Výzvu na prepustenie Assangea podpísalo viac ako 130 osobností

Viac než 130 osobností – politikov, umelcov a novinárov – vyzvalo vo štvrtok britské úrady, aby prepustili väzneného zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea. Svoju výzvy zverejnili v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Julian Assange at a conference in Tønsberg, Nor., March 2010.

Foto: britannica.com

Austrálčana Juliana Assangea v súčasnosti zadržiavajú v Británii vo vydávacej väzbe. Čaká tam na verdikt britského súdu, ktorý rozhoduje o žiadosti o jeho vydanie do USA.
Signatári výzvy zdôraznili, že Assange je vo väzbe izolovaný, sledovaný a vystavovaný „zbytočne zaťažujúcim podmienkam“, ktoré „môžu dokonca ohroziť jeho život“. Svoje podpisy pod apel pripojili napríklad bývalý minister zahraničných vecí Nemecka Sigmar Gabriel či nemecký spisovateľ Navid Kehrmani.

Assange (48) sa nachádza vo väzbe v Londýne a podľa všetkého nie je v dobrom zdravotnom stave, pripomína webová stránka nemeckej rozhlasovej stanice SWR. Za prepustenie Assangea bojuje aj osobitný spravodajca OSN pre problematiku mučenia Nils Melzer, ktorý tvrdí, že je dlhodobo vystavený „psychologickému mučeniu“.

Assangea zadržali v Británii v apríli 2019. Dovtedy žil takmer sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, čím chcel zabrániť svojmu možnému vydaniu do USA.
Spojené štáty požadujú Assangeovo vydanie v súvislosti so zverejnením tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentov. Americké úrady voči nemu vzniesli už 18 obvinení, väčšinu na základe zákona o špionáži. V prípade odsúdenia môže stráviť za mrežami aj niekoľko desaťročí.

TASR

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s