Slovenské hydinárske závody ohlasujú masové prepúšťanie, hydinársky priemysel v SR sa likviduje

Peter Zajac-Vanka, Klub národohospodárov Slovenska

Príde mi to ako apokalypsa slovenskej výživy, že hydinárstvo na Slovensku končí! Lebo hydinárske podniky podľa upozornenia krachovali už pár dlhých mesiacov, ba rokov, kým sa sem cez nadnárodné obchodné reťazce pchali nekvalitné hydinové výrobky (zabitá mrazená a chladená hydina a diely), vajcia a polotovary – konzervy a podobne) z Poľska, Ukrajiny najnovšie, predtým z Brazílie cez Holandsko, znova z Poľska cez Čechy, fipronilové vajcia… vláda a parlament SR sa zaoberajú kuciakovčinou, kočnerovčinou, ohrozením z Ruska, ale skutočné ohrozenie výživy obyvateľstva si nevšíma.  ZÁMERNE!

Dnešný článok v Pravde: prevzatý z SITA agentúry, je varujúci:
„Kežmarské hydinárne budú hromadne prepúšťať, o prácu by malo prísť dokopy 394 zamestnancov.„

„Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová. Podľa nej bolo hromadné prepúšťanie u zamestnávateľa z oblasti spracovania hydinového mäsa nahlásené na úrade práce v Kežmarku 19. júna. Ukončené by malo byť k 1. októbru tohto roka.

„Ústredie práce tiež eviduje hromadné prepúšťanie nahlásené 19. júna na úrade práce vo Zvolene u zamestnávateľa z oblasti spracovania hydinového mäsa na pracovisku v Košiciach,“ doplnila hovorkyňa. Ohrozených je 314 pracovných miest. Hromadné prepúšťanie by malo byť ukončené rovnako k 1. októbru.

Agentúra SITA kontaktovala akciovú spoločnosť Podtatranské hydinárne, podľa tamojšej zamestnankyne by sa k danej téme mohli kompetentní vyjadriť v piatok 16. augusta.

Prevádzka hydinárne v Kežmarku bola spustená v roku 1978, odkedy pôsobila ako štátny podnik //*veľká chyba a preto oprava: Východoslovenské hydinárske závody národný podnik, Kežmarok bol LEN ZÁVODOM v podniku, v 1978 boli súčasťou trustu Hydinársky priemysel VHJ GR Bratislava. Štátnym podnikom sa mohol stať iba po roku 1988 a po roku 1990 ho niekto, kto je v schéme majiteľov, sprivatizoval//. V roku 1992 vznikla transformáciou štátneho podniku súčasná akciová spoločnosť Podtatranská hydina.“ https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/522651-hydinarne-ohlasili-hromadne-prepustanie/

Hydinárne ohlásili hromadné prepúšťanie SITA 15.08.2019 13:07

Komentujem: Daj Boh že sa toho nedožil môj otec, doslova zakladateľ moderného hydinárskeho priemyslu na Slovensku! Odišiel v roku 2006 a ešte i v rokoch keď žil vedel ako ekonomický riaditeľ Hydinárskeho priemyslu SR, trastu podnikov, VHJ (výrobno-hospodárskej jednotky) pomenovať v každom kraji a okrese, kde sa ktoré hydinárske závody postavili, za aké peniaze, koľko tam robí ľudí, čo sa vyrába a kto vedie tie závody, liahne, farmy, jatky. A bol pri zrode, keď sa rodil Hydinársky priemysel VHJ v roku 1969, keď sa rozdelili s českým Drúbežářskym prúmyslom (dovtedy centrálne mimochodom riadeným z Bratislavy),

