Američanov trápia vymyslené správy


Ako vyplynulo z prieskumu spoločnosti Pew Research Center, ktorého výsledky boli uverejnené minulý týždeň, polovica Američanov považuje za zásadný problém dnešných USA vymyslené správy či údaje.

Ako „veľmi veľký problém“ označilo v prieskume vymyslené správy a informácie 50 % z viac ako 6 000 opýtaných. Viac ich trápi len závislosť ľudí na drogách, ktorá v USA nadobudla podobu epidémie, (ne)dostupnosť zdravotníckej starostlivosti, stav amerického politického systému a priepasť medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi. Naopak, násilné zločiny, klimatické zmeny, terorizmus a nelegálna migrácia sú v prehľade pálčivých problémov až pod „fake news“.

„Okrem toho takmer 7 z 10 dospelých Američanov (68 %) uviedlo, že vymyslené správy a informácie majú významný dopad na dôveru Američanov vo vládne inštitúcie, a asi polovica (54 %) hovorí, že sa významne odrážajú na našej dôvere jeden v druhého“, píše Pew Research Center. Naviac podľa 56 % opýtaných sa problém v nasledujúcich piatich rokoch ešte zhorší, zatiaľčo len 1 z 10 vyjadril presvedčenie, že tomu bude naopak.

Najčastejšie označovali respondenti za pôvodcov „veľkého množstva“ výmyslov politikov, konkrétne v 57 % prípadov. Tesne za nimi boli „aktivisti“, zatiaľčo novinárov za významný zdroj falošných správ označilo 36 % ľudí. Na spravodajských médiách ale podľa 53 % opýtaných leží najväčší podiel zodpovednosti za znižovanie množstva dezinformácií vo verejnej sfére.

(čtk)

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s