O pozemkovej mafii. Alebo samospráva sama osebe problémy nerieši


Ja osobne prikladám veľký význam do budúcnosti samosprávnemu usporiadaniu budúcej spoločnosti, mohli by sme to nazvať aj samosprávnym socializmom alebo samosprávnym komunizmom. Niekomu sa to možno nebude páčiť, načo tie prívlastky, že samospráva sama osebe stačí.

Prinášame článok, uverejnený na českom Zvedavci.cz o prepojení regionálnych politikov s pozemkovou a inou mafiou, ktorý ukazuje, že samospráva sama osebe ešte problémy nerieši. Ona je len možným usporiadaním hociktorého spoločenského systému známych z dejín, či budúcich. Preto je dôležité venovať pozornosť aj samotnému sociálno-ekonomickému základu, vlastníckym vzťahom. Samozrejme, aj pisateľ sám môže všeličo subjektívne skresľovať pod pocitom krivdy, ale podstata tam určite zostane zachovaná. A neopisuje len českú ale aj slovenskú, poľskú a širšiu realitu, aj keď samozrejme, môže sa dotýkať lukratívnych oblastí, nie všetkých pozemkov v dedinách.

Politici, mafia a územné plány
Zvedavec.cz, 7. 9. 2019, prišlo e-mailom

Zdedil som po pradedovi niekoľko hektárov poľa v susedstve dediny pri veľkom meste. Počas dvadsiatich rokov po prevrate sa v okolí začalo silne stavať a tak som sa rozhodol, že pozemky tiež predám, opustím byt v paneláku a zo zarobených peňazí si na svojom postavím vysnívaný dom. Požiadal som teda o zmenu ÚP a ako Alenka z Ríše divov som zapadol na 10 rokov až po krk do skorumpovaného sveta regionálnych politikov a úradníkov.

Začalo to romantickou predstavou o tom, hanbím sa to napísať, no jednoducho, že zbohatnem. Pozemok po dedovi leží pri ceste, nadväzuje na zástavbu, sú tu všetky siete. Stačí podať žiadosť na Magistrát o zmenu ÚP, ktorý sa aj tak aktualizuje, pomyslel som si vtedy. Aké jednoduché. Žiadosť bola podaná a ja som sa naivne tešil. Do dvoch rokov je predané. Avšak namiesto povolenia som mal tú smolu, že som mal tú výsadu po prvýkrát sa stretnúť so zlovôľou vedúceho úradníka na územné plánovanie. Ten nekompromisne moju žiadosť škrtol s odôvodnením, že zástavba odporuje krajinnému rázu. Zaplatil som teda odbornú štúdiu, ktorá jeho tvrdenie poprela, vyvrátila a podal žiadosť znovu. Po ďalšom roku úradník zaklínadlo nezopakoval a odpovedal, že tu nie je dostatok vody. Jeho kolegovia z miestnej vodárne zjavnú lož ako inak potvrdili. Zaplatil som teda geodetický prieskum a vyvŕtal vrt, po troch rokoch som mal schválenú vodáreň pre nové parcely. Objavil sa ďalší problém ekológie. Ubehlo 5 rokov a ja som si zaplatil nutné analýzy a územnú štúdiu, ktorá vec ako nezmysel vyriešila. A div sa svet, bol tu ďalší problém a po ňom ďalší zástupný problém a v ďalších rokoch nasledoval ďalší dôvod, prečo to nejde. A okolo sa veselo stavalo ďalej.

