Čínsky platobný systém stavia na mobilných telefónoch

China UnionPay

Časopis the South China Morning Post nedávno zverejnil úvahu nad čínskym platobným systémom a jeho porovnanie so západným.

Pre Visa a Mastercard je dnes neskoro vstupovať na čínsky trh elektronických platieb. Aj keby Čína zjednodušila prístup na svoj domáci trh, je nepravdepodobné, žeby dopyt po výrobkoch cudzích spoločností bol vysoký. Dôvodov je viac.

Predovšetkým západné platobné spoločnosti majú v Číne silného konkurenta – UnionPay, vyvinutý v r. 2002, ktorý ovládol domáci trh. V Číne cez UnionPay prebieha 90 % všetkých transakcií pomocou bankových kariet. V celosvetovom meradle na čínsku spoločnosť pripadá 44 % svetového trhu bankových kariet a iných platobných kariet. Naproti tomu Visa predstavuje len 21 % a Mastercard 16 %.

Je tu však aj iný dôvod, Číňania si zvykli na vyspelejšie platobné technológie. Podľa časopisu úspech zahraničných poskytovateľov je nepravdepodobný, pretože krajina je svetovým lídrom v oblasti mobilných platieb. V súčasnosti viac ako 80 % čínskych spotrebiteľov, podľa KPMG, radšej platí prostredníctvom mobilného telefónu. Na trhu sa vytvoril duopol z Alipay a WeChatPay, každý z nich má asi 50 % podiel. Viac ako 80 % supermarketov prijíma platby prostredníctvom týchto operátorov. V USA napr. len 20 % obyvateľov používa smartphóny k prevádzaniu platieb.

K rozšíreniu mobilných platieb v Číne došlo preto, že tradičná banková infraštruktúra nebola v krajine dobre rozvinutá. Nedostatočný rozvoj takejto infraštruktúry však v Číne pomohol vynechať éru bankových kariet a prejsť na platby mobilnými telefónmi.

V tejto súvislosti vzniká otázka, ako dopadne pokus USA odstrihnúť Čínu od ich technológií. Či to znovu nepomôže nájsť modernejšie technologické cesty, ktorým na Západe bránia monopolné bariéry.

Какие мессенджеры работают в Китае

Zdroj: Sputnik.cz

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s