Nová strategická hra Soviet republic simuluje plánovanú ekonomiku a sebestačnú spoločnosť

Lukáš Perný

Workers & Resources: Soviet Republic! (Pracujúci a zdroje: Sovietska republika!) je nová, slovenská, budovateľská strategická hra s témou simulácie plánovanej ekonomiky. Oficiálny popis hry uvádza: „Vytvorte svoju vlastnú republiku a transformujte chudobnú krajinu na bohatú priemyselnú superveľmoc!“ Hra nebola vytvorená v Rusku, ani v Amerike, ani v Čine, ani v Nemecku, ale priamo na Slovensku – v Košiciach. Vytvorilo ju štúdio 3DIVISION. Projekt a celé programovanie viedol slovenský autor, Peter Adamčík. V rozhovore pre Hrej.cz, Adamčík uvádza, že nápad vznikol pred štyrmi rokmi a inšpirovala ho hra Transport Tycoon transformovaná do tzv. východného bloku. Stratégia je unikátne sémanticky, do detailov spracovaná. Perličkou je nielen precízne vypracovaná architektúra, ale aj hudobný soundtrack evokujúci sovietske revolučné piesne, či soundtracky z televíznych dokumentov československej televízie z 80. rokov. Napokon posúďte sami na základe obrázkov a videí. V závere článku nájdete odkazy, kde sa dá uvedená hra zakúpiť.

Hra kopíruje formát populárnych strategických hier ako Transport Tycoon či SimCity, no transformuje ho z kapitalizmu na model socializmu. Ide o do detailov prepracovaný simulátor, ktorý postráda akúkoľvek antikomunistickú propagandu a ponecháva hráčovi priestor na simulovanie idealistického poňatia filozoficko-ekonomicko-politickej myšlienky socialistickej spoločnosti. Hráč má tak možnosť sám experimentovať s myšlienkou, či je alebo nie je plánovaná socialistická ekonomika možná…

 

Počítačové hry sú novým fenoménom, ktorý poskytuje neuveriteľné možnosti pre otázky filozofické, ekonomické, historické a kultúrno-spoločenské. Aj nevzdelaný počítačový gambler sa vďaka dobre spracovanej hre môže naučiť niečo o histórii, ekonomike či kultúre. Programátorom podarilo vytvoriť simuláciu socialistickej spoločnosti a otvorili tak nové otázky. Ako vyzerala alebo ako by v ideálnej utopickej forme mohla vyzerať socialistická spoločnosť, ak by nebolo studenej vojny, cenzúry a všetkých negatív, ktoré sú s klasickým socializmom spájané?

Všetko je tento krát na vás, nemôžete sa na nikoho vyhovoriť, ani na byrokratizmus, ani na stranu – osud mesta je vo vašich rukách. Len na vás totiž zostáva voľba: obhájiť alebo zdiskreditovať tento model spoločnosti a to na základe vlastného úsudku pri racionálnom riadení spoločnosti, ktoré musí zohľadňovať na jednej strane potreby obyvateľov (prístupné zdravotníctvo, školstvo, doprava, kultúra, duchovné potreby), na druhej strane ekonomické možnosti (využitie zdrojov, sebestačnosť, zahraničný obchod).

Autor tejto hry, aj keď to možno nezamýšľal, otvára touto similáciou priestor na diskusiu o tom, v čom mohla byť plánovaná ekonomika lepšia (naplnenie materiálnych a duchovných potrieb, zabezpečenie dôstojného života, sociálnych práv, …) než trhové hospodárstvo a taktiež kriticky ukázať jej nedostatky (ktoré hráč dokáže svojou schopnosťou dobehnúť; pr. obmedzenia rozvoja studenou vojnou, cenzúra, atď.).

