Koncert za Assangeho

Stovky ľudí sa zhromaždili 5. novembra pred britským Ministerstvom vnútra (Home Office) v centre Londýna na koncerte, aby podporili v súčasnosti väzneného zakladateľa portálu WikiLeaks a niekoľkonásobne oceneného novinára Juliana Assangea. Správu priniesol server Wsws.org.

Na koncerte vystúpila britská rapová speváčka M.I.A., doprevádzaná Assangeovým otcom John Shiptonom a módnou návrharkou Vivienne Westwoodovou. Udalosť zorganizovala skupina s názvom Nevydávajte Assangea (Don’t extradite Assange!), ktorá úzko spolupracuje s jeho právnymi zástupcami. Z davu sa podľa portálu ozývala kritika voči ministerke vnútra Priti Patelovej či premiérovi Borisovi Johnsonovi, ktorí 11. apríla tohto roku privítali zatknutie Assangea na pôde ekvádorského veľvyslanectva.

Ako prvý vystúpil Assangeov otec John Shipton, nasledovaný Julianovým bratrancom Dylanom, ktorý tlmočil Julianov pozdrav z väznice Belmarsh. S odkazom na nedávny odpor zo strany austrálskych či európskych zákonodarcov proti obvineniam voči jeho synovi, ktoré vyplývajú z amerického zákona o špionáži (Espionage Act), vyhlásil, že „nielenže môžeme vyhrať – hovorím vám, že my aj vyhrávame.“

Vivienne Westwoodová predniesla svoju reč s maskou na tvári, na ktorej bol nápis s Assangeovým menom. Westwoodová podľa vlastných slov prišla protestovať „proti vládnej korupcii a smrti spravodlivosti“. Proces s Assangeom označila za pretvárku, keďže verdikt o vine podľa nej už padol. Westwoodová dodala, že ak Juliana Assanga nezachránime, zomrie.

Napokon prišla na rad speváčka M.I.A. so svojimi skladbami s protivojnovou tematikou. Tá podľa portálu Assangea pred mesiacom navštívila vo väzení. Zdôraznila, že každý živý tvor má právo na rešpekt, či ide o Američana, Rusa, Iračana či Sýrčana. „Len preto, že Julian nie je súčasťou korporátnych médií, ktoré zarábajú miliardy dolárov vydávaním falošných správ, nemal by byť tým, kto za to zaplatí,“ dodala M.I.A.

 

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s