Kvantová komunikácia a boj USA proti Číne ako boj za odpočúvanie


USA už nejaký rok vedú tvrdú obchodnú vojnu proti Číne a nejaký čas sa pokúšajú blokovať čínske technologické giganty, ako je Huawei, ktorá hrá vedúcu svetovú úlohu v zavádzaní technológie 5G. USA sa snažia nahovoriť svetu, že čínske technológie budú slúžiť hlavne čínskym spravodajským službám, sledovaniu užívateľov.

Ako sme si však už pri americkej láske k objektívnosti informácií zvykli, dôvod je trochu iný. Poplašné varovanie amerických tajných služieb vôbec nesúvisí s obavou z čínskeho odpočúvania, ale skôr s tým, že už nebude možné žiadne elektronické sledovanie, teda ani americké, a to aj vďaka kvantovej kryptografii.

Výdaje USA na sledovanie sa dnes pohybujú v desiatkach miliárd dolárov ročne. NSA zaznamenala v roku 2017 pol miliardy hovorov a správ a už druhýkrát musela priznať, že sleduje amerických občanov. A samozrejme, nielen amerických. Možnosť sledovať komunikáciu nielen potenciálnych teroristov, ale aj politikov iných krajín (ako sa to dostalo na verejnosť v prípade A. Merkelovej), sa stalo zdrojom vydierania politikov, ich donútenia k poslušnosti, zdrojom obrovskej moci, čo zdôvodňuje také vysoké výdavky na spravodajskú činnosť.

Hlavne z tohto dôvodu USA vedú obchodnú vojnu, odporujúcu pravidlám WTO, proti Číne a jej technologickým firmám, vyhrážajú sa iným krajinám sankciami, ak budú používať zariadenia firmy Huawei pri zavádzaní technológie 5G. Niektoré krajiny, ako Japonsko, Austrália, sa už americkému tlaku podriadili, ale celosvetovo USA majú malú nádej na zlikvidovanie vedúceho postavenia Číny pri zavádzaní novej technológie.

V skutočnosti poplach v USA nevznikol kvôli tomu, žeby Číňania cez zariadenia Huawei odpočúvali komunikáciu, ako sa snažia nahovoriť svetu. Poplach vznikol kvôli tomu, že nové čínske technológie kvantovej komunikácie znemožnia akékoľvek odpočúvanie.

O čo sa vlastne jedná? Ešte 15. augusta 2016 Čína vyslala do vesmíru družicu QSS, ktorá položila základné stavebné kamene nového typu komunikačných technológií budúcnosti.
QSS je skratkou Quantum Science Satelitte a názov jasne napovedá, na čo presne družica slúži. Išlo o prvú kozmickú techniku, ktorá počas dvoch rokov overovala tzv. kvantovú komunikáciu medzi družicou a Zemou. QSS toho dosiahla pomocou kvantovo previazaného páru fotónov.

Oblasť kvantovej informatiky je dnes prudko sa rozvíjajúcim odvetvím, ktoré sľubuje mnoho zaujímavých smerov včítane vysokorýchlostných kvantových počítačov, alebo superzabezpečenej kvantovej komunikácie. Kvantová komunikácia medzi dvoma stanicami je oveľa bezpečnejšia, ako tradičné formy spojenia. O čo vlastne ide? Teória kvantovej mechaniky predpokladá, že vlastnosti previazaných fotónov zostávajú previazané na ľubovoľnú vzdialenosť. Preto, pokiaľ by sa na spojenie napojila ďalšia strana, došlo by ku kolapsu previazanosti. Obidve strany musia vlastniť šifrovací kľúč, ktorý kóduje polarizáciu previazaných fotónov.

Zatiaľ boli pri snahách o skúmanie kvantovej komunikácie možné testy len na malú vzdialenosť. Optické vlákna aj zemská atmosféra totiž ovplyvňujú fotóny a ich vlastnosti. Na obežnej dráhe ale panuje vákuum a cesta optického signálu je tak oveľa jednoduchšia. Úlohou družice bolo overiť komunikáciu vo väčšom meradle. Základným vybavením družice QSS je kryštál, ktorý generuje páry previazaných fotónov. Vysoko presný optický komunikačný systém zodpovedá za doručovanie zviazaných párov do optických pozemných staníc vo Viedni a Pekingu.

V dobe, kedy v civilizácii pretrváva silná pozícia imperiálneho kapitalizmu, je to od Číny logický krok, rozvíjať tieto technológie budúcnosti najmä z hľadiska potrieb bezpečnosti, proti odpočúvaniu. Dá sa však očakávať, že zastaraný kapitalizmus stratí v najbližšej budúcnosti v civilizácii svoje pozície a bude možné civilizáciu otvoriť oveľa dynamickejšiemu technologickému, ekonomickému, sociálnemu, kultúrnemu i poznatkovému rozvoju. A mnohé už prežité praktiky imperiálneho kapitalizmu, ako sledovanie, odpočúvanie a ničenie konkurencie, stratia svoj zmysel, kooperácia je pre systémy efektívnejšia ako nepriateľstvo, vidieť to z neustáleho spájania sa systémov do ešte väčších systémov v rámci novej deľby práce. A už dnes je potrebné myslieť na to, ako v novom prostredí využiť aj kvantovú komunikáciu.

Kvantová komunikácia, to znamená bezpečnosť dát, a v tomto smere Čina hrá vedúcu úlohu.

Milan Antal

This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s