Odišiel Ernesto Cardenal, tvár teológie oslobodenia

Nikaragujský básnik, rímskokatolícky kňaz, teológ oslobodenia a aktivista Ernesto Cardenal, ktorý sa stal v tejto stredoamerickej krajine symbolom revolučnej poézie, zomrel v nedeľu vo veku 95 rokov.

Na snímke Ernesto Cardenal

Ernesto Cardenal, autor zbierok ako Epigramas či Hora 0, bol jedným z najvýznamnejších básnikov celej nikaragujskej histórie.
Cardenal sa narodil do zámožnej rodiny v koloniálnom meste Granada a stal sa kňazom v Kolumbii. Neskôr sa začal intenzívne zaoberať ľavicovou teológiou oslobodenia, ktorá sa v 60. a 70. rokoch ako súčasť socialistickej epochy šírila po Južnej Amerike. Hnutie bolo zamerané na socialistickú orientáciu, na starostlivosť o chudobných a pomoc utláčaným.
Na ostrovoch Solentiname v Nikaragujskom jazere založil Cardenal v roku 1966 komunitu roľníkov, básnikov a maliarov, ktorá predstavovala opozíciu voči diktatúre Anastasia Somozu, zvrhnutého v roku 1979 povstaleckými ľavicovými sandinistami.

Cardenal aktívne podporoval revolúciu a slúžil ako minister kultúry počas prvej vlády Daniela Ortegu, za čo si vyslúžil kritiku vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., ktorý pevne presadzoval názor, že duchovní by nemali zastávať politický úrad. Pápež, ktorý bol zásadne antikomunistický a staval sa proti niektorým častiam teológie oslobodenia, ho zbavil kňazstva, tento stav trval až do minulého roka.

Ernesto Cardenal počas života získal množstvo ocenení vrátane Ceny kráľovnej Sofie za poéziu (2012) a Mierovej ceny nemeckých kníhkupcov (1980).

 

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s