Česká ekonómka ŠIchtařová o nebezpečí politických neziskoviek: Propagujú ideológie a tvária sa, že konajú vo verejnom záujme

Česká ekonómka a blogerka Markéta Šichtařová sa na blogu na idnes.cz vyjadrila k otázkam kapitalistickej liberálnej demokracie a nástrojom, ktoré používajú. Dotkla sa preto aj neziskoviek, nie hocijakých, ale politických.

Ekonomka Marketa Šichtařová

Podľa nej pojem liberálnej demokracie v chápaní neziskoviek v kapitalizme spočíva v presadení sa menšiny na úkor väčšiny.

„Na prvý pohľad sa to javí ako technicky nemožné. Ako by mohla menšina ovládnuť väčšinu? Ale pohľad na európsko-americkú civilizáciu ukazuje, že to nielen možné je, ale že sa to dokonca aj deje. Istá časť „progresívnych menšín“ totiž vynašla veľmi efektívne nástroje, ako toho dosiahnuť“, hovorí ekonómka.

Tieto efektívne a obľúbené nástroje potom konkretizovala a doplnila o praktické príklady. Podľa nej k nim patrí hoci citové vydieranie („keď loď s ilegálnymi imigrantmi nepustíte do prístavu, umrú hladom“), strašenie („keď budete lietať, uškvaríme sa kvôli CO2“), vyhrážanie („Hove dare you?“) alebo vzbudzovanie pocitu previnilosti („historicky sme kolonialisti a musíme sa vykúpiť pozitívnou diskrimináciou“).

Politické neziskovky ako výkonný nástroj

Samotné nástroje však nemusia stačiť. Podľa odborníčky musí byť taký nátlak organizovaný, aby dobre fungoval. Riešením je teda akési „združovanie“. A práve v tejto súvislosti poukazuje na to, že sa za týmto účelom zakladajú tzv. politické neziskovky.

„Politická neziskovka je niečo celkom iné, ako obyčajná neziskovka. To práve politické neziskovky sú výkonným nástrojom k tomu, aby sa vláda väčšiny zmenila vo vládu menšín. A aby si to oná väčšina, dostatočne postrašená a citiaca sa previnilo, dokonca ešte zaplatila zo svojich vlastných daní. Pretože nenechajme sa mýliť, politické neziskovky čerpajú peniaze z našich daní. A o to tu beží“ dodala.

Šichtařová vysvetlila, prečo túto tému vôbec otvorila. Vyšlo totiž najavo, že v českom prostredí legislatíva označenie „politická nezisková organizácia“ vlastne ani nepozná. „Takže sú tieto organizácie pomerne slušne zakamuflované medzi ostatnými neziskovkami, ktoré majú k tým politickým ďaleko. To sa však dá pomerne ľahko napraviť. Nie je totiž zase tak ťažké politickú neziskovku definovať“.

Za také subjekty možno považovať organizácie, ktoré sú založené ako súkromnoprávne inštitúcie, majú právnu formu spolku a pobočné spolky, alebo nadácie a nadačné fondy, alebo verejno prospešné spoločnosti, a majú funkcie tzv. advokačnú alebo filantropickú.
Šichtařová sa nebála konkretizovať subjekty, ktoré do kolónky politických neziskoviek patria. V jej výpočte sa objavili napríklad organizácie Európske hodnoty, Človek v tiesni, Prague Pride, Alternativa 50+, Open Society Fund Praha, Agentúra pre sociálne začleňovanie, IQ Roma servis, Organizácia pre pomoc utečencom, Transitions, Združenie pre integráciu a migráciu, Fond NNO a ďalšie.

Z verejných peňazí sa platí propagácia ideológií

Odborníčka poukazuje na to, že z verejných peňazí práve prostredníctvom politických neziskoviek je platená propagácia ideológií, čo ona sama vníma veľmi negatívne. „Považujem to za nebezpečie pre systém zastupiteľskej demokracie.“

Mätúce je tiež to, že zmieňované neziskovky tým, že využívajú verejné peniaze, vytvárajú dojem, že konajú vo verejnom záujme. Opak je však pravdou.
„Aby totiž nejakú činnosť bolo možné označiť za verejný záujem, musela by sa na ňom spoločnosť zhodnúť vo voľbách, teda podporou politických strán, ktoré témy presadzujú. V realite však politické neziskovky len umelo vytvárajú za použití piárových postupov a verejných peňazí dojem, že na ich –izmu existuje celospoločenská dohoda,“ tvrdí.

Za ďalšie nebezpečie týchto neziskoviek potom označila ich časté financovanie zo zahraničia, čím cudzí štátni občania, cudzie komerčné spoločnosti a cudzie vlády presadzujú cudzie záujmy na českej pôde. A robia to bez toho, aby toto presadzovanie cudzích politických záujmov bolo vystavené domácej politickej súťaži.
Za príklad uviedla nadáciu Open Society Fund Praha, ako súčasť medzinárodnej siete nadácií Open Society Foundations. Tú založil americký investor a finančník George Soros.

A práve z týchto dôvodov Šichtařová požaduje zákaz financovania politických neziskoviek z verejných peňazí a zo zahraničných zdrojov.

Záverom uvádza, že nemá nič proti tomu, aby verejné peniaze dostal hoci domov dôchodcov, aby súkromné organizácie obhajovali rôzne politické postoje.

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s