Štúdia: Wu-chanský koronavírus obsahuje jedinečné zložky vírusu HIV. Kde sa tam nabrali?

Naí Dillí 3. februára 2020 (Alternativy/ Printscreen bioRxiv)

Skupina biológov z University of New Delhi našla prvky vírusu HIV v rozhodujúcich miestach nového koronavírusu. Tieto miesta sú dôležité pre infekčnosť vírusu.

Genómové sekvencie nového koronavírusu sa skúmajú na mnohých inštitútoch po celom svete. Skupina biológov z University of New Delhi poukázala na jedinečné zložky nového vírusu vo svojej štúdii uverejnenej na bioRxiv.(https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.01.30.927871v1.full)

Tieto zložky, ktoré vedci označujú ako „inserts“ (inzerty) boli doposiaľ známe iba z vírusu HIV. Štúdia čaká po jej uverejnení ešte na peer review (recenzné hodnotenie).
Vedci sú členmi Kusuma School of biological sciences, Indian institute of technology (New Delhi-110016) a Acharya Narendra Dev College, University of Delhi (New Delhi-110019) v Indii.
Vedci mali ako základ pre ich prácu k dispozícii viacero vzoriek génov koronavírusov z Číny. Tieto boli získané od ľudí a netopierov. Na porovnanie použili aj rozsiahle databázy, ktoré sú dostupné po celom svete pre iné typy koronavírusu. Na ich štúdiu použili metódy na analýzu genómovej sekvencie a 3D modelovanie vírusov.

Nový vírus obsahuje jedinečné genómové sekvencie

Najdôležitejším výsledkom štúdie je zistenie, že v miestach vírusu, ktoré sú zodpovedné za dokovanie a prenikanie do hostiteľskej bunky, boli nájdené sekvencie, ktoré sú v tejto forme známe doposiaľ len u vírusu HIV; presnejšie povedané u mutácií HIV, ktoré sú rozšírené v Ázii a Afrike. Tieto sekvencie nebolo možné nájsť vo vzorkách získaných z netopierov.

Vedci poukázali na to, že sekvencie HIV boli iba „fragmentmi“ pôvodných sekvencií, ale ich špeciálnym usporiadaním by fungovali spolu. Tým by získal vírus jeho schopnosť byť vysoko nákazlivý a využívať ako hostiteľa rôzne bunky.

Nový koronavírus je najviac podobný vírusu SARS, vykazuje však určité odchýlky.
Otázka, či je to mutácia alebo manipulácia, zostáva otvorená.

Výskumný tím sa výslovne nezaoberá otázkou, ako mohol tento variant koronavírusu vzniknúť. Poukazujú na to, že výmena genetického materiálu medzi nepríbuznými vírusovými kmeňmi je síce možná, ale nie je to pravidlom.

Najmä veľmi špeciálny druh, ktorý tento vírus predstavuje, sa im podľa predchádzajúcich skúseností zdá veľmi nepravdepodobný. Nemajú tiež k dispozícii žiadne série mutácií koronavírusu, ktoré by smerovali týmto smerom.
Objasnenie, ako mohol tento vírus vzniknúť je otázkou, ktorú je potrebné naliehavo vyriešiť.

Je zaujímavé pripomenúť  si v tejto súvislosti aj náš star.ší článok:

https://forumsk.wordpress.com/2017/07/26/naco-je-usa-biologicka-slucka-okolo-ruska/

A samozrejme, núkajú sa tu aj všetky tie obchodné, ekonomické, technologické vojny proti Číne, vyčíňanie prasačieho moru, sankcie, ap.

USA sa síce stavajú do pozície vodcu sveta, ale skutočný vodca sveta by vysielal do sveta pozitívne rozvojové impulzy, ukazoval príklad. Náš samozvaný “hegemón” ale namiesto pozitívnych príkladov sa snaží ničiť všetkých ako svojich nepriateľov, ktorí vykazujú nejaký pokrok v hospodárskej či technologickej oblasti. Preto nie náhodou sa objavuje na pozícii hlavného podozrivého.

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s