Firma Huawei presúva investície z USA do Ruska

Почему 5G называют фундаментом цифровой экономики

 

Ako sa dalo čakať, potom, ako sa Huawei dostala na sankčný zoznam USA, americký trh sa stal pre ňu nedôveryhodným a neistým, začala sťahovať svoje investície z USA do Ruska.

Ako vyplýva z informácií novín Vedomosti, čínska firma začala rozširovať svoje aktivity v Rusku. Donedávna mala firma v Rusku dve kancelárie, jednu v Moskve, druhú v Petrohrade, kde pracovalo okolo 400 ľudí v Moskve a 150 v Petrohrade. Už boli otvorené kancelárie aj v Nižnom Novgorode, Novosibirsku a Minsku (Bielorusko). Spoločné centrum tvorí Ruský výskumný ústav Huawei, pre ktorý pracuje 800 až 900 zamestnancov. Výskumné centrá nie sú len kancelárie firmy, je to predovšetkým tím výskumníkov a spolupracovníkov, ktorí budú pracovať na rozvoji jednej zo základných oblastí záujmu spoločnosti.

Rusko bolo vybrané aj kvôli tomu, že patrí k málo krajinám s vyspelou matematickou školou, čo znamená, že disponuje veľkým počtom potenciálnych programátorov.  Prítomnosť firmy Huawei bude znamenať nárast platov v tomto odbore. Huawei je ochotná platiť 2 až 2,5 krát viac ako iné firmy na ruskom trhu IT, čo povedie k rozvoju tohto odvetvia a návratu pracovníkov zo zahraničia.

Kancelárie venujúcu sa výskumu a vývoju majú v Rusku aj iné zahraničné IT firmy, napr. Microsoft, SAP alebo Intel, ap. Pre medzinárodné korporácie je výhodou slabá pozícia rubľa voči doláru, poskytuje Rusku výhodu pre investovanie zahraničných firiem.

Tento presun investícií špičkového IT výskumu z USA do Ruska povedie k ďalšiemu oslabeniu výrobno-technologickej pozície USA a posilnenie jeho konkurentov, Ruska a Číny.

(-ma-)

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s