

 

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s