Prieskum: K ľavici v ČR sa hlási 22 percent, k pravici 40 percent

Podľa prieskumu českého Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), konaného od 8. do 17. 6. 2019, do ktorého sa zapojilo 1024 obyvateľov vo veku od 15 rokov, počet českých voličov, ktorí sa označujú za priaznivcov ľavice, klesol na súčasné minimum. Je to asi 22 percent občanov, ich počet klesá od konca roku 2013.

Oproti vlaňajšiemu roku je ich počet nižší asi o 5 percent. S pravicou sympatizujú približne 2/5 opýtaných, asi rovnako ako pred rokom. K politickému stredu sa zaraďuje takmer 30 percent ľudí, vlani to bola asi ¼. Politickú orientáciu sleduje CVVM od polovice roku 2002.

Vyhranene ľavicoví sú hlavne voliči KSČM, prevažne do ľavej časti spektra sa radia aj stúpenci ČSSD. Naopak, výrazne pravicovo orientovaní sú hlavne priaznivci ODS a TOP 09. V menšej miere pravicová orientácia prevláda aj u tých, ktorí preferujú STAN či Pirátov. Častejšie k pravici než k ľavici sa radia aj voliči SPD a ANO. U priaznivcov KDU-ČSL je zastúpenie ľavice i pravice vyrovnané, pomerne vysoký je ale podiel tých, ktorí sa hlásia k stredu.

Z dlhodobého hľadiska sa Česi v rokoch 2004 až 2007 a znovu medzi rokmi 2010 a 2011 zaraďovali skôr k pravici. V rokoch 2012 a 2013 naopak výrazne prevážilo zaraďovanie sa na ľavú stranu politického spektra. V tomto období dosiahla ľavica maximum, hlásilo sa k nej viac ako 2/5 občanov, od konca roku 2013 zaznamenáva ľavica trvalý pokles.

Poznámka M. A.: 

Je potrebné analyzovať tieto trendy aj z hľadiska aktualizácie definície, kto vlastne dnes predstavuje ľavicu a pravicu. Ľavica sa často definuje ako sociálne orientovaná, orientovaná na sociálnu spravodlivosť, obhajca záujmov najchudobnejších a najzraniteľnejších (napr. v prípade KSS).  Marxizmus sa zredukoval na učenie o sociálnej spravodlivosti, hoci on je hlavne dialekticko-materialistickou metódou skúmania pohybu dejín.

Ľavica je skôr orientácia na spoločenský pokrok a spolu s ním aj riešenie sociálnych otázok, odstraňovanie chudoby. Jej úlohou je obhajoba záujmov a opieranie sa o revolučný, pokrokový spoločenský subjekt a tým dnes nie sú najchudobnejšie vrstvy spoločnosti. Súčasné komunistické strany sa dostávajú skôr na konzervatívne ako pokrokové pozície, hlavne v otázke vzťahu ku globalizácii, ktorú si mýlia s globálnym kapitalizmom a v otázke liberalizmu, ktorú si stotožňujú len s úpadkovým kapitalistickým liberalizmom, hoci liberálne môžu byť všetky spoločenské systémy. To sa môže prejavovať v tom, že voliči vyznávajúci takúto orientáciu sa potom prikláňajú skôr k pravici ako ľavici.

Zdeformovaná ideová výbava ľavicových strán, podceňovanie dobrej teoretickej výbavy vedie k strate ich pokrokovosti, vplyvu a sympatií v spoločnosti.

Milan Antal

Galéria | This entry was posted in 4.6. Ľavica, súčasné socialistické a komunistické hnutie, Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s