V Rusku vedci vyvinuli ekologickú náhradu tradičného plastu

Vedci z ruskej Plechanovovej ekonomickej univerzity vyvinuli látku na základe polyetylénu, ktorá sa rozkladá v prírodnom prostredí. Výsledky ich práce zverejnili vo vedeckom časopise Inorganic Materials: Applied Research.

Nehľadiac na čoraz väčší problém globálneho znečistenia plastom sú dnes biologicky rozložiteľné polyméry používané iba v úzkych oblastiach zdravotníctva a biológie. Väčšia časť umelej hmoty vyrábanej na celom svete a používanej, napríklad na balenia je aj naďalej neodbúrateľná a desiatky rokov zostáva v životnom prostredí.

Vedci z Plechanovovej univerzity vykonali viacero úspešných pokusov o zmenu štruktúry polyetylénu, vďaka ktorým sa podarilo dosiahnuť účinok biologického rozkladu, pričom cenu a prevádzkové vlastnosti zachovali ako u tradičných neekologických plastov.

„Pridanie pórovitosti a plničov prírodného pôvodu, mletého dreva alebo škrobu, umožňuje vytvorenie prostredia pohlcujúceho vodu, v ktorom sa rýchlo rozmnožujú hlavní agenti rozkladu, mikroorganizmy,„ vysvetlil vedúci katedry chémie inovačných materiálov Plechanovovej univerzity Anatolij Popov.

Nemá vo svete obdobu

Vyvinutá kompozitná látka je podľa autorov na svete jedinečná.
Testy, ktoré prebehli aj v pôde, ukázali principiálnu účinnosť zvoleného prístupu, myslia si vedci.

„Pri mechanickom testovaní vykázala látka optimálne prevádzkové vlastnosti a testy v pôde predviedli zmenšenie hmotnosti vzorky o 20% za tri roky,“ oznámila spoluautorka výskumu Jelena Grigorieva.

Tím vedcov plánuje hlbšie preskúmanie vplyvu faktorov životného prostredia na procesy rozkladu, a tiež zistenie vplyvu organických plničov na mechanické vlastnosti polyméru, čo umožní prípravu technológie na predaj na trhu.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/2020013011333010-v-rusku-vedci-vyvinuli-ekologickou-nahradu-tradicniho-plastu/

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s