Palety z kokosových šupiek – ekologické a lacnejšie

Naša civilizácia zvyšovaním spotreby čoraz viac opotrebúva aj prírodu, napríklad aj neúmerným ťažením dreva, napriek tomu, že drevo ustupuje aj alternatívnym materiálom.. Tento jav neobchádza ani Slovensko.

Holandský startup CocoPallet predstavuje novú kampaň, ktorej cieľom je túto situáciu zmeniť. Vyrábajú prepravné palety z kokosových šupiek, ktoré sú 100 % organickým materiálom, ktorý sa recykluje z odpadového produktu.

Myšlienka výroby predmetov z kokosových orechov vznikla v hlavách vedcov na Wageningen University. Jan Van Dam sa asi pred dvadsiatimi rokmi špecializoval na vývoj materiálov z rastlinných vláken, ale vtedy vošiel do jeho kancelárie indonézsky muž, aby mu ukázal niečo nové.
Vyzeralo to ako drevotrieska, ale bola vyrobená z kokosovej kôry – vonkajšej škrupiny tohto sviežeho ovocia. Takýto recyklovateľný produkt je potrebný najmä v krajinách, ako je Ázia, kde je veľmi veľa kokosového odpadu, takže v tom videl obrovský potenciál.
Výroba z týchto šupiek môže jednoducho zabrániť odlesňovaniu, hnilobe materiálu a prispieť k menšiemu znečisteniu a zmene klímy, nakoľko sa pri spaľovaní ničí ovzdušie.

Prečo ťažiť drevo, keď máme kokosové šupiny, ktoré sú odolné voči ohňu?

Van Dam predpokladá, že v Holandsku by takýmto spôsobom mohli zachrániť pred výrubom 200 miliónov stromov ročne. Ich výroba zároveň úplne vylučuje z procesu výroby akékoľvek toxické a drahé pesticídy, ktoré sa používajú pri ošetrení stromov.

Prečo je výhodnejšie vyrábať tieto palety v Ázii? V prvom rade sú kokosy miestnym spotrebným materiálom, ktorý by bolo zbytočné dovážať v nespracovanom stave. A konkrétne Ázia ročne vyprodukuje viac ako miliardu paliet.
Vyžadujú mäkké drevo, ktoré sa dováža z Kanady, Nového Zélandu alebo východnej Európy a výrobky posielajú naspäť do Ameriky alebo Európy. Trochu zbytočný a nákladný proces.
CocoPallet je momentálne jedným z obľúbených produktov medzi ázijskými vývozcami a spoločnosť vyrába palety v indonézskej Sumatre na miestnych plantážach – tým sa eliminujú náklady na dopravu a vytvárajú miestnym poľnohospodárom ďalší príjem. Aj toto môže byť jedna z ciest, ako stabilizovať a rozvinúť ekonomiku afrických, ázijských krajín a udržať obyvateľov vo svojej vlasti.

 

Tieto palety sú navyše lacnejšie a udržateľnejšie, pevnejšie a ľahšie ako klasické palety, spomaľujú horenie a dajú sa lepšie uskladniť, takže zaberajú menej miesta.
Spoločnosť využíva 74 miliárd kokosových orechov, ktoré sa ročne vyzbierajú, premieňa ich na vývozné palety, ktoré sú tiež odolné voči škodcom, vode a biologicky sa dajú rozložiť aj v prírode – pretože z nej pochádzajú.

Zdroj: topdesat.sk

 

 

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s