Rozhodol som sa nahnevaný kontaktovať zabezpečeného a vysoko postaveného kamaráta z detstva a zistiť, či by mi nepomohol. „Nie, nepomohol.“ S tvrdením, že nepôjde proti svojej strane, prosbu dobrého kamaráta odmietol a uviedol ma do reality. Vraj je v súčasnosti okolo mesta 25 lokalít, ktoré sa chcú rozvíjať. Rozhodujúca časť z nich je vo vlastníctve anonymných a. s., s. r. o. alebo advokátov. Tieto pozemky vlastnia politici, ich lobbisti alebo dnes ctení multimiliardári, ktorí podvodmi zbohatli už v dobách „porevolučných“ a dnes zamestnávajú (vykorisťujú) tisíce občanov mesta. Všetky pozemky týchto významných ľudí nie je možné pustiť medzi hypotekárov (áno, tak tomu hovorili) naraz, pobili by sa a pozemky, tie by sa nezastavali a cena by išla dole. Ale neznepokojuj sa, aj tieto prasatá sú v poradovníku. Robí sa to tak, že si nový politik vyčlení dobu, po ktorú chce pôsobiť v politike, tá väčšinou korešponduje s dobou, než na neho alebo jeho lobbistov v poradovníku príde rad. V regionálnej politike ide predovšetkým o nehnuteľnosti. Stavebné pozemky, mestské spoločnosti, byty…. to je hlavný dôvod, prečo je zástupca ľudu v politike, aby si na to dozrel. Medzi tým, už skôr zaháčkovaný úradník blokuje územný rozvoj a naopak povoľuje budovanie sietí a ciest, najlepšie samozrejme z verejných prostriedkov,, tam kde sú čakajúci v poradovníku. Vďaka jeho obštrukciám stúpne cena nehnuteľností. A vôbec nejaký drzáň, ako som ja, nemôže predbiehať uznávané osobnosti. Cena nehnuteľností pochopiteľne rastie, obyčajní ľudia sú tlačení na 30 rokov do hypoték v oblastiach s panelákmi naležato, ktoré sa tak pekne zastavujú. Zodpovedných nemožno ani podplatiť, pretože zisk z jednej takejto oblasti, kde predá pole premenené kúzelným prútikom na stavebné parcely a to aj s projektom domu, bez problémov dosahuje čistého zisku 250 miliónov za rok. Až je oblasť zastavaná, potom nastupuje druhý z vplyvných v poradovníku. Ten ako odmenu za svoje pokorné čakanie v koalícii či opozícii zdedí o niekoľko stoviek vyššiu predajnú cenu za nehnuteľnosť, ktorých je predsa na trhu nedostatok. Ľudia utekajú z miest do okolitých dedín, tam sa tavať ešte pomerne dobre dá. Prečo. Pretože tieto dediny už nie sú pod drobnohľadom nahnevaných ľudí z mesta, ktorí kukajú politikom na prsty. Tu leží časť zlatých vajec mafie zaoberajúcej sa kšeftami s nehnuteľnosťami, teda takzvaným územným plánovaním. Niekde sa to pritiahne, inde popustí. Tunajšie úrady si sami schvaľujú ÚP a rozvojové plochy patria opäť tým samotným ľuďom, schovaným za anonymnými spoločnosťami. Prípadne vysokým úradníkom, či ich príbuzným, ktorým boli predané pod cenu. V minulosti boli totiž lacno vypredané z mestského majetku ako orná pôda. A tak sa tu v pokoji a hlavne bez kontroly stavia a oni opäť zarábajú. Teda už druhýkrát.

Médiá nemajú záujem mafiu riešiť, pretože ich úlohou je podporovať tú alebo inú politickú stranu a všetky politické strany majú svoje oblasti v poradovníku. V tomto tu neexistuje koalícia alebo opozícia. Preto vo farbistých politických treniciach nikdy nepočujete prať verejne známe špinavé prádlo týkajúce sa machinácií s nehnuteľnosťami. Všetci sú v tom totiž za jedno. O tom, ako sa zarábajú peniaze, nesmú zadĺžení občania nikdy vedieť. Je potrebné mať pokoj na prácu.

A tak som po desiatich rokoch snaženia a falošných nádejí stiahol chvost medzi nohy a na radu kamaráta pozemky ako ornú pôdu predal. Nedomohol som sa podobných práv, ako majitelia pozemkov v mojom okolí, aj keď logika bola na mojej strane. Dnes moju pôdu vlastní anonymný vlastník, ktorý už je asi v poradovníku.

Galéria | This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s