Je za útokom premiéra proti rýchlotestom biznis súkromných laboratórií?

Slovenský premiér Igor Matovič ostro skritizoval nákup krvných rýchlotestov na koronavírus za 9 miliónov eur a povedal, že sú predražené a nepotrebné a možno ich hodiť do Dunaja.
O tieto testy ihneď prejavilo záujem české ministerstvo vnútra, ktoré ich chce od nás odkúpiť. Tieto testy odporúčala aj Svetová zdravotnícka organizácia, využíva ich asi 60 krajín a Čína a Južná Kórea aj za ich pomoci zvládla epidémiu koronavírusu.

Rýchlotesty majú svoje určenie, nie sú vhodné na všeobecné testovanie ľudí, ktorí síce môžu v sebe nosiť vírus, ale nemajú žiadne príznaky, tieto rýchlotesty prítomnosť vírusu nezistia.

Samozrejme, najlepšie by bolo používať laboratórne presné testy, lenže tie sú drahé a pomalé.

Rýchlotesty reagujú na vytvorené protilátky proti koronavírusu v tele, to znamená, že sú vhodné v tých prípadoch, ak sa už prejavili príznaky nejakej choroby, človek má teplotu, dýchacie problémy – a je potrebné určiť, či pacient má zápal pľúc, silnú nádchu, bežnú chrípku alebo koronavírusovú infekciu. Ak sa uvažuje merať teplotu pri vstupoch do rôznych budov, potom rýchlotesty sú vhodné pri zistení teploty u pacienta, na aký druh ochorenia reaguje jeho organizmus. Odborníci si tento význam uvedomujú, preto nie je problém tieto rýchlotesty do zahraničia predať.

Premiér Matovič týmto vystupovaním urazil aj čínsku firmu a Čínu a ďalšie dodávky zdravotníckych pomôcok na Slovensko z Číny už nemusia doraziť.

Je za týmto vystupovaním len typické divadlo, alebo sú za tým aj biznis-záujem? Dajme si do súvislosti dve udalosti – ostrý útok nového premiéra na rýchlotesty a zároveň vyhlásenie premiéra o tom, že do testovania sa zapoja aj slovenské súkromné laboratóriá.

26. marca vyhlásil premiér, že na Slovensku sa bude po novom testovať inak a zapojí sa aj Asociácia súkromných laboratórií, aby sa výrazne denne zvýšil počet vyšetrených pacientov. Zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odberné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí poznamenal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých chcú čo najskôr dokázať potenciálnu nákazu, aby sa dokázala nastaviť adekvátna liečba. „Potrebujeme testovať ľudí, ktorí potrebujú neodkladné operácie, takisto aj zdravotníkov,“ poznamenal minister.
Premiér potvrdil, že denne sa na Slovensku robí málo testov, ich počet je potrebné zvýšiť. Doplnil, že doteraz išli na testy len ľudia, ktorí prešli kritériami a aj vtedy čakali na testy niekoľko dní. Dôvodom podľa Matoviča bolo i to, že záchranári nemali ochranné pomôcky. Krajčí tvrdí, že týmto krokom sa zabezpečí „dostať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolu“.
Peter Lednický z Asociácie laboratórií Slovenska poznamenal, že denne súkromné laboratóriá môžu urobiť zhruba 1 200 testov, pričom každý deň sa môže tento počet zvyšovať. Od budúceho týždňa by to mohlo byť už 2 000.

Natíska sa otázka, nakoľko tieto dve udalosti spolu súvisia. Je nelogické, aby vláda v situácii, keď chce spustiť masívne testovanie rizikových skupín, zároveň tak ostro odmietla rýchlotesty za 8.90 eura, ktoré by mali byť v tomto procese užitočným pomocníkom.

Žiada sa zistiť, koľko stojí jeden test súkromných laboratórií a či za týmto divadlom premiéra nie je len obyčajná korupcia. Je potrebné zistiť prepojenia Asociácie súkromných laboratórií na súčasnú vládu.

Nebolo by to nič prekvapujúce, stačí sa pozrieť na konanie veľkého vzoru súčasnej vlády USA. Americký FED schválil balík opatrení a peňazí v boji s koronavírusom. Kongresmani a senátori z oboch strán to pochopili ako dobrú príležitosť previesť tieto peniaze svojim sponzorom a sympatizujúcim skupinám a nastal boj o prerozdelenie týchto peňazí. A tak sa medzi dodatky k zákonu dostalo urýchlenie platieb a odstránenie rozpočtovej kontroly platieb dodávateľom Pentagonu, grant vo výške 5 mld. dolárov na vesmírne projekty miliardárov Elona Muska  a Jeffa Beosa, 150 mld. pre hotely, 145 mld.  pre majiteľov reštaurácií, jeden bilión dolárov úverových záruk pre Medzinárodnú radu nákupných centier,, povolenie odpočítať náklady na predplatné do fitness klubov a nákup športového vybavenia od základu dane, uľahčenie získavania víz pre migrujúcich zamestnancov mäsokombinátov, 5 mld. dotácií výrobcom piva, 500 mld. pre cukrárskych výrobcov, atď.

Pozn.: Dnes denník Pravda uverejnil článok opierajúci sa o stanovisko slovenských odborníkov z Virologického ústavu SAV.

https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/546859-koronavirus-na-co-sluzia-rychlotesty/

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/547591-biolog-pokoradi-mozeme-testovat-lacnejsie/

Milan Antal

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s