Juraj Janošovský: Etická komisia SAV obmedzila princíp slobody bádania a neoprávnene zasiahla do volebnej súťaže!

Predsedníctvo SAV inkvizičným postupom, v rozpore s poslaním SAV a v rozpore s Etickým kódexom SAV ( ods.I, čl. 2 „Obmedzovanie slobody bádania z pozície autority alebo na základe politických, náboženských alebo ideologických dôvodov je v SAV neprípustné“) prenasleduje Ľuboša Blahu za jeho názory (statusy) na činnosť propagandistov mainstreamových médií.(viď https://www.sav.sk/index.php… ).

Uvedená činnosť orgánov SAV je, podľa nášho názoru, v rozpore nielen s poslaním inštitúcie, ale je aj porušením princípov a zásad Ústavy Slovenskej republiky, najmä zásady odmietnutia viazania štátnych inštitúcii na ideologické doktríny, zákazu cenzúry a povinnosť rešpektovania občianskych práv – v tomto prípade práva na názor.

Predseda Etickej komisie SAV zasahuje neoprávnene do volebnej súťaže počas volebnej kampane, vedie ideologickú hybridnú občiansku vojnu proti iným názorom a obmedzuje práva a slobodu nielen Ľ. Blahu, ale signalizuje neprijateľné inkvizičné pravidlá aj ostatným zamestnancom, čím sa dopúšťa obmedzovania proklamovanej slobody vedeckého skúmania.

Žiadame orgány, ktoré môžu ovplyvňovať činnosť SAV, aby vec preskúmali a do svojho rozhodnutia pozastavili svoju podporu SAV ( financovanie a pod.)

V Bratislave 11.12.2019

K textu sa môžete pripojiť prevzatím na FB
alebo mailom na rozvaha@mail.t-com.sk
Po zozbieraní 100 „podpisov“ odošleme text na uvedené inštitúcie
Zbieranie podpisov bude pokračovať, aj po tomto termíne a zorganizujem stretnutie signatárov (pozvaní: predseda SAV p. Šajgalík, člen Predsedníctva SAV z UPV SAV p. Marušiak a pracovník UPV SAV p. Blaha)

Navrhujem obrátiť sa s textom na slovenské autority (ministerku školstva, výbor NRSR pre kultúru a vzdelanie, Generálna prokuratúra a iné) a na medzinárodné organizácie ( Singapore Statement on Research Integrity, Akademia věd České republiky, Deutsche Forschungsgemeinschaft, Max Planck Society, Hungarian Academy of Sciences).
Text petície a zoznam adresátov je možné rozšíriť alebo zmeniť Vašim návrhom do ukončenia zbierania prvých 100 podpisov, o akceptácii návrhu rozhodne internetovým hlasovaním prvých 100 signatárov.

Juraj Janošovský

Text pôvodne vyšiel na davdva.sk

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s