Artur Bekmatov: 2 500 robotníkov na dlažbe. Zaujíma to niekoho?


Scénka, ktorú ste si práve pozreli je z filmu Botostroj. Podnik na výrobu topánok je v kríze a musí načas odstaviť čas zamestnancov z výroby. Oproti tomu, čo sa deje v US Steel však pracujúci vo filme mali šťastie v nešťastí – zostala im nádej, že po čase ich podnik povolá späť. V košickom US Steel však už vedia, že každý piaty zamestnanec sa do roku 2021 bude musieť porúčať.

Spoločnosť prepustí v horizonte nasledujúcich dvoch rokov 2 500 robotníkov (schválne píšem robotníkov, lebo prepúšťania sa takmer vždy dotýkajú ich a nie manažmentu). US Steel patrí medzi najväčších zamestnávateľov na východnom Slovensku. Pracuje v ňom 12 000 ľudí, čo znamená, že americké vedenie plánuje prepustiť cca 21% z celkového počtu zamestnancov. Ak by ich prepustili naraz, tak by nezamestnanosť v Košickom kraji poskočila cca o 0,65%

Údajne bude vedenie spoločnosti prepúšťať po etapách a zároveň chce motivovať rôzne skupiny robotníkov (ako napr. ľudí v dôchodkovom veku), aby odišli na vlastnú žiadosť. Preložené do ľudskej reči: Pôjdeš dobrovoľne, alebo dobrovoľne nasilu.

ZAČNE ODBORNÁ DISKUSIA?

Ak sa svojho času Robert Fico preslávil výrokom, že na východe nie je nič, no teraz to už neplatí. Na východe predsa len niečo je: veľký problém. Nejde len o samotné prepúšťanie, ako upozornil Milan Kuruc z Pracujúcej chudoby (https://bit.ly/2K8OFft) – 2 500 živiteľov rodín zostane bez práce, alebo si nájdu inú – pravdepodobne horšie platenú prácu. Nižšie príjmy rodín logicky znamenajú nižšie výdavky, a tým pádom aj nižšie tržby miestnych podnikateľov.

Robert Fico sa doteraz kríze v US Steel nevyjadroval, až predvčerom sa ho na to spýtala redaktorka Pravdy. Jeho odpoveď? Treba sa vraj pýtať či vedenie nechce len zase profitovať na úkor štátu a ako rukojemníkov využiť 2 500 robotníkov a ich rodín. Veď za posledné roky vytiahol US Steel z územia SR jednu miliardu eur, povedal Fico.

No… písal sa rok 2013 a vtedajší premiér Fico odchádzal na podnet expremiéra Dzurindu do Pittsburghu, aby rokoval o zotrvaní Američanov na východnom Slovensku. Vedenie US Steelu totiž hrozilo odchodom. Nakoniec zostali, s prísľubom, že najbližších päť rokov nebudú prepúšťať – pod podmienkou, že najbližších 15 rokov budú od Slovenska dostávať 14 miliónov eur ročne, plus ďalšie benefity. Na toto zase upozornil Edo Chmelár (https://bit.ly/2yq13AP).
Zároveň ale Fico vyhlásil, že by bolo dobré pripraviť k tejto téme odbornú diskusiu. Ak to nebol len slovný balast, tak by realizácia takejto diskusie mohla byť zaujímavá. Otázka je s kým…

ĽAVICA V PLNEJ NAHOTE

Kríza v US Steel Košice totiž odhaľuje, v akom stave je slovenská ľavica. Nefunguje tu jediné relevantné médium, ktoré by sme mohli označiť za ľavicové, a ktoré by takéto témy poctivo mapovalo. Nemáme žiadne think-tanky produkujúce ľavicových expertov, ktorí by mohli pre podobné situácie pripraviť scenáre. Ľavicová inteligencia je dnes roztrúsená po univerzitách a doslova má strach prejaviť sa. Veď viete, v akej dobe žijeme.
Rôzne ministerstvá pod patronátom Smeru majú pri pripomienkovaní legislatívy problém nájsť spoľahlivé tímy expertov a neraz sú odkázaní obrátiť sa na INESS a podobné neoliberálne “chuťovečky”.

Problému v US Steel sa, samozrejme, intenzívne venujú odbory – OZ KOVO plánuje petíciu na zlepšenie podmienok v oceliarskom biznise. Sám som však zvedavý, čo bude jej obsahom. Ďalej som zachytil, že na krízu v US Steel poukázali komunisti, Eduard Chmelár a občianske združenie Milana Kuruca Pracujúca chudoba. A to je vlastne všetko, čo tu z je životaschopné naľavo od Smeru.

Roberta Fica predvčerom dotlačili k rozpačitej reakcii a premiér Pellegrini si užíva dovolenku. Prekvapivo ticho sú vždy hluční kancelárski Che Guevarovia z parlamentu, ktorí urputne zatínajú päste pri Marxových bustách a Leninových spisoch. …ak ide o detinské prekáračky s opozíciou, no takticky vyčkávajú, ak ide o slovenského robotníka a jeho rodinu.

Sám som zvedavý, ako sa vyvinie situácia v US Steel. Už fakt, že dohoda o neprepúšťaní medzi odbormi a vedením spoločnosti je platná do marca 2020 naznačuje, že na východe sa bude bojovať o každé pracovné miesto.

Čo je isté, tak fakt, že sociálne napätie potichu narastá. Množia sa prepúšťania, štrajky, štrajkové pohotovosti. Čaká nás neveselé obdobie, ktorého neveselosť bude ešte znásobená otravnou kampaňou politických strán. Ale možno takéto témy sú vhodným kompasom pre vás ako voličov na to, aby ste oddelili – na jednej strane politikov, ktorí sa téme pracujúcich venujú pravidelne bez ohľadu na to, či niekam práve kandidujú a aké majú preferencie, alebo na strane druhej politikov hrajúcich s verejnosťou argumentačné schovávačky, a ktorí pri nerastúcich preferenciách idú oscentatívne rozdávať robotníkom fľašky s vodou.

Galéria | This entry was posted in 3.2. Súčasný post-klasický kapitalizmus and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s