Nikaragujský básnik, rímskokatolícky kňaz, teológ oslobodenia a aktivista Ernesto Cardenal, ktorý sa stal v tejto stredoamerickej krajine symbolom revolučnej poézie, zomrel v nedeľu vo veku 95 rokov.
Na snímke Ernesto Cardenal
Ernesto Cardenal, autor zbierok ako Epigramas či Hora 0, bol jedným z najvýznamnejších básnikov celej nikaragujskej histórie.
Cardenal sa narodil do zámožnej rodiny v koloniálnom meste Granada a stal sa kňazom v Kolumbii. Neskôr sa začal intenzívne zaoberať ľavicovou teológiou oslobodenia, ktorá sa v 60. a 70. rokoch ako súčasť socialistickej epochy šírila po Južnej Amerike. Hnutie bolo zamerané na socialistickú orientáciu, na starostlivosť o chudobných a pomoc utláčaným.
Na ostrovoch Solentiname v Nikaragujskom jazere založil Cardenal v roku 1966 komunitu roľníkov, básnikov a maliarov, ktorá predstavovala opozíciu voči diktatúre Anastasia Somozu, zvrhnutého v roku 1979 povstaleckými ľavicovými sandinistami.
Cardenal aktívne podporoval revolúciu a slúžil ako minister kultúry počas prvej vlády Daniela Ortegu, za čo si vyslúžil kritiku vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., ktorý pevne presadzoval názor, že duchovní by nemali zastávať politický úrad. Pápež, ktorý bol zásadne antikomunistický a staval sa proti niektorým častiam teológie oslobodenia, ho zbavil kňazstva, tento stav trval až do minulého roka.
Ernesto Cardenal počas života získal množstvo ocenení vrátane Ceny kráľovnej Sofie za poéziu (2012) a Mierovej ceny nemeckých kníhkupcov (1980).