Hydinársky priemysel prešiel od povojnového obdobia obrovským rozmachom a bol prvý, čo plne zabezpečil výživu a potravinovú sebestačnosť Slovenska i Československa. V roku 1988 rozdelili VHJ národné podniky na jednotlivé štátne podniky a tie sa ako ľahko dali privatizovať po roku 1990.Otec bol smutný, ale stále ešte veril, že hydinárska výroba bude rásť, mala na to podmienky .Nečakal, že totálnym otvorením hraníc sem pustíme najmä po roku 2004 cez nadnárodné obchodné reťazce tak nekvalitný tovar a tak dumpingovo lacný, že do roku 2019 ZNIČÍ ĎALŠÍ SLOVENSKÝ POTRAVINOVÝ ODBOR. Ešte že existuje ten holding Agrofert, že Andrej Babiš vykupoval hydinárske podniky ako HYZA Žilina, Hydina Topoľčany a český kapitál to nevzdáva na Slovensku…

Ďalej si pozrite, aký bol teda ten Hydinársky priemysel v spomienkovej relácii SVBB a pozrite si i prílohu o VHJ Hydinársky priemysel na Slovensku vo formáte PDF

Relácia o hydinárskom priemysle dňa 27.6.2016 na SVBB viď linky

a história hydinárskeho priemyslu tak ako si ju pamätáme my pamätníci, žuvajúc nekvalitnú poľskú hydinu z Kauflandu:


budem tu dávať link: https://hearthis.at/slobodnyvysielac/spomienky-na-socializmus-03-2016-06-27-peter-zajac-vanka-v-spomienkovom-mesanku/
VHJ Hydinársky priemysel história ČSSR (2)Stiahnuť

Fandím ministerke poľnohospodárstva SR G. Matečnej v doterajšom jej boji o kvalitu a kontrolu dodávok, vieme že sme v Európskej únii, ale odkážte prosím pani ministerke vlády SR, že tu už pomôžu rázne opatrenia:

1.Vyhlásiť KARANTÉNU na importované a akokoľvek prebaľované hydinové mäso na Slovensku (to už malo byť od odhalenia brazílskeho mrazeného mäsa v 2017).Jednoducho zákaz predaja, držanie v skladoch kým si celý ten sajrajt obchodné reťazce a zastupiteľské importérske a prebaľovacie firmy neodvezú preč.

2. Mimoriadnymi finančnými nástrojmi pomôcť slovenským výrobcom pri udržaní výroby a pri jej distribúcii do slovenských domácností ( bez obáv, ak vieme dotovať cudzím investorom mzdy, dávať im daňové prázdniny a úľavy v odvodoch, ak vieme „rozhadzovať“ potravinovú pomoc sociálne slabým obyvateľom ako za vlády Radičovej, vieme aj toto zabezpečiť)

3.Tvrdo finančne a zákazom distribúcie postihnúť dokázateľné dampingové predaje importovaného tovaru na Slovensku. (Dôkazy z afér brazílskeho mäsa, fipronilových vajec a poľskej hydiny, či z prebaľovní na východe republiky aj inde predsa nie sú v „lehote“ spotrebiteľskej garancie, sú dokumentovateľné a preto právne relevantné pre tie mimoriadne kroky.

Stojíme za ministerkou G. Matečnou, ale iba v prípade, že sa rázne pustí riešiť mimoriadnu situáciu: pretože po zavretí závodov a prepustení pracovníkov už budú šarapatiť so slovenskou výživou, potravinovým nebezpečím a cenovými skokmi zahraničné firmy každý deň.

Inak, jedno riešenie pre varovaných prepúšťaných zamestnancov: Vy najlepšie viete, ako sa organizuje výroba hydinového mäsa a nájdete podporu i u dodávateľov prvovýrobkov – u chovateľov hydiny. Spojte sa s nimi! Odkúpte krachujúci podnik… alebo, ako sa to radí v kontexte ekonomickej demokracie, jednoducho do 24 hodín pred prepustením obsaďte fyzicky závod, vytvorte si odborovú organizáciu, založte na nej zamestnaneckú samosprávu a prevezmite prevádzku! Tak sa to v EÚ už neraz urobilo v Taliansku, Grécku, Španielsku, ba je to obvyklá cesta E.SO.P. schémy v USA. Pomôžeme…

Peter Zajac-Vanka, Klub národohospodárov Slovenska

Slovenské hydinárske závody ohlasujú masové prepúšťanie, hydinársky priemysel sa likviduje v SR

Galéria | This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s