Španielsku po 80 rokoch vládne široká ľavicová koalícia aj s komunistickými ministrami

Mgr. Miroslav Pomajdík

V Španielsku sa prepisovala história. Od konca občianskej vojny v roku 1939, kedy fašistický diktátor zvrhol vládu Ľudového frontu, nevládla v krajine široká ľavicová koalícia, ktorá by v sebe zahŕňala sociálnych demokratov, socialistov, antikapitalistickú ľavicu a komunistov, s podporou ďalších ľavicových regionálnych strán.

Od konca občianskej vojny v roku 1939 až do teraz nesedel vo vláde žiaden komunista, to sa teraz zmenilo, kedže Komunistická strana Španielska sa stala súčasťou koalície a jej líder Alberto Garzón sa stal dokonca ministrom pre spotrebiteľské záležitosti. V novej vláde však nebude jediným komunistom, nakoľko ministerkou práce a sociálnych vecí sa stala Yolanda Diaz, ktorá je líderkou Zjednotenej ľavice v Galícii a Komunistickej strany Galície, ktorá patrí do federácie Komunistickej strany Španielska a Zjednotenej ľavice.

Nová ľavicová koalícia má krehkú väčšinu, ktorú podporuje 167 poslancov. Najsilnejšou stranou v koalícii je Španielska socialistická robotnícka strana, ktorá má 120 poslancov a volebná koalícia antikapitalistickej ľavice Podemos- Zjednotená ľavica ( ktorú vedie Komunistická strana Španielska ) má 35 poslancov.
Väčšinu získali aj vďaka tomu, že vládu podporilo 6 poslancov z Baskickej národnej strany a niekoľkých malých regionálnych strán a aj vďaka tomu, že 18 poslancov sa zdržalo hlasovania, vrátane najsilnejšej katalánskej separatistickej strany Republikánskej ľavice Katalánska a menšej ľavicovej separatistickej baskickej strany, čím umožnili vznik novej ľavicovej vlády.

Zdroj: Mgr. Miroslav Pomajdík,  VZDOR-strana práce

This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s