Kanadská štúdia: USA Venezuelu okrádali desaťročia

Kanadská štúdia: USA Venezuelu okrádali desaťročia a dnes jej vykrikujú chudobu – aby ju mohli ešte viac zdierať

Ak dnes americká propaganda poukazuje na krízu vo Venezuele, ukazuje sa, že jedným z hlavných činiteľov, ktorý nepriamo doviedol Venezuelu až do dnešného kritického stavu v ekonomike, sú Spojené štáty americké.

Štúdiu o analýze venezuelskej ekonomiky a deficite od začiatku minulého storočia až do súčasnosti vypracovala Torontská univerzita v Kanade. Z nej sa dá vyčítať, že USA a americky FED bezohľadne vykorisťovali Venezuelu od roku 1973.

Zo štúdie vyplýva, že Venezuela a jej ekonomika sa ocitli v kríze dávno predtým, než k moci nastúpil Hugo Chávez a ktorého, aj s terajším prezidentom Madurom, obviňujú USA, krajiny EÚ i niektoré krajiny Latinskej Ameriky zo zavinenia terajšieho stavu v krajine. Naopak, treba zdôrazniť, že ak by vo Venezuele už predtým nebola bieda a ľudia by žili spokojne, nebol by sa Chávez koncom deväťdesiatych rokov dostal k moci a občania Venezuely by nepálili americké vlajky, ľud by nepodporoval znárodňovanie.

Paradoxné je, že keď v priebehu 70-tých rokov začal vo svete rásť dopyt po rope a vo Venezuele, ako jednej z najbohatších krajín na ropu, sa rapídne zvýšila ťažba ropy, začala sa zadlžovať u amerického FEDu. Príčinu tohto javu odhaľuje práve torontská štúdia.

Venezuela nikdy neťažila ropu vlastnými silami, len udeľovala dlhodobé koncesie pre americké ropné spoločnosti. Tie však boli tak nevýhodné, že sa to nedalo nazvať inak ako podvod. Podmienkou v koncesii bolo, že držiteľ licencie bude venezuelskej vláde odvádzať percentá z tržnej ceny každého barelu. Obvykle to bolo 8 až 12 percent z barelu. Avšak americké firmy sa nechystali odvádzať Venezuele poplatky od 5 do 10 dolárov za barel, predávali do USA vyťaženú ropu svojim dcérskym firmám hlboko pod cenu. Venezuela teda dostávala svoje percentá vypočítané z pár dolárov za barel, namiesto skutočných svetových cien. Dcérske spoločnosti však už predávali ropu do cudziny za reálne svetové ceny. Napríklad, keď v roku 1980 bola na svetovom trhu cena ropy za barel na úrovní 120 dolárov, Venezuela ju predávala iba za 37 dolárov.

Zisky z koncesií takto nedokázali pokryť náklady na chod štátu a na miestny rozvoj Venezuely. Preto sa Caracas začal zadlžovať u FEDu. Išlo o jasné okrádanie venezuelského ľudu. Zbohatli na tom len skorumpovaní politici a úradníci venezuelskej štátnej moci, ktorí vydávali koncesie. A pretože zadlženosť v americkom FEDe rástla, Venezuela nemohla Američanom koncesie odobrať.

Po príchode k moci ľavicových vlád sa napriek ich snahám nedarilo zlepšiť ekonomickú situácie razantne, pretože medzitým, po roku 2000 už ropa nemala takú cenu ako koncom sedemdesiatych rokov. Vládam ostali len hrozivé dlhy po predchádzajúcich pravicových vládach.

Dnešná kríza vo Venezuele bola vyvolaná len preto, aby sa americké ťažobné spoločnosti mohli vrátiť do krajiny a mohli ju drancovať.

Zdroj: kss.sk

Galéria | This entry was posted in Nekategorizované. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s