Koronavírus a mydlo

Prečo je obyčajné mydlo najefektívnejším zabijakom koronaviru?

Je preukázané, že koronavírus sa šíri aj prostredníctvom rúk a dotykov. Odporúčajú sa rôzne dezinfekčné prostriedky, ale najefektívnejším prostriedkom zostáva mydlo.
Austrálsky profesor chémie islandského pôvodu Palli Thordarson, vysvetlil, prečo je to tak. Mydlom podľa neho vírusy z rúk nielen splachujete, ale priamo ich ničíte. Mydlo predstavuje pre vírusy demolačný prostriedok.

Mydlo patrí medzi tzv. amfifilné látky, ktoré majú súčasne lipofilnú aj hydrofilnú vlastnosť. Mydlo teda obsahuje molekuly dvojakej povahy. Hydrofilné molekuly priťahujú vodu, ale odpudzujú ich tuky a proteíny a pri lipofilných molekúl je to presne naopak. Keď nalejete olivový olej do vody, olej sa s vodou nezmieša. Pokiaľ ale do tejto zmesi pridáte mydlo, olej sa rozptýli. Lipofilné molekuly pritiahnu tuk a tie hydrofilné ho zase ťahajú k vode. V dôsledku toho sa tak jeho jednotlivé častice rozpadnú.

Podobne je to aj s koronavírusom. Väčšinu vírusu totiž tvorí genetická informácia RNP (princíp podobný DNA), ktorú chráni vrstva proteínu a vrstva tuku. Thordarson vírusy označuje za „tukové guličky v nanoveľkosti“. Chemické väzby proteínu a tuku držiace vírus pohromade nie sú našťastie príliš silné, takže ich lipofilné molekuly mydla dokážu rýchlo rozložiť. Tie hydrofilné potom vystavia neškodné zvyšky vírusu vode, ktorá ich spláchne. Mydlo dokáže zmyť baktérie a vírusy, ktoré sú ešte silnejšie ako koronavírus.

Celý proces ale vyžaduje určitý čas, práve preto sa odporúča minimálne dvadsať sekúnd umývania rúk. Koža je vrásčitá a mydlo tak potrebuje nejakú dobu, aby s dostalo do všetkých záhybov a dostatočne sa vysporiadalo so všetkými časticami vírusu.
Dezinfekcia dokáže vírusy ničiť taktiež, ale potrebuje k tomu vysokú koncentráciu alkoholu, ktorého molekuly majú tiež amfifilnú povahu. Účinnnosť dezinfekcie ale môžu znižovať spotené alebo mokré ruky.

Vďaka svojmu chemickému zloženiu je mydlo preto oproti vírusom dostatočne efektívnou ochranou, pokiaľ mu dáte dostatok času, aby začalo efektívne pôsobiť. Nie je preto potrebné kupovať ani antibakteriálne mydlo.

Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2020/03/proc-je-obycejne-mydlo-nejefektivnejsim.html

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s