V rozhovore uvádza:
„Soviet republic je tycoon, ktorého úlohou je budovať plánované hospodárstvo. Jednak stavať továrne, distribuovať pracovníkov do továrni, starať sa o potreby, obchodovať so zahraničím … V 60. rokoch ľudia nemajú napríklad také isté potreby ako v 80. rokoch. … Žiadna taká hra nebola, ktorá by pojednávala o tomto období a plánovanej ekonomike. Všetko si v tejto hre musí hráč zabezpečovať sám, vyrábať produkty a získavať zdroje, čo dokonale zapadá do plánovaného hospodárstva. … Je možné docieliť úplnú sebestačnosť, teda hráč nebude musieť nič predávať, ani kupovať, ale všetko vyrábať sám. … Je to fiktívna krajina umiestnená vo východnej Európe. … Chceme určite pridať aj existujúce budovy ako STV alebo pyramídu rozhlasu. Hráč bude môcť postaviť TV a rozhlas a bude môcť ovplyvňovať a baviť ľudí aby boli spokojnejší. … Zatiaľ to nie je v ukončenom štádiu, zatiaľ sa ukazuje že (v hre) plánovaná ekonomika je možná… Hra je umiestnená časovo od 60. do 90. rokov…“

Hra teda nie je len zábavkou pre mládež, ale aj skutočným simulátorom toho, či môže socialistická plánovaná ekonomika efektívne fungovať.
Podľa autora to je evidentne možné. Hráč si tak v praxi môže odskúšať, aké je zložité zabezpečiť všetkým obyvateľom ich potreby, dosiahnuť potravinovú sebestačnosť krajiny či efektívne spravovať národné podniky. Hra môže byť zaujímavým vzdelávacím materiálom pre ekonómov, aj sociálnych filozofov. Mohlo by byť zaujímavé rozšíriť stratégiu na socializmus juhoslovovanského typu, čínsky model socializmu, ekosocializmu (zohľadnenie ekologických požiadaviek pre nový socializmus), či socializmus 21. storočia (Cockshott & Cottrell: Kybersocializmus o kybernetickej plánovanej ekonomike) alebo projekt Venus. Otvorilo by to tak možnosti aplikácie plánovanej ekonomiky na 21. storočie, resp. vytvoriť simuláciu komunizmu (v tomto by mohli byť inšpiráciou futuristické sci-fi vízie bezpeňažnej spoločnosti). To už ale treba ponechať na autorov hry…

Autor je však veľmi opatrný, keď komentuje svoju hru nasledovne: „Je to stále jen hra, a pokud se v naší hře někomu podaří vybudovat fungující republiku, neznamená to, že socializmus skutečně funguje a je to dobrý systém.“ Taktiež dodáva, že nikto z tímu nie je zástancom socializmu, ani komunizmu. V každom prípade, ideologické kádrovanie od autorov nikto ani nevyžaduje, podstatné je, že vytvorili hodnotnú hru, ktorá má aj určitý vzdelávací rozmer a vytvára možnosť experimentu s myšlienkou sebestačnosti a plánovanej ekonomiky.

Autor do hry umiestnil nielen československé automobily, autobusy, traktory či lokomotívy, ale aj typické architektonické prvky socialistického realizmu, či neskorej moderny, teda architektúry brutalizmu, ktorej sme sa podrobne venovali aj v treťom čísle DAV DVA (DAVANTGARDA). Programátor tak do hry zakomponoval napríklad aj bratislavskú budovu rozhlasu:

The radio-building is ready to start broadcasting in your republic 🙂 The building actually exists in Bratislava (google “radio building bratislava” for more info)

Rozhovor s autorom hry, Petrom Adamčíkom

Záverom: Počas posledných týždňov streamujú Yutuberi priame hranie tejto unikátnej hry. Je zaujímavé, ako hráč prehodnocuje počas hrania hry samotný postoj k myšlienke socializmu. Kým v prvej časti streamu hovorí o depresívnosti a tak ďalej, v nasledujúcich častiach už prehlasuje, že ide o skvelú hru, ktorá ho nesmierne baví. Dostane sa tak generácia Y k myšlienkam socializmu hravou a populárnou formou?

Stream hry…

Kde hru nájdete?
Steam: https://store.steampowered.com/app/78…
MERCH: http://sterakdary.eu/shop/
Instagram: https://www.instagram.com/sterakdary/
Facebook: https://www.facebook.com/TenSterakdary/
Discord: https://discord.gg/uBWHMF4
Komunitní servery poskytnuty společností NITRADO. https://nitra.do/sterakdary

Lukáš Perný, Iniciatíva DAVDVA

Galéria | This entry was posted in 4.2. Klasický socializmus, Témy pre ľavicu, návrhy zmien and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár pomocou svojho účtu na sociálnych sietiach alebo registráciou po stlačení ikony wp vedľa

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s