Čína vypestovala na Mesiaci bavlnu

Čína hlási ďalší úspech v rámci misie Chang’e-4, ktorej cieľom je preskúmať odvrátenú časť Mesiaca. Podarilo sa jej na Mesiaci vypestovať bavlnu.

odvratena strana mesiaca

„Čína sa oficiálne pustila do skúmania odvrátenej strany Mesiaca“, takto zneli titulky viacerých médií koncom minulého roka. Čína sa v decembri pustila do ambiciózneho projektu “Chang’e-4”, ktorého cieľom je podrobnejšie preskúmanie odvrátenej časti Mesiaca, vrátane zistenia možnosti rastu rastlín na jeho povrchu. Portál digitaltrends.com prišiel so správami, ktoré hovoria o ďalšom úspechu tejto misie. Konkrétne o tom, že Číne sa podarilo na povrchu Mesiaca vypestovať bavlnu.

Prvýkrát sa podarilo dopestovať rastlinu na Mesiaci

Bavlna je jedným z niekoľkých organizmov obalených v mini biosfére vážiacej iba 2,6 kg s tlakom 1 atmosféry, ktorá sa nachádza na povrchu sondy. Organizmy sa síce nachádzajú v prostredí podobnom Zemskému, zároveň ale musia „bojovať“ s vesmírnou radiáciou a mikrogravitáciou.

Tím vedcov vybral päť biologických druhov, ktoré vyslal na Mesiac: semená bavlny, zemiakov, arábovky, droždia a vajíčka ovocných mušiek. Väčšina z nich rýchlo uhynula, ale bavlna sa prekvapivo chytila a dokonca z nej vyrástol nie jeden, ale dva lístky. Aj keď rastliny rástli na ISS už predtým, po prvýkrát v histórii sa podarilo vypestovať rastlinu aj na Mesiaci.

Bavlna na mesiaci

Napriek všetkému úsiliu a vytrvalosti bavlny, lístky uhynuli počas jedného lunárneho dňa, ktorý je ekvivalentom dvoch týždňov na Zemi. Počas lunárnej noci teploty na Mesiaci padajú prudko dolu a bez externého ohrievania sú organizmy ponechané na umrznutie. Pre tento test sa ale čínski vedci rozhodli pokračovať v pokuse niekoľko mesiacov. Pôvodne chceli vedci vyslať do vesmíru žiť živočíchy, konkrétne korytnačku. Kyslík by ale v tomto prípade vydržal pre ne iba 20 dní.

V budúcnosti chcú čínski vedci poslať na mesiac komplexnejšie organizmy vrátane zvierat. Šancu budú mať budúci rok s misiou Chang 6.

Zdroj: Vosveteit.sk

Číne sa podarilo v rámci misie Chang’e-4 vypestovať na Mesiaci bavlnu

 